Krv u stolici kod djece

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Pojava krvi u stolici djeteta roditelje može jako uznemiriti i zabrinuti, iako je srećom u većini slučajeva uzrokovana stanjima koja nisu opasna niti životno ugrožavajuća.

Otkud krv u stolici?

Krv u stolici najčešće je porijeklom iz probavnog sustava, iako se ponekad može raditi o npr. progutanoj krvi kod krvarenja iz nosa, kod novorođenčeta o progutanoj majčinoj krvi tijekom poroda ili o progutanoj majčinoj krvi iz ragada dojke. Krv u stolici najčešće je znak bolesti probavnog sustava, ali se ponekad nađe i kao simptom sistemskih bolesti (npr. sklonost krvarenju zbog poremećaja koagulacije ili krvarenje zbog vaskulitisa).

Kako izgleda krv u stolici?

Krvarenje iz usta, jednjaka, želuca i početnog dijela tankog crijeva će uzrokovati promjenu boje stolice u jako tamnu, boje katrana ili taloga crne kave (melena). Krvarenje iz donjeg dijela tankog crijeva i iz debelog crijeva će uzrokovati pojavu svjetlo crvene krvi pomiješane sa stolicom (hematohezija). Kada se nađe svjetlo crvena krv na površini stolice ili nakon defekacije, najčešće je uzrokovana krvarenjem iz najdonjeg (anorektalnog) dijela probavnog sustava.

Lažna krv u stolici

Ne mora svaka crveno obojana stolica značiti krvarenje. Stolicu u crveno mogu obojati cikla, brusnice, neki lijekovi, te konzumacija obojanih slatkiša i sokova. Borovnice, špinat i lijekovi koji sadrže željezo mogu obojati stolicu u jako tamno smeđe ili crno.

Koji su mogući uzroci?

Kod pojave krvi u stolici važno je otkriti uzrok i lokalizaciju krvarenja, te procijeniti količinu krvi koju dijete gubi. Uzroci su brojni, ali nam dob djeteta, temeljita anamneza i klinički pregled mogu značajno olakšati postavljanje dijagnoze.

Fisura anusa je najčešći uzrok pojave krvi u stolici kod djece. Radi se o napuknuću sluznice čmara (anusa) koje se može vidjeti kada se razmakne koža oko anusa, a obično je uklopljeno u radijalne nabore sluznice anusa u stražnjoj središnjoj liniji. Očituje se kao pojava tračaka svjetlo crvene krvi na površini stolice ili kao crvena krv na peleni ili kod brisanja. Fisura često nastaje zbog pritiska tvrdom i velikom stolicom kod djeteta koje je konstipirano. Može uzrokovati bolne defekacije zbog čega dijete odgađa nuždu, što zatvara začarani krug u kojem se pogoršava konstipacija i otežava cijeljenje fisure.

Alergijski kolitis je oštećenje sluznice debelog crijeva posredovano alergijom, najčešće na proteine kravljeg mlijeka. Javlja se po uvođenju kravljeg mlijeka u prehranu djeteta, ali se može javiti i kod isključivo dojene djece, jer se proteini kravljeg mlijeka izlučuju u majčinom mlijeku. Prezentira se pojavom tragova svježe krvi u stolici, ali dijete je dobrog općeg stanja, lijepo napreduje i doima se zdravo. Ponekad se ipak mogu javiti grčevi, povraćanje, nadutost, iritabilnost i promjene na koži (atopijski dermatitis).

Nekrotizirajući enterokolitis je teško i po život opasno stanje koje se javlja isključivo kod novorođenčadi, u pravilu kod prerano rođene djece (prije 37. tjedna gestacije). Drugi rizični faktori su mala rodna masa, prehrana mliječnom formulom, te postojanje drugih bolesti i stanja vezanih uz prematuritet. Bolest se očituje nespecifičnim simptomima poput slabijeg apetita, napuhnutog trbuha, povraćanja, proljevastih stolica, krvi u stolici i poremećaja općeg stanja.

