
Sinkopa pri mokrenju je vrsta situacijske ili refleksne sinkope koja se javlja tijekom ili neposredno nakon mokrenja. Iako se smatra rijetkom, može imati ozbiljne posljedice poput padova ili traume glave. Predominantno pogađa muškarce, posebno noću ili u ranim jutarnjim satima, a uzrokovana je prolaznim smanjenjem moždanog protoka krvi zbog usporenja srčanog ritma i pada krvnog tlaka kao posljedice prekomjernog podraživanja živca vagusa.
Sinkopa predstavlja prolazni gubitak svijesti zbog smanjenog moždanog protoka te se vrlo često javlja u zdravoj populaciji. Postoje različite vrste sinkopa, a situacijska sinkopa označava stanje izazvano specifičnim radnjama poput kašljanja, gutanja ili mokrenja. Sinkopa pri mokrenju – gubitak svijesti tijekom ili ubrzo nakon mokrenja – značajno je, ali često neprepoznato stanje.
Iako je općenito benigna, može biti marker problema s kardiovaskularnom regulacijom i može rezultirati opasnim ozljedama ako dovede do padova. Razumijevanje uzroka i čimbenika rizika koji stoje iza sinkope pri mokrenju ključno je za njezinu prevenciju i liječenje, posebno kod starijih osoba i osoba s predisponirajućim stanjima.
Koga pogađa mikcijska sinkopa?
Sinkopa pri mokrenju relativno je rijetko stanje, ali se ne dijagnosticira dovoljno često zbog neugode pacijenta ili pogrešnog tumačenja događaja. Pretežno pogađa muškarce u dobi od 40 i više godina, iako mogu biti pogođene i mlađe osobe. Češće se javlja tijekom noćnih ili ranih jutarnjih sati. Često se aktivira prilikom mokrenja stojeći, posebno nakon buđenja. Studije sugeriraju da mikcijska sinkopa čini 20–35 % svih slučajeva sinkope.
Kako nastaje mikcijska sinkopa?
Pražnjenje mjehura stimulira živce, koji aktiviraju vagalni živac, što rezultira usporenjem srčanog ritma (bradikardijom) i proširenjem krvnih žila (vazodilatacijom). Zbog aktivacije ovih procesa dolazi do naglog pada sistemskog krvnog tlaka i otkucaja srca, što dovodi do smanjenog moždanog protoka krvi i privremenog gubitka svijesti.
Brojni su čimbenici koji mogu doprinijeti mikcijskoj sinkopi poput:
Ortostatska hipotenzija. Stajanje radi mokrenja, posebno nakon ležanja u krevetu, može uzrokovati nagli pad krvnog tlaka.
Valsalvin manevar. Naprezanje tijekom mokrenja povećava tlak u prsnom košu, ometajući venski povratak u srce.
Hipovolemija. Jutarnja dehidracija smanjuje cirkulirajući volumen.
Unos alkohola. Može doprinijeti vazodilataciji i mokrenju, predisponirajući sinkopu.
Kako se prezentira mikcijska sinkopa?
Pacijenti s mikcijskom sinkopom često se žale na vrtoglavicu, omaglicu ili mučninu tijekom ili nakon mokrenja. Također se javlja gubitak svijesti koji traje od nekoliko sekundi do minute. Prije ili nakon epizode gubitka svijesti javlja se bljedilo, znojenje i slabost. Sinkopa se obično javlja prilikom stajanja tijekom noći ili ranog jutra. Važno je napomenuti da neki pacijenti mogu osjetiti prodromalne simptome, dok drugi mogu imati iznenadnu sinkopu bez upozorenja, što povećava rizik od padova i traume.
Nekoliko čimbenika povećava vjerojatnost sinkope pri mokrenju:
Muški spol
Dob > 40
Stajanje tijekom mokrenja
Konzumiranje alkohola, posebno navečer
Umor ili nedostatak sna
Dehidracija
Lijekovi poput diuretika, alfa-blokatora ili antihipertenziva
Autonomna disfunkcija
Kardiovaskularna bolest
Potrebno je razlikovati druga stanja koja mogu oponašati sinkopu pri mokrenju poput epileptičkih napadaja, srčane sinkope (npr. aritmije, aortna stenoza), ortostatske hipotenzije, prolaznih ishemijskih napada, hipoglikemije i noćne hipoksije.
Uzimanje detaljnih podataka i, ako je potrebno, dijagnostičko testiranje pomažu u razlikovanju drugih stanja.
Dijagnoza je uglavnom klinička, temelji se na podacima i isključivanju drugih ozbiljnih uzroka sinkope. Potrebno je učiniti i dijagnostičke testove poput EKG-a za isključivanje aritmija i testiranje nagibnim stolom za autonomne poremećaje. Neurološka obrada (EEG, MR) također je potrebna u slučaju da se sumnja na epileptičke napadaje.
Kako spriječiti mikcijsku sinkopu?
Liječenje je fokusirano na sprječavanje recidiva i smanjenje čimbenika rizika. Preporučuje se da osobe koje su imale mikcijsku sinkopu sjede tijekom mokrenja, posebno noću ili nakon buđenja, te izbjegavaju naprezanje ili žurbu tijekom mokrenja. Bitna je adekvatna hidratacija, posebno ujutro, i smanjenje unosa alkohola. Savjetuje se prije spavanja isprazniti mjehur kako bi se izbjeglo buđenje s hitnošću. Ne treba zaboraviti da pojedini lijekovi koji uzrokuju hipotenziju ili bradikardiju (npr. beta-blokatori, diuretici) mogu pospješiti pojavu sinkope. Također je bitno liječiti poremećaje spavanja, poput apneje u snu, koji mogu doprinijeti noćnoj sinkopi.
U osoba s mikcijskom sinkopom bitno je sprječavanje padova korištenjem noćnih svjetala, postavljanjem rukohvata u kupaonici. Potrebno je pažljivo ustajati iz kreveta, sa sjedenjem na rubu kreveta minutu prije ustajanja.
Farmakološke intervencije su rijetko potrebne, ali može se ordinirati fludrokortizon za ortostatsku hipotenziju i midodrin za povećanje vaskularnog tonusa u odabranim slučajevima.
Kakva je prognoza mikcijske sinkope?
Prognoza sinkope mokrenja općenito je dobra kada nije prisutan ozbiljan uzrok tegoba. Usvajanjem promjena u ponašanju, mnogi pacijenti imaju potpuni prestanak tegoba. Međutim, ponovljene ili neprepoznate epizode mogu rezultirati traumom, uključujući prijelome ili ozljede glave. Stoga su brza dijagnoza i preventivna edukacija ključni.
Mikcijska sinkopa, iako često benigna, predstavlja klinički značajan uzrok prolaznog gubitka svijesti, posebno kod starijih muškaraca. Njezina povezanost s padovima i ozljedama zahtijeva pažljivu procjenu. Edukacija bolesnika i promjene životnih navika mogu u potpunosti spriječiti ovo stanje.
24.7.2025