Pravilan odabir namirnica prilikom kupovine

Vrijeme čitanja članka: 7 minute

Naravno, ako se želimo ukusno i zdravo hraniti, moramo biti upoznati s nekim osnovnim pravilima prilikom odabira namirnica.

Budući da hranjenje ustvari treba biti zadovoljstvo, hrana zahtijeva posebnu brigu, kako bi se izbjeglo njezino kvarenje uzrokovano štetnim bakterijama. Pa evo, počnimo s kupovanjem hrane i njenim nošenjem kući. Načelno, kakav je sve oprez tu potreban?

Znamo da su bakterije  najvažniji uzročnici kvarenja hrane. Određena količina bakterija prisutna je u gotovo svakoj hrani, a posebno u onoj svježoj. Ispravnim čuvanjem i odgovarajućom pripremom hrane, njihova se količina svodi na neškodljivu razinu ili se potpuno uništi.

Moramo znati da na kvalitetu  i ispravnost hrane koju kupujemo ili smo kupili, velikim dijelom možemo utjecati i mi. Nakon kupovine briga za namirnice postaje naša obaveza, tako da nije nevažno na koji način ćemo tu hranu transportirati, čuvati i pripremati.

Ako kupujemo svježu hranu, kao što su voće, povrće ili sirovo meso,konzerviranu hranu, trajne namirnice, dakle bilo koju hranu, najvažnije je detaljno pregledati svaki proizvod prije kupnje. Potrebno je prije svega izbjegavati svaku hranu s deformiranom, oštećenom, napuhnutom ili na bilo koji način promijenjenom ambalažom. Kod svježe hrane potrebno je posebno obratiti pažnju na promjene konzistencije, boje ili mirisa, naročito kod voća, povrća i mesa. Naravno, uvijek je potrebno provjeriti rok trajanja, koji mora biti jasno i čitko naznačen na ambalaži ili mjestu kupnje. Moramo izbjegavati hranu kojoj je prošao rok trajanja, ali i onu za koju nismo sigurni da ćemo je potrošiti prije isteka roka trajanja.

Također, moramo izbjegavati ohlađenu i smrznutu hranu koja ne stoji u za to predviđenim hladnjacima ili zamrzivačima ili onu hranu koju često možemo naći u trgovinama zamrznutu, dok je na deklaraciji označena kao svježa namirnica, ali ju je prije isteka roka trajanja trgovina zamrznula pa ju često nudi na akcijskim sniženjima.

Pravilnu kupovinu obavljamo na taj način da po redoslijedu prvo uzimamo s polica konzerviranu i suhu hranu te namirnice u trajnoj ambalaži, a neposredno prije nego što se zaputimo na blagajnu uzimamo zamrznutu, ohlađenu ili vruću hranu. Naročitu pažnju moramo obratiti kada kupujemo sirovo meso, bez obzira je li već konkfekcionirano ili u rinfuzi. Mora biti dobro umotano u pakiranje tako da ne curi i da meso ili tekućina ne dolazi u kontakt s ostalim namirnicama. Jaja kupujemo u originalnim paliranjima, na kojima se mora vidjeti naziv proizvođača i rok trajnosti. Napukla i prljava jaja su zdravstveno neispravna i ne smiju se nalaziti u prodaji.

Danas imamo mogućnost da u većim trgovačkim centrima kupimo već termički pripremljenu i obrađenu hranu. Vruću i pečenu hranu moramo držati odvojeno od ohlađene i zamrznute hrane. Ako će između naše kupovine i dolaska kući proći više od sat vremena, zamrznutu hranu moramo prenositi u posebnim izoliranim vrećicama ili kutijama. Ako je vanjska temperatura zraka visoka, bolje je vrijeme transporta skratiti na pola sata.

Došli smo s hranom kući. Na što sve obratiti pažnju kad je u pitanju sigurnost hrane?

