Mycoplasma pneumoniae (mikoplazma) se može dokazati kao uzročnik u više od 40% svih upala pluća u dječjoj dobi, osobito kod djece starije od 5 godina, a zbog visoke zaraznosti brzo se širi u zatvorenim kolektivima.
Što su ‘atipične’ upale pluća?
Mikoplazma spada u uzročnike ‘atipičnih’ upala pluća koje se od ‘tipičnih’ upala pluća razlikuju po postupnom, laganijem razvoju simptoma i manje dramatičnoj kliničkoj slici. Zbog blažeg kliničkog tijeka ponekad se upale pluća uzrokovane mikoplazmom nazivaju ‘hodajućim’ upalama pluća jer ih pacijent ‘prehoda’ i spontano ozdravi ni ne znajući da je prebolio upalu pluća.
Kako se dijete može zaraziti ovom bakterijom?
Mikoplazmom uzrokovane upale pluća javljaju se tijekom cijele godine, a nešto su češće u ljeto i jesen. Epidemije ove bolesti javljaju se svakih 4-6 godina. Bolest se prenosi bliskim kontaktom i kapljicama respiratornog sekreta koje se stvaraju kad zaražena osoba govori ili kašlje. Period inkubacije je 1-3 tjedna. Infekcije mikoplazmom mogu se javiti u bilo kojoj dobi, ali su najčešće u dobi školskog djeteta (od 5-15 godina).
Simptomi upale pluća uzrokovane mikoplazmom
Bolest se razvija postupno, kroz nekoliko dana, ponekad i 2-3 tjedna. Obično je karakterizirana blago povišenom temperaturom, upornim suhim kašljem, grloboljom, glavoboljom, općom slabošću, otežanim disanjem, bolovima u prsima. Ponekad mikoplazma osim respiratornih može uzrokovati i simptome od strane drugih organskih sustava (npr. promjene na koži i sluznicama, neurološki simptomi). Kod pregleda je važno procijeniti opće stanje djeteta, zasićenost krvi kisikom, ev. znakove otežanog disanja i auskultacijski nalaz nad plućima, ali ni jedan od ovih parametara ne može pouzdano uputiti na uzročnika upale pluća.
Laboratorijski nalazi i slikovna dijagnostika
Kod pacijenata s nekompliciranom upalom pluća uzrokovanom mikoplazmom nalazi krvne slike i upalnih parametara ( C-reaktivni protein, CRP) obično nisu značajnije promijenjeni. U pravilu je tek blago povišen ukupni broj leukocita i broj neutrofila, a CRP je povišen, ali značajno manje nego kod drugih bakterijskih uzročnika. Na Rtg-u pluća ponekad se mogu vidjeti obostrane promjene u smislu difuznih infiltrata intersticija, ali je radiološka slika ove bolesti izrazito varijabilna.
Kako potvrditi dijagnozu
U većini slučajeva nekompliciranih upala pluća teško je i nepraktično inzistirati na potvrđivanju uzročnika. Na temelju dobi djeteta, kliničke slike, te ev. nalaza laboratorijske i slikovne obrade, pretpostavlja se uzročnik i određuje liječenje. Ukoliko želimo potvrditi da je uzročnik Mycoplasma pneumoniae, zlatni standard je PCR metoda (lančana reakcija polimerazom) koja se obično izvodi na uzorcima obrisaka gornjih dišnih puteva. Ipak, treba imati u vidu da se i mikoplazma, kao i brojni drugi respiratorni patogeni, može naći u gornjim dišnim putevima i kod zdrave djece (kliconoštvo) i ne znači nužno uzročnika aktualnih simptoma kod djeteta. Osim ove pretrage dostupne su i serološke metode kojima se mogu određivati protutijela na M. pneumoniae iz krvi.
Liječenje
Po postavljanju dijagnoze upale pluća vjerojatno uzrokovane mikoplazmom, započinje se liječenje antibiotikom, uz potporne i simptomatske mjere. Najčešće se primjenjuju antibiotici iz skupine makrolida (azitromicin, u dozi 1 x 10 mg/kg tjelesne težine, kroz 3 dana). M. pneumoniae rezistentna je na antibiotike iz skupine beta laktama. Od simptomatskih mjera kod nekompliciranih atipičnih upala pluća važna je toaleta dišnih puteva, dobra hidracija, te po potrebi primjena inhalacija bronhodilatatora i kisika.
31.10.2024