Zašto nastaje osjećaj pritiska u glavi?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Pritisak u glavi može biti posljedica glavobolje ili infekcije uha, ali može signalizirati i teže stanje, poput potresa mozga. Može se pojaviti s drugim simptomima poput vrtoglavice. Brojna stanja mogu uzrokovati osjećaj stezanja, težine ili pritiska u glavi. Većina stanja koja rezultiraju pritiskom u glavi nisu razlog za uzbunu. Uobičajene uključuju tenzijske glavobolje, migrenu, stanja koja utječu na sinuse i infekcije uha. Tenzijske glavobolje i migrena su među najčešćim uzrocima.

Tenzijska glavobolja

Bol od tenzijske glavobolje općenito je blage do umjerene jačine. Osobe koje pate od ovog stanja to često opisuju kao elastičnu traku koja im stišće glavu. Tenzijske glavobolje najčešća su vrsta glavobolje i čak 42 posto globalne populacije pati od ovog stanja. Uzroci mogu biti stres, anksioznost, depresija, loše držanje i brojna drug stanja.

Glavobolje zbog upale sinusa

Karakterističan je stalni pritisak iza čela, jagodičnih kostiju, nosa, čeljusti ili ušiju. Također će se pojaviti zajedno s drugim simptomima, kao što je iscjedak iz nosa. Sinusi su niz povezanih šupljina iza čela, očiju, obraza i nosa. Kada se sinusi upale, proizvode višak sluzi, što može dovesti do pritiska u glavi. Ovo je također poznato kao glavobolja sinusitisa. Prave sinusne glavobolje su rijetke te se lako zamijene za migrenu. Nastaju zbog alergije, prehlade i gripe, infekcije sinusa (sinusitis)

Upala uha

Tup, ali stalan pritisak u sljepoočnicama, ušima, čeljusti ili bočnoj strani glave koja se javlja u jednoj ili obje strane glave. Infekcije uha i začepljenja slušnog kanala česta su stanja koja mogu uzrokovati pritisak u glavi s bolovima u uhu. Uzroci ovog tipa pritiska u glavi su barotraume uha, infekcije uha, začepljenje slušnog kanala, labirintitis, puknuti bubnjić i infekcija vanjskog uha (plivačko uho).

Migrena

Migrenska bol obično se opisuje kao pulsirajuća. Obično se javlja na jednoj strani glave, a može biti vrlo intenzivna. Napad migrene često je popraćen dodatnim simptomima, poput mučnine i povraćanja te osjetljivosti na svjetlo i zvuk. Migrena je česta vrsta glavobolje. Prvi put se pojavljuje u adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi i ima tendenciju ponovnog javljanja. Uzroci migrene nisu poznati, iako se čini da su uključeni genetski i okolišni čimbenici.

Druge glavobolje

Pritisak ili pulsiranje u cijelom ili određenom području glave može se javiti kod drugih glavobolja. Neke glavobolje prate bolovi u očima. Većina ljudi u nekom trenutku svog života osjeti glavobolju. Postoje stotine vrsta glavobolja, uključujući cluster, kofeinsku i povratnu glavobolju. Glavobolje uzrokuje niz čimbenika a mogu biti i simptomi drugih bolesti.

Potresi mozga i druge ozljede glave

Uzrokuje osjećaj blagog pritiska u glavi ili glavobolju. Uz ove simptome može se javiti zbunjenost, mučnina i vrtoglavica. Potres mozga je blaga ozljeda glave uzrokovan iznenadnim udarcem u glavu ili ozljedom vrata. Padovi, prometne nesreće i sportske ozljede su česte.

Niz raznih stanja može uzrokovati pritisak u glavi. Neki od njih su:

-dehidracija ili glad

– dentalne infekcije i drugi problemi sa zubima

– umor

– visoki krvni tlak

– infekcije

– naprezanje mišića u glavi ili vratu

– moždani udar i prolazni ishemijski napad

– aneurizma

– tumori

Ponekad se pritisak u glavi javlja sam od sebe, ali ga mogu pratiti i drugi simptomi.

Pritisak u glavi i ušima

Pritisak u glavi i ušima može biti znak infekcije uha ili infekcije zuba.

Pritisak u glavi i vrtoglavica

Vrtoglavica popraćena pritiskom glave može biti znak brojnih stanja, uključujući:

– alergijsku reakciju

– potres mozga ili ozljeda glave

– dehidraciju

– toplinsku iscrpljenost

– visoki krvni tlak

– infekciju

– migrenu

– napad panike

Pritisak u glavi i tjeskoba

Tenzijske glavobolje povezane su s anksioznošću.