Važno je napomenuti da, držimo li namirnice u uvjetima pogodnim za razvoj bakterija, kao što su velika količina vlage ili pogodna temperatura, one se razmnožavaju nevjerojatnom brzinom. Ti mikroorganizmi mogu zatim uzrokovati promjene u izgledu, mirisu ili okusu hrane. Takvu je hranu lako prepoznati i izbjegavati, međutim, takve promjene često izostaju, te se većina «otrovanja» hranom zapravo događa nakon konzumiranja prividno zdravstveno ispravnih namirnica, u kojima su prisutni patogeni mikroorganizmi. Pojedemo li čak i malu količinu takvih namirnica, dolazi do smetnji u probavnom sustavu( proljev, mučnina, povraćanje, ali i tegobe čitavog organizma, visoka temperatura, glavobolje, šok, pa nekada čak i smrt.).

Odmah po dolasku kući potrebno je hranu pohraniti na određena mjesta na kojima je čuvamo do upotrebe. Hranu je potrebno čuvati sukladno preporukama na deklaraciji. Hranu koja je konzervirana i suhu hranu možemo čuvati dulje vrijeme na hladnom, prozračnom i suhom mjestu, zaštićenom od izravnog sunčevog svijetla, uz uvjet da je ambalaža neoštećena i da hrani nije prošao naznačeni rok trajanja.

Općenito se hrana koja je hermetički zatvorena u konzervi može dosta dugo čuvati na sobnoj temperaturi jer bakterije u obliku spora, koje se mogu nalaziti u hrani nemaju kisika koji im je potreban za razmnožavanje. Ali zato kada se konzerva otvori, hranu treba odmah pojesti ili ostatak staviti u čistu, pokrivenu posudu i čuvati u hladnjaku. Hranu ne smijemo držati u konzervi nakon otvaranja. Suhe namirnice, kao što su različite mahunarke, orasi, kruh i nekuhane žitarice, siromašne su vodom koja je također neophodna za rast bakterija te su zbog toga takve namirnice pogodne za čuvanje na sobnoj temperaturi.

Hranu koja zahtijeva čuvanje na hladnom, odmah po dolasku kući moramo staviti u rashladni uređaj. Niske temperature do +4 stupnja Celzijusova znatno usporavaju razmnožavanje mikroorganizama pa i prirodne procese truljenja i kvarenja hrane. Čuvanjem u hladnjaku, na temperaturi između 0 i +4 stupnja, većini namirnica produljujemo vijek za nekoliko dana.

Sirovo meso i ribu ne smijem u hladnjaku držati duže od jednog dana. Posebnu pažnju treba obratiti na odvojeno držanje kupljenih svježih namirnica od već gotove hrane, koju moramo držati u istim rashladnim uređajima u poklopnjenim posudama. Potrebno je kupovati količine svježeg voća i povrća samao onoliko koliko možemo potrošiti u nekoliko dana. Prije spremanja u hladnjak te ponovno prije konzumiranja potrebno je svježe voće i povrće oprati. Hladnjak mora uvijek biti čist i ne smijemo ga previše otvarati ili držati otvorenog. Zamrznutu hranu moramo odmah pohraniti u zamrzivač na temperaturu nižu od –18 stupnjeva., jer se time osigurava njezin vijek trajanja.

Nikada se ne zamrzavaju zelena salata, svježe rajčice, jabuke i grožđe. Ako u zamrzivač stavljamo hranu u neoriginalnoj ambalaži potrebno je na pojedinačne paketiče zapisati datum zamrzavanja. Očekivano vrijeme trajanja zamrznute bijele ribe je oko 6 mjeseci, mesa i piletine 9-12 mjeseci, a povrća 8 – 10 mjeseci. Radi kvalitetnog čuvanja hrane moramo se pridržavati pravila « prvi unutra – prvi van». Dakle, trudimo se starije namirnice, to jest one koje su najdulje u zamrzivaču, prve odmrznuti i konzumirati. Prilikom bilo kakve sumnje u ispravnost neke hrane, uvijek ju je bolje baciti nego riskirati zdravlje njezinom upotrebom.

Kuhinja je centralno mjesto za hranu. Recite nam nešto o tome koji su minimalni higijenski standardi za kuhinju i za rad s hranom u njoj?

