U vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu prehranu bogatu vitaminima i mineralima, redovitu tjelesnu aktivnost i dovoljnu količinu sna, a u smanjenju učestalosti infekcija kod djece mogu pomoći i određeni nutraceutici, odnosno molekule koje se nalaze na granici hrane i lijekova, a radi se o prirodnim bioaktivnim komponentama koje mogu biti korisne za zdravlje. Primjeri nutraceutika su vitamini i minerali poput vitamina D i cinka, zatim omega-3 masne kiseline, probiotici te laktoferin. Laktoferin je prirodni, vrlo složeni protein koji se nalazi u tjelesnim tekućinama poput mlijeka i sline te na membranama stanica poput bijelih krvnih stanica gdje ima zaštitnu ulogu. Smatra se da sudjeluje u obrani organizma od mikroba i virusa te da ima antioksidativno djelovanje, snažan utjecaj na imunitet i može regulirati rast stanica.
Antivirusno djelovanje laktoferina otkriveno 1980-ih godina
Prva znanstvena istraživanja o utjecaju ove molekule na viruse provedena su 1980-ih godina, kada je laktoferin poboljšao stopu preživljavanja miševa zaraženih kompleksnim virusom Friend. Tijekom 1990-ih godina istraživanja su pokazala da laktoferin ima antivirusno djelovanje protiv brojnih virusa poput citomegalovirusa, virusa herpes simpleksa, HIV-a, hepatitisa C, rotavirusa i respiratornog sincicijskog virusa (RSV).
Laktoferin sprječava ulazak virusa u stanice
Smatra se da laktoferin antivirusni učinak ispoljava u ranoj fazi infekcije na način da sprječava ulazak virusa u stanice domaćina blokiranjem staničnih receptora ili izravnim vezanjem na virusne čestice. Dodatno, neki znanstveni radovi pokazali su da laktoferin može djelovati i unutar same stanice nakon prodora virusa i inhibirati njegovu replikaciju. Prema do sada objavljenim istraživanjima, laktoferin unesen oralnim putem može služiti kao prevencija čestih virusnih infekcija poput prehlade i gripe pa čak i virusnih gastroenteritisa odnosno omraženih crijevnih viroza.
Učinci oralne primjene laktoferina kod djece
Kada je u pitanju zaraza virusima poput norovirusa nažalost ne postoji prevencija ili lijek, međutim, u istraživanju o gastroenteritisu izazvanim rotavirusom pokazalo se da svakodnevni unos goveđeg laktoferina može ublažiti simptome bolesti. Također, dnevna primjena laktoferina kod djece može smanjiti učestalost gastroenteritisa izazvanog norovirusom.
Sažetak dokaza objavljen 2022. godine o učinku suplementacije goveđim laktoferinom na učestalost, trajanje ili težinu respiratornih bolesti i infekcija dišnih puteva obuhvatio je 10 istraživanja koja su zabilježila smanjenje učestalosti infekcija dišnih puteva u 33% ispitavanja te smanjenje učestalosti i/ili trajanja bolesti u 50% ispitivanja. Tri od pet ispitivanja (60%) na djeci i dva od pet ispitivanja na odraslima (40%) pokazala su koristi od unosa laktoferina u obliku dodatka prehrani u usporedbi s placebom s trajanjem primjene najmanje 3 mjeseca i u dozama od 35 mg na dan do čak 800 mg za dojenčad. Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se osigurali pouzdaniji dokazi o djelovanju laktoferina kod crijevnih i respiratornih viroza kod djece, za sada laktoferin djeluje vrlo obećavajuće.
Literatura:
- Wakabayashi H, Oda H, Yamauchi K, Abe F. Lactoferrin for prevention of common viral infections. J Infect Chemother. 2014;20(11):666-671.
- Berthon BS, Williams LM, Williams EJ, Wood LG. Effect of Lactoferrin Supplementation on Inflammation, Immune Function, and Prevention of Respiratory Tract Infections in Humans: A Systematic Review and Meta-analysis. Adv Nutr. 2022;13(5):1799-1819.
31.10.2024