Pritisak u glavi i vratu

Stres u živcima i mišićima vrata može uzrokovati bol u glavi. Ponekad se javlja pritisak ili bol u glavi i u vratu. To može biti uzrokovano glavoboljama, kao što su tenzijske glavobolje ili migrene. Ostali uzroci uključuju ozljedu vrata, loše držanje, naprezanje mišića i potres mozga.

Pritisak u glavi i očima

Pritisak u glavi popraćen osjećajem pritiska u očima a može biti znak naprezanja očiju, alergije ili infekcije sinusa. Migrene i druge glavobolje također mogu uzrokovati simptome povezane s očima.

Kako ublažiti osjećaj pritiska u glavi?

Neki uzroci pritiska u glavi i boli ne zahtijevaju liječenje. Kućni lijekovi i promjene načina života mogu pomoći u poboljšanju simptoma. Posebno su tenzijske glavobolje povezane sa stresom, lošim snom i psihičkim stanjima kao što su depresija i anksioznost. Menstruacija također može uzrokovati tenzijske glavobolje. Kod osoba koje pate od kroničnih tenzijskih glavobolja potrebno je :

– smanjiti izvor stresa

– odvojiti vrijeme za opuštajuće aktivnosti, poput kupanja u vrućoj kupki, čitanja, masaže ili istezanja

– poboljšati držanje kako bi se izbjegla napetost mišića

– regulirati nesanicu

– tretirate bolne mišiće ledom ili toplinom.

Lijekovi protiv bolova također mogu pomoći. Trebali bi se obratiti svom liječniku ukoliko stalno morate uzimati lijekove protiv bolova tj. više od dva puta tjedno. Glavobolje koje ometaju svakodnevne aktivnosti zahtijevaju liječenje. Liječenje sinusitisa ili infekcija uha, također može pomoći u ublažavanju pritiska u glavi.

Koje su mogućnosti liječenja pritiska i boli u glavi?

Liječenje ovisi o temeljnom uzroku pritiska i boli u glavi. Kada se glavobolje javljaju redovito, mogu se propisati lijekove koji će ih spriječiti. To uključuje antidepresive, antikonvulzive, miorelaksanse i druge lijekove protiv bolova.

Promjene načina života i alternativne terapije također su učinkovite u liječenju tenzijskih glavobolja. usredotočite se na oslobađanje od stresa i napetosti. To uključuje:

– akupunkturu

– masažu

– biofeedback

– esencijalna ulja

Najčešći uzroci pritiska i boli u glavi su tenzijske glavobolje i migrene. Oba ova stanja dobro reagiraju na tretmane. U rijetkim slučajevima pritisak u glavi je znak ozbiljnijeg stanja. Ako osjećaj pritiska u glavi zahtjeva učestalo uzimanje lijekova protiv bolova i znatno remeti svakodnevne aktivnosti potrebno je javiti se svom liječniku kako bi se ustanovio uzrok i započelo liječenje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Koža

Može li jak imunitet poboljšati zdravlje kože?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Koža je naš najveći organ koji ima mnogobrojne funkcije. Ona nije neki pokrivač koji nas štiti od vanjskog svijeta i njegovog utjecaja već ima ulogu i kao veliki imunološki organ. Kako bi koža bila zdrava i lijepa potrebno je o njoj brinuti tijekom cijele godine, no ako smo stalno u stresu, loše se i neredovito […]

Namirnice

Ako imam Chronovu bolest smijem li konzumirati ove namirnice?

Koža

Dekspantenol: tajna brze regeneracije kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dekspantenol je provitamin vitamina B5 koji se nanesen na kožu pretvara u Vitamin B5 odnosno pantotensku kiselinu koja ulazi u sastav koenzima A i time utječe na obnovu epidermisa i stvaranje kolagenih vlakana. Kao lokalni pripravak na koži čini ju zdravu i lijepu bez površinskih oštećenja. Iako su do sada smišljeni mnogobrojni dermokozmetički pripravci koji […]

Terapijske opcije

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Inkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana sa bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene sa nastankom inkontinencije poput […]

Inzulinska rezistencija

Upućuju li ovi nalazi na inzulinsku rezistenciju?

Koljena

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Kompresija ulnarnog živca

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Kompresija ulnarnog živca, koja se često naziva sindrom kubitalnog tunela, je često stanje uzrokovano uklještenjem živca koji se naziva ulnarni živac. Ovaj živac ide od vrata do šake i odgovoran je za osjet u prstenjaku i malom prstu, kao i za kontrolu nekih pokreta šake i podlaktice. Kada je ulnarni živac pritisnut, to može dovesti […]

Neurologija

Nalaz MR na hipofizi

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?