Mi svoju kuhinju ne doživljavamo kao opasno mjesto. U pravu smo ako se pridržavamo nekoliko jednostavnih pravila o minimalnim higijenski standardima prilikom rukovanja s hranom i kod njezine pripreme. Najvažnije je naglasiti važnost čistoće i pranja ruku prilikom rukovanja hranom te pranja kuhinjskog pribora prije i nakon pripreme hrane. Ispravno i često pranje ruku podrazumijeva pranje sapunom toplom vodom najmanje 20 sekundi. Pranje ruku je obavezno prije svake pripreme hrane, nakon upotrebe sanitarnog prostora i bavljenja drugim poslom tijekom pripreme. U slučaju promjena nakoži ili ozljede na rukama, treba nositi rukavice.

Posebno je važno voditi računa o pranju posuđa, dasaka , površina i pribora koji su bili u kontaktu sa sirovim namirnicama prije nego što na njih poslužimo pripremljenu hranu.Uvijek treba dobro oprati nož kojim smo rezali sirovo meso ili svježe povrće, prije nego njime režemo pripremljenu hranu.

Radne površine i pribor potrebno je prati detergentom i toplom vodom, održavati ih čistima i bez ostataka hrane. Oštećene daske za rezanje i površine ne smiju se koristitit zbog ostataka hrane i nečistoća koji se u njima zadržavaju, a samim tim postaju uzgajališta mikroorganizama.Križana kontaminacija veliki je rizik u svakoj pripremi hrane pa i u našoj kuhinji i treba ju spriječiti. Pod križanom kontaminacijom podrazumijevamo kontakt nečistih radnih površina, pribora i ruku od sirove hrane, s gotovom hranom koju na taj način kontaminiramo mikroorganizmima nakon termičke obrade.

Koliko se dugo moraju peći, kuhati najčešće namirnice? Kako postupati s kuhanom hranom koja nije odmah za konzumaciju?

Termička obrada na dovoljno visokoj temperaturi i dovoljno dugo, uništiti će većinu mikroorganizama. Međutim, izlaganjem povišenim temperaturama događaju se brojni procesi, kao što je smanjenje količine vode u namirnici, što jelo čini trajnijim te ga čine oslobođenim od mogućih patogenih mikroorganizama, koji hranom mogu dospjeti u organizam. No prilikom izlaganja namirnica povišenoj temperaturi dolazi do promjene u namirnicama, koje su povoljne, ali i do zantnog osiromašenja namirnica u vitalnim nutritivnim tvarima, tako da se prilikom odabira načina termičke obrade hrane i o tome mora voditi računa.

Prilikom pripreme peradi, svinjetine, mljevenog mesa ili kotleta, kobasica, burgera, posebno je važno osigurati da njihov središnji dio dosegne temparaturu od 70 stupnjeva, na najmanje 2 minute.Najmanje vrijeme potrebno za prikladnu termičku obradu mesa je tako da srednji dio mesa mora dosegnuti slijedeće temperature u određenom trajanju – na primjer – 60 stupnjeva kroz 45 minuta ili 65 stupnjeva kroz 10 minuta ili 70 stupnjeva kroz 2 minute ili 75 stupnjeva kroz 30 sekundi ili 80 stupnjeva kroz 10 sekundi.

Nedovoljno termički obrađeno meso ili meso peradi može i dalje sadržavati štetne mikroorganizme.. Zato je važno provjeriti boju mesa u unutrašnjosti, kao i da li su njihovi sokovi nakon termičke obrade krvavi. Na površini moraju izlaziti čisti prozirni sokovi koji ne smiju bi ružičasti. Kao i kod mesa, svrha je termičke obrade ribe poboljšanje organoleptičkih svojstava i probavljivosti s jedne i neškodljivo ujklanjanje eventualne mikroflore zagađenja s druge strane. Meso je ribe vrlo nježno i lako se lomi na povišenim temparaturama pa ga treba obrađivati na nižim temperaturama i kraće vrijeme.

