
Pretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost.
Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su porastu te postaju globalni javno-zdravstveni problem suvremenog društva. U SAD-u se pretilost naziva “kugom novog doba” koja sve više zahvaća i djecu vrtićke dobi. Prema nekim podacima 30 % djece školske dobi u Hrvatskoj ima prekomjernu TT.
Pretilost u djece može biti primarna (97 %) i sekundarna uz hormonske poremećaje, bolesti štitnjače, bolesti SŽS-a ili zbog medikamentozne terapije.
Ako je jedan od roditelja pretio, dijete ima dvostruko veći rizik da i samo bude pretilo, a ako su oba roditelja, vjerojatnost da će i dijete biti pretilo je još veća. Pretila djeca izložena su povećanom riziku od niza kroničnih bolesti poput hipertenzije, dijabetesa, bolesti jetre i bubrega, mišićno-koštanog sustava, preuranjenog puberteta, policističnih jajnika, različitih metaboličkih poremećaja.
Također mogu patiti od psiholoških posljedica vezanih uz njihov izgled, mogu biti predmet bullyinga u školi što posljedično može dovesti do razvoja poremećaja u prehrani poput bulimije i anoreksije.
Kako bi prevenirali pretilost kod djece, zdrav način života, aktivnost i zdrava i izbalansirana prehrana moraju se primjenjivati već od djetinjstva.
Osnovna pretpostavka u liječenju je smanjenje kalorijskog unosa i povećanje aktivnosti djeteta kako bi se unesene kalorije potrošile, a da dijete pritom dobije sve nutrijente potrebne za njegov pravilan rast i razvoj.
Nužno je da se cijela obitelj uključi i promijeni navike, a za jelovnik bi se trebalo obratiti nutricionistu.
26.3.2025