
Ljetno je doba rizično za smetnje mokrenja. Vrijeme kupanja i mokrih kupaćih kostima, oskudne odjeće, maestrala, bosih ili mokrih nogu… Vrlo često možemo čuti, najčešće žene, kako izgovaraju ovu rečenicu. I dok je sasvim jasno kako se manifestira i što je prehlada u području respiratornog sustava, ostaje manje jasno što je to zapravo „prehlada“ mjehura. Postoji li uopće „prehlada mjehura“ ili se ipak radi o mokraćnoj infekciji? Oboje je moguće.
I dok se prehlada u respiratornom sustavu manifestira kihanjem, kašljem, „curenjem nosa“, stezanjem ili čak i bolovima u grlu, promuklošću i sl., prehlada mjehura očituje se učestalom potrebom za mokrenjem, najčešće malih količina urina, nelagodom ili katkad čak i ozbiljnim pečenjem pri mokrenju, osjećajem da se niste do kraja izmokrili (ispraznili mjehur), nelagodom u donjem dijelu trbuha – neposredno iznad stidne kosti…
Da! Simptomi vrlo podsjećaju na pravi bakterijski cistitis – bakterijsku upalu mjehura. Simptomi čega? „Prehlađenog“ mjehura. Postoji li to, zaista? Nije neophodno biti stručnjak u području opće medicine ili čak urologije da bi se sjetili mnogih žena koje su „prehladile“ mjehur. Taj entitet stručne knjige ne navode. Unatoč tome, tegobe koje nastaju kao posljedica „prehlade“ mjehura i dalje se uporno susreću u općoj životnoj i medicinskoj praksi. Štoviše, iako je urologija kirurška struka, nerijetko se u praksi susrećemo s takvim iritativnim simptomima mokrenja za koje je potrebno razlučiti, odnosno dokazati, postoji li bakterijska urinarna infekcija ili ne. Roditelji i dalje tjeraju djecu da se presvuku odmah po izlasku iz mora, majke i bake savjetuju mlade djevojke da ne hodaju bose po hladnim pločicama kupaonice ili kuhinje.
Zašto neke, ne samo mlade žene, imaju osjetljiv mjehur, ostat će i dalje nepoznato, ali istinska činjenica. Nekome je uistinu dovoljno ostati u mokrim kupaćim gaćicama, drugima prohodati bosim nogama po hladnim pločicama, trećima sjesti na malo hladniju podlogu, četvrtima pak (što nema veze s prehladom) škodi određena vrsta hrane… Unutar 24 sata razvijaju se ranije navedeni iritativni simptomi mokrenja. Oni nikad nisu praćeni ozbiljnijim stanjima poput povišenja temperature ili pojave krvi u mokraći, jakih bolova, zimice i tresavice… Ove simptome, od prave bakterijske infekcije, može razlučiti samo bakteriološka pretraga urina, a dijelom na infekciju može uputiti i intenzitet samih simptoma koji spontano ne prolaze za 2–3 dana. Konačno, takva „prehlada“, iako u početku nije bakterijom uzrokovana, može pogodovati kolonizaciji sluznice bakterijama i prerasti u pravu bakterijsku infekciju.
Dakle, „prehladite“ li mjehur, a simptomi iritativnog mokrenja ne prolaze unutar 2–3 dana, potrebno je učiniti bakteriološki pregled urina. Postoji li u vas takva sklonost, poznata od ranije, pretragu ne treba odlagati. U međuvremenu se ne izlažite ponovo kombinaciji mokro-hladno-vjetrovito, uzimajte 2 litre tekućine dnevno (ne hladne i gazirane) te ibuprofen za moguće bolove ili grčeve mjehura. Ne savjetujem uzimati antibiotik prije nalaza bakteriološke pretrage urina.
14.7.2025