Svaku hranu, a pogotovo potencijalno opasnu hranu, koju nećemo odmah konzumirati, treba ohladiti unutar pola sata na 60 stupnjeva, tijekom slijedeća tri i pol sata na 10 stupnjeva, dok za sveukupno 6 sati nakon termičke obrade hrana mora biti ohlađena u hladnjaku na +4 stupnja. Cilj ovakovog načina pothlađivanja je sprečavanje porasta svih mikroorganizama koji su možda preživjeli termičku obradu.zapravo, temperature od 6 do 60 stupnjeva podržavaju rast bakteija te je vrlo važno brzo ohladiti hranu ispod tih vrijednosti.

Ukoliko smo veliku količinu tople hrane stavili u hladnjak, trebat će puno više vremena da se takva količina ohladi na +4 stupnja, pa hranu treba rasporediti u manje porcije i odložiti u hladnjak u plitkim posudama. Hranu koja je propisno ohlađena treba prije konzumacije brzo podgrijati na barem 75 stupnja, kako bi spriječio budući porast mikroorganizama. Prije konzumiranja hrana mora biti vruća i puna pare. Mlačno podgrijana hrana je savršeno mjesto za rast opasnih bakterija. Moramo paziti da termkčki obrađena i podgrijana hrana nije na sobnoj temparaturi duže od dva sata, nakon toga može ponovno biti štetna po naše zdravlje, jer bakterije se razmnožavaju svakih 20 minuta na njima pogodnoj temperaturi.

Imate li još koji dodatni savjet za koji mislite da je posebno važan za sigurnu hranu?

Ako već ne možemo svakodnevno nabavljati svježe namirnice, radi kvalitetne i sigurne prehrane treba pažljivo odabrati namirnice prilikom kupovine, čitati deklaracije na hrani, naročito upozorenja o sastavu hrane i načinu čuvanja. Prilikom kupnje potrebno je odabrati hranu koja je u trgovini ispravno čuvana, s označenim rokom trajanja i u neoštećenoj ambalaži, te ju pravilno uskladištiti i čuvati kod kuće do krajnjeg roka njezine upotrebljivoati. Uz malo pažnje i planiranja naše police, hladnjak i ledenica mogu nam puno pomoći u pogledu kvalitetne prehrane, kako bi sigurnost hrane bila na najvećoj mogućoj razini.

Naravno da su gubici nutritivnih tvari pri termičkim obradama ono na što računamo pri planiranju prehrane, no mnogo su značajniji gubici i opasnosti koji nastaju pri nepravilnom skladištenju i izlaganju namirnica suncu, namakanju, ispiranju, neprilvnom odmrzavanju i držanju izvan propisanih temperaturnih režima – odnosno u neodgovornom rukovanju s hranom.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Pretilost

Debljina/preuhranjenost i kardiovaskularno zdravlje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSvim osobama s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom preporučuje se uvođenje zdravih životnih navika (redovita tjelesna aktivnost uz zdrave prehrambene navike) u cilju redukcije tjelesne mase i pridruženih KV čimbenika rizika. Smanjenje tjelesne mase povećava inzulinsku osjetljivost i uravnotežuje metabolizam. Već gubitak od 10% tjelesne mase dovodi do smanjenja arterijskog tlaka i kardiometaboličkih rizičnih čimbenika. […]

Hrana

B.Fit zamjenski obrok za smanjenje prekomjerne ili održavanje poželjne tjelesne mase

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZa dugoročne rezultate nije dovoljno samo smanjiti količinu hrane koju jedemo, već je potrebno malim promišljenim koracima svakoga dana mijenjati svoje navike. Jeste li znali da je pretilost zapravo kronična metabolička bolest koja često uz sebe veže druge bolesti i stanja kao što su šećerna bolest tipa 2, povišen krvni tlak, bolesti srca i krvožilnog […]

Hrana

Prehrana kod preosjetljivosti na salicilate

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteSalicilati su biološki aktivne molekule koje se prirodno nalaze u hrani. Najpoznatiji derivat salicilne kiseline je acetilsalicilna kiselina koja predstavlja poznati lijek s analgetskim, antipiretskim i protuupalnim djelovanjem, a dugotrajnim uzimanjem u organizmu djeluje kao i antikoagulans. Salicilati u biljkama dio su obrambenog sustava biljaka kojim se biljke brane od patogena ili okolišnog stresa. Udio […]

Hrana

Kolike su šanse da hrana iz jednjaka dođe u pluća ili se ponovno vrati u želudac?

