Ljetni mjeseci su nam pred vratima, vrijeme kada više boravimo na otvorenom. Odjeća postaje sve oskudnija pa je koža jače izložena sunčevim zrakama što na njoj može napraviti određene promjene. Boravak na otvorenom je pozitivan za zdravlje, no pretjerano izlaganje sunčevim zrakama koje vodi u opekline ili u oštećenje kože nije nikako prihvatljivo.
Normalno je da imamo potrebu biti vani u prirodi i na otvorenom, no promjenom klimatskih uvjeta i nastajanjem ozonskih rupa te većom učestalosti nastajanja malignih tumora kože, alergija na sunce, promijenio se je i stav o sunčanju. Kako bi koža bila zdrava i lijepa, potrebno je pametno se sunčati i prilagoditi svoje ponašanje na suncu prema svom fototipu kože, što može značiti umjereno se izlagati ili uopće ne. Fototip kože je podijeljen u šest kategorija od vrlo svijetle do crnačke pa je i otpornost kože na sunčeve zrake prema tome različita. Bitno je stoga shvatiti da nije za svaku osobu jednako vrijeme izlaganja suncu dobro došlo i da smo različiti, pa se prema tome moramo i prilagoditi.
Jačina ili intenzitet sunčevih zraka ovisi o godišnjem dobu, dijelu dana, zemljopisnoj širini, nadmorskoj visini i čistoći zraka, pa se mogu dobiti sunčeve opekline i tijekom oblačnog dana na plaži ili boravkom na brodu u suton. Sunce ima pozitivnih i negativnih utjecaja na naše zdravlje. Pozitivne su stvaranje vitamina D koji se naziva i hormon D, podizanje imuniteta i liječenje nekih kožnih bolesti kao što je psorijaza, atopijski dermatitis i akne.
Negativni utjecaji su mnogobrojni i mogu biti u obliku opeklina, alergija na sunce, hiperpigmentacija, malignih tumora kože i preuranjenog starenja kože. Pametnim sunčanjem nastoje se izbjeći svi negativni učinci, a postići što više pozitivnih koji su dobri za kožu i zdravlje, pa time prevenirati nastajanje malignih tumora kože pogotovo melanoma. Ultraljubičasti spektar različito djeluje na kožu, pa UVB zrake koje čine 5% sunčevog zračenja uzrokuju crvenilo, opekline, oštećenja u koži i nastanak tumora kože. UVA zrake čine 95% sunčevog zračenja, prodiru u kožu i uzrokuju oštećenja, alergijske reakcije, pigmentacije i prijevremeno starenje.
U pravilnom sunčanju potrebno je iskoristiti sve blagodati koje nam ono pruža, a sunčane opekline ne bi se nikako smjele dogoditi jer ostavljaju duboki trag u koži koji će se bilo kada pokazati. Kako se koža ne bi oštetila preporučuje se sunčanje i odlazak na plažu ujutro i poslijepodne, a podnevno sunce je potrebno izbjegavati. Time se smanjuje mogućnost nastajanja sunčevih opekotina jer su zrake najintenzivnije u podne. Kreme i losioni sa zaštitnim faktorima moraju se ponavljano nanositi na kožu jer ih kupanje, znoj i brisanje odnose sa kože. Prije odlaska na plažu potrebno nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom na otkrivene dijelove tijela. Potreban je oprez i u gradskim uvjetima, ili prilikom obavljanja poslova na otvorenom jer su i tada velike šanse za nastajanje crvenila kože i opekotina. Svakako je važno nositi kapu, šešir i sunčane naočale sa UV zaštitom.
Vrijeme izlaganja suncu i njegovo trajanje je različito i vrlo često ovisno o dobi, spolu, kulturološkim razlikama, pa se poneke osobe ne sunčaju od djetinjstva jer to ne vole, a neke odrasle osobe se ne sunčaju kroz nekoliko godina iako su se djetinjstvu izrazito sunčale, poneki se sunčaju samo ujutro i poslijepodne, vrlo rijetki samo u podne i to kratko. Pametnim sunčanjem i umjerenim izlaganjem sunčevim zrakama sačuvat ćemo kožu od oštećenja i opekotina a rezultat će biti zdrava koža.
17.6.2024