Hemoragijska bolest novorođenčeta se javlja zbog poremećaja koagulacije uslijed nedostatka vitamina K kod novorođenčeta ili dojenčeta, a može se očitovati krvarenjem u bilo koji organ, pa tako i u crijevo. Bolest se spriječava rutinskim davanjem vitamina K svoj novorođenčadi u rodilištu, a preporuča se i dodavanje vitamina K na usta svoj isključivo dojenoj djeci do navršenih 12 tjedana života.

Infekcijom uzrokovani proljevi mogu biti praćeni pojavom krvi u stolici, obično uz vrućicu, povraćanje i bolove u trbuhu. Najčešći bakterijski uzročnici su Campylobacter, Shigella, Escherichia coli, Salmonella, Yersinia enterocolitica, te Clostridium difficile. Od parazita krvave proljeve uzrokuje Giardia lamblia, a od virusa rota i norovirusi.

Anomalije probavnog sustava mogu uzrokovati krvarenje u bilo kojoj životnoj dobi, a najčešće u ranom djetinjstvu. Malrotacija crijeva se može komplicirati zapletajem crijeva (volvulus), a simptomi su jaka bol u trbuhu, povraćanje, krv u stolici, pogoršanje općeg stanja. Meckelov divertikul je mali vrećasti izboj u stijenci crijeva koji nastaje zbog nepotpunog zatvaranja kanala koji povezuje primitivno crijevo i žumanjčanu vreću. To je najčešća anomalija crijeva koja se može naći kod 2% populacije, ali kod većine ljudi ne daje nikakve simptome. Ponekad Meckelov divertikul može sadržavati želučanu sluznicu koja izlučuje kiselinu i uzrokuje oštećenje okolne sluznice crijeva. Zbog toga mogu nastati obilna bezbolna krvarenja putem stolice.

Invaginacija (intususcepcija) crijeva je hitno stanje kod kojeg bliži dio crijeva ‘klizne’ i uvuče se u dalji dio crijeva, poput teleskopa. Može nastati spontano ili crijevo može biti povučeno npr. uvećanim limfnim čvorom, polipom ili Meckelovim divertikulom. Klinička slika može biti dramatična s jakim grčevitim bolovima u trbuhu, povraćanjem, pojavom krvi i sluzi u stolici (nalik na žele od ribizla), te pogoršanjem općeg stanja.

Upalne bolesti crijeva (ulcerozni kolitis i Chronova bolest) u 25% slučajeva počinju u dječjoj dobi. Ovo su kronične neinfektivne upalne bolesti probavnog sustava koje se očituju pojavom krvi i sluzi u stolici, proljevima, bolovima u trbuhu, gubitkom apetita, općom slabošću i gubitkom na težini.

Crijevni polipi su izrasline na sluznici debelog crijeva, a kod djece se u pravilu radi o benignim izraslinama koje ne daju nikakve simptome ili se očituju bezbolnim krvarenjem. Ponekad se mogu komplicirati invaginacijom crijeva.

Henoch-Schonleinova purpura (IgA vaskulitis)  je upala malih krvnih žila koja zahvaća kožu, bubrege, zglobove i crijeva. Uz tipičan osip mogu se javiti upale zglobova, pojava krvi u mokraći, te bolovi u trbuhu i krv u stolici.

Pristup djetetu koje ima krv u stolici

U pristupu djetetu s krvarenjem iz probavnog sustava najvažnije je procijeniti opće stanje i vitalne parametre i na temelju toga opseg krvarenja i potrebu za hitnom medicinskom intervencijom. Ako se kliničkim pregledom ne može pronaći uzrok, a krvarenje se nastavi, potrebna je dodatna laboratorijska i ev. endoskopska obrada. Kad je pojava krvi u stolici udružena s jakim bolovima u trbuhu, povraćanjem, bljedilom, klonulošću i pogoršanjem općeg stanja, potrebno je hitno zatražiti medicinsku pomoć.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Pretilost

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Upala pluća

Mikoplazma kao uzročnik upale pluća kod djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteMycoplasma pneumoniae (mikoplazma) se može dokazati kao uzročnik u više od 40% svih upala pluća u dječjoj dobi, osobito kod djece starije od 5 godina, a zbog visoke zaraznosti brzo se širi u zatvorenim kolektivima. Što su ‘atipične’ upale pluća? Mikoplazma spada u uzročnike ‘atipičnih’ upala pluća koje se od ‘tipičnih’ upala pluća razlikuju po postupnom, […]

Krv

Na što ukazuju moji nalazi krvi?

