6. Alkoholizam
Uporaba alkohola može dovesti do dvije vrste problema: ovisnost i zlouporaba. Ovisnost je karakterizirana prilagodbom koja se javlja s ponovljenom konzumacijom alkohola što rezultira tolerancijom na učinke alkohola i simptomima ustezanja koji se javljaju nakon prekida konzumacije.
Kod zlouporabe se problemi javljaju u životu zbog štetnih posljedica koje proizlaze iz od izravnih učinaka alkohola. Nesanica je iznimno česta među onima koji pate od ovisnosti o alkoholu i/ili zlouporabe, a procjenjuje se da je njezina prevalencija 36-72%.
Vjeruje se da poremećaj spavanja proizlazi iz povratne budnosti koja se javlja kada se učinak alkohola, koji djeluje na pospješivanje spavanja, gubi. U tom smislu, objavljeno je da alkohol ubrzava početak sna, potiskuje REM spavanje i relativno povećava količinu ne-REM sna. Međutim, učinci su relativno kratkog vijeka, a kako učinci poboljšanja sna nestaju tijekom noći, javlja se predispozicija za poremećaje spavanja i povećanu REM aktivnost.
Ovaj problem se pogoršava kako se razvija tolerancija na učinke poboljšanja sna uz opetovanu konzumaciju alkohola.
Kao i kod osoba sa shizofrenijom, kod osoba s alkoholizma može se javiti poremećaj uobičajenog cirkadijalnog ritma spavanja i buđenja.
Također se vjeruje da to proizlazi iz učinaka alkohola na poboljšanje sna. Pretpostavlja se da redovito pijenje tijekom dana može izazvati predispoziciju za redovito spavanje tijekom dana, što ima tendenciju narušiti uobičajeni cirkadijalni ritam spavanja.
Problemi sa spavanjem kod onih s problemima povezanim s alkoholom nisu ograničeni na razdoblja u kojima se alkohol konzumira.
Dostupni dokazi upućuju na to da nakon razdoblja redovite konzumacije alkohola poremećaj spavanja može trajati i do nekoliko godina apstinencije tijekom kojih je dokumentirano relativno povećanje REM faze sna.
19.11.2024