Jelo

Dojenče koje odbija hranu i doima se nezainteresirano za jelo

Namirnice

Svi neprijatelji štitnjače – od hrane do spojeva iz okoliša

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteTvari koje dolaze iz okoliša, a mogu se uplitati u rad neke žlijezde u našem tijelu nazivamo endokrinim disruptorima. Termin endokrini disruptori skovan je 1991. godine na stručnom skupu, a koncept o egzogenim tvarima, ponajprije sintetskim kemijskim spojevima,  koji se upliću u rad naših hormona, vuče korijene još iz šezdesetih godina prošlog stoljeća, a povezan […]

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Prehrana i emocije: osnovne činjenice koje trebate znati

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePoznato je da prehrana, odnosno naše prehrambene navike utječu na mozak putem probavnog sustava. Naime, naša crijeva predstavljaju dom milijardama živih mikroorganizama koji imaju mnogo važnih zadaća u našemu tijelu. Primjerice, sudjeluju u sintezi neurotransmitera, prijenosnika koji šalju poruke do našeg mozga i na taj način reguliraju naše raspoloženje, emocije, san, ali i apetit. Stoga […]

Nutricionizam

Lanene sjemenke – sirove ili termički obrađene?

Nutricionizam

Prednosti povremenog posta

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteDijete koje uključuju kalorijsku restrikciju pomažu pri mršavljenju i poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje. Međutim, dugoročno ih je teško održavati, zbog čega većina ljudi ponovno dobiva izgubljenu masu ili čak povećava početnu masu koju su imali i prije odlaska na dijetu. Suočeni s izazovima održavanja tradicionalnih dijeta, pojavljuju se nove prehrambene strategije. Jedna od njih je povremeni […]

Nutricionizam

Proteini i zdravo starenje: preporuke za osobe srednje dobi

Vrijeme čitanja članka: 4 minutePrema nedavnoj analizi podataka iz istraživanja Nurses’ Health Study (NHS) unos proteina, posebno iz biljnih izvora, u srednjoj životnoj dobi između 40 i 60 godina, povezan je s većim izgledima za zdravo starenje te boljim mentalnim i tjelesnim zdravljem, kod starijih žena. Ova studija navodi se kao prva koja je istražila dugoročne učinke konzumacije proteina […]

Nutricionizam

Može li prehrana utjecati na naš imunosni sustav?

Vrijeme čitanja članka: 4 minutePrehrambene tvrdnje koje obećavaju poboljšanje zdravlja, jačanje imuniteta i prevenciju bolesti poput karcinoma ili autoimunih bolesti, svakodnevno preplavljuju medije i dijelom su brojnih marketinških kampanja. Postoji mnogo ideja i objašnjenja o tome kako prehrana utječe na naše zdravlje i zašto je upravo određeni način prehrane (ne)poželjan. No, u kojoj su mjeri ti savjeti temeljeni na […]

Nutricionizam

Prehrana kod karcinoma dojke i primjena vitamina D

Nutricionizam

Nikotinamid-adenin-nukleotid – eliksir mladosti?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteJedna od ključnih i iznimno bitnih molekula na području staničnog starenja je koenzim nikotin amid adenin dinukleotid (NAD+). Istraživanja koja se temelje na metabolomici ukazala su na NAD+ kao središnji metabolički intermedijer povezan s mnogim obilježjima starenja. NAD+ je stanični koenzim koji igra ključnu ulogu u metaboličkim i signalnim reakcijama. Jedna od ključnih metaboličkih funkcija […]

Nutricionizam

Prednosti redovite primjene dodataka prehrani s koenzimom Q10

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteKoenzim Q10 (CoQ10), poznat i kao ubikvinon, prirodni je spoj koji se nalazi u svakoj stanici našeg tijela, a najviše u onim organima koji zahtijevaju puno energije, kao što su srce, jetra, mišići i bubrezi. Koenzim Q10 igra ključnu ulogu u proizvodnji energije unutar stanica, konkretno u mitohondrijima, koje nazivamo “energijskim centrima” stanica. Osim toga, […]