Bakterije

Laktoferin – saveznik u podršci imunitetu djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteU vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu […]

Cijepljenje

Metode ublažavanja boli nastale zbog cijepljenja kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteDostupnost cjepiva protiv bolesti koje uzrokuju značajno pobolijevanje i smrtnost djece jedan je od najvećih uspjeha moderne medicine. Unatoč znanstveno dokazanim benefitima cijepljenja, i dalje se među roditeljima javlja strah i skepsa prema cijepljenju. Jedan od mogućih uzroka anksioznosti roditelja i djece je bol koja se javlja tijekom postupka i nakon cijepljenja. Jesu li injekcije […]

Krv

Okus krvi u slini – molim Vašu pomoć

Iz iste kategorije

Pedijatrija

Holtermonitoring za dijete – molim Vaše mišljenje

Pedijatrija

Ospice (morbili)

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteOspice su vrlo zarazna virusna bolest koja ima rizik ozbiljnih komplikacija od strane respiratornog i neurološkog sustava. Koliko su ospice česte i koliko su zarazne? Ospice su vrlo zarazna bolest uzrokovana virusom morbila. Izvor infekcije je isključivo bolestan čovjek, a virus se širi kapljicama respiratornog sekreta ili izravnim unošenjem kroz nos, usta ili oči nakon […]

Pedijatrija

Akutna bol kod djece: kako ju prepoznati i liječiti

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol je važan simptom koji nam signalizira da se u organizmu događa bolest ili ozljeda. Obzirom da je bol osobno iskustvo, veliki je izazov prepoznavanje i procjena boli kod male djece koja još ne govore. Uzroci boli Prema Međunarodnom udruženju za proučavanje boli (International Association for the Study of Pain, IASP), bol je „neugodan osjetni […]

Pedijatrija

Ljeto s malim djetetom: što treba znati o kremama za zaštitu od sunca?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteZaštita djece od štetnog UV zračenja nije važna samo kako bi izbjegli neposredne neugodne posljedice poput opeklina od sunca, već i kako bi smanjili rizik od razvoja karcinoma kože kasnije u životu. Što je UV zračenje i zašto je štetno? UV (ultravioletno ili ultraljubičasto) zračenje je dio elektromagnetskog spektra zračenja koje emitira Sunce. UV zračenje […]

Pedijatrija

Marfanov sindrom

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteMarfanov sindrom je nasljedna bolest vezivnog tkiva koja se može očitovati poremećajima raznih organa i organskih sustava, a najčešće su zahvaćeni koštano zglobni sustav, srce i krvne žile, te oči. Ovu bolest nije moguće izliječiti, ali suvremenim pristupom u praćenju i liječenju poboljšana je kvaliteta života ovih bolesnika, a očekivani životni vijek usporediv je s […]

Pedijatrija

Celijakija kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCelijakija je kronična autoimuna bolest u kojoj se zbog imunološke reakcije organizma na gluten događa upala i oštećenje sluznice tankog crijeva. Do danas nije sa sigurnošću poznato zašto samo neke osobe s genetskom sklonošću za celijakiju zaista obole, te zašto se kod nekih bolest javlja već u dojenačkoj dobi, a kod drugih značajno kasnije. Što […]

Pedijatrija

Je li sve u redu s rastom djeteta ili trebamo otići na pregled?

Pedijatrija

Infekcije adenovirusima u dječjoj dobi

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteAdenovirusi kod ljudi uzrokuju različite kliničke slike u kojima je uglavnom zahvaćen respiratorni sustav, oči, te gastrointestinalni sustav. Većina infekcija ovim virusima je blagog tijeka, ali su ponekad mogući i teži oblici bolesti koji zahvaćaju živčani sustav, srce i druge organe, a najugroženija su novorođenčad i djeca s oslabljenim imunološkim sustavom. Zašto djeca obolijevaju od […]