
Ljeto i more donose osvježenje, ali i određene zdravstvene izazove. Jedan od češćih problema, osobito kod djece i osoba koje često plivaju ili rone, su infekcije uha nakon kupanja. Najčešće se radi o tzv. vanjskom uhu ili plivačkom uhu, no u rijetkim slučajevima mogu biti zahvaćeni i srednje i unutarnje uho.
Zašto nastaju infekcije uha ljeti?
Kombinacija vlage, topline i mehaničke iritacije (npr. štapićima za uši, slušalicama ili čestim uranjanjem) stvara idealne uvjete za razvoj bakterija i gljivica u zvukovodu. Morska voda sama po sebi nije sterilna i može sadržavati mikroorganizme koji ulaze u ušni kanal, pogotovo ako je koža već nadražena.
Najčešći tip – vanjski otitis (“plivačko uho”)
Radi se o infekciji kože vanjskog zvukovoda, najčešće uzrokovanoj bakterijama poput Pseudomonas aeruginosa ili Staphylococcus aureus. Rjeđe su uzročnici gljivice (npr. Aspergillus, Candida), osobito kod kroničnih ili ponavljajućih upala.
Simptomi infekcije vanjskog uha:
Svrbež u uhu.
Bol koja se pojačava pri povlačenju uške.
Osjećaj začepljenosti, punoće ili laganog pritiska.
Sekret iz uha (proziran, žut ili gnojan).
Blagi gubitak sluha.
U težim slučajevima: oticanje, crvenilo uške i okolne kože.
Tko je najrizičniji?
Djeca (češće ronjenje, uski zvukovodi).
Plivači i ronioci (često izlaganje vodi).
Osobe koje koriste štapiće za uši (mikroozljede).
Osobe s ekcemom ili psorijazom u ušima.
Dijabetičari (veći rizik od težih oblika infekcije).
Liječenje
Lokalna terapija: kapi za uho s antibioticima (npr. ciprofloksacin), ponekad u kombinaciji s kortikosteroidima (smanjuju upalu). Kod gljivičnih infekcija koriste se antimikotične kapi.
Čišćenje uha: liječnik može mehanički očistiti uho (ispiranjem ili aspiracijom) kako bi se omogućio bolji učinak terapije.
Analgezija: paracetamol ili ibuprofen za ublažavanje bolova.
Izbjegavanje vode: preporučuje se ne močiti uho dok simptomi potpuno ne nestanu.
Sistemski antibiotici obično nisu potrebni, osim ako se infekcija proširi izvan zvukovoda (npr. na okolnu kožu ili limfne čvorove).
Što s infekcijama srednjeg uha nakon kupanja?
Akutni otitis media (upala srednjeg uha) rjeđe je povezan s kupanjem, ali može se javiti kod djece s već postojećim infekcijama gornjih dišnih puteva, nakon uranjanja u vodu koja ulazi kroz Eustahijevu tubu (rijetko). Simptomi uključuju: bol u uhu, temperatura, gubitak sluha i moguće curenje iz uha (ako je došlo do perforacije bubnjića). Ovakve upale nije moguće liječiti kapima, već je potrebno oralno liječenje i pregled liječnika.
Prevencija infekcija uha nakon kupanja
Izbjegavajte često i dugotrajno uranjanje glave u vodu, osobito u sumnjivo čistim vodama.
Nakon kupanja isušite uši nježno tapkajući ručnikom.
Ne koristite štapiće za uši – oni guraju vosak dublje i mogu ozlijediti kožu.
Ako imate česte infekcije, koristite čepiće za uši pri kupanju.
Infekcije uha nakon kupanja u moru česta su ljetna pojava, ali u većini slučajeva nisu ozbiljne ako se pravovremeno prepoznaju i liječe. Pravilna higijena, izbjegavanje štetnih navika i sušenje uha nakon plivanja ključ su prevencije. Kod pojave boli, iscjetka ili začepljenosti uha svakako se obratite liječniku.
12.7.2025