Interkostalna neuralgija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Bolni poremećaj koji nastaje zbog oštećenja ili iritacije interkostalnih živaca koji se protežu između rebara. Ovo se stanje manifestira kao oštra, probadajuća ili žareća bol duž stijenke prsnog koša i može biti uzrokovano različitim etiologijama, uključujući traumu, kirurške zahvate, infekcije i drugo. Ponekad uzrok ostaje nepoznat, a tada govorimo o idiopatskoj neuralgiji. Unatoč tome što je relativno rijetka, interkostalna neuralgija može značajno narušiti kvalitetu života.

Interkostalna neuralgija predstavlja stanje u kojem se javlja specifična, tzv. neuropatska bol. Karakterizirana je boli raspoređenom duž jednog ili više interkostalnih živaca. Iako se rjeđe susreće u usporedbi s drugim neuralgijama, poput trigeminalne neuralgije, interkostalna neuralgija može biti iscrpljujuća i često ostaje neprepoznata. Razumijevanje različitih uzroka ovog stanja ključno je za točnu dijagnozu i učinkovito liječenje.

Kako nastaje interkostalna neuralgija?

Interkostalni živci su prednje grane torakalnih spinalnih živaca, od T1 do T11. Ovi živci putuju duž rebarnog žlijeba na donjoj strani svakog rebra, smješteni između unutarnjeg i najdubljeg interkostalnog mišića. Prate ih interkostalna arterija i vena, tvoreći neurovaskularni snop.

Svaki interkostalni živac osigurava motornu inervaciju interkostalnih mišića, ali i senzornu inervaciju kože koja prekriva prsni koš i gornji trbušni zid. Dvanaesti torakalni živac (subkostalni živac) prolazi ispod 12. rebra i opskrbljuje strukture trbušne stijenke. Bliski anatomski odnos između ovih živaca i rebara čini ih osjetljivima na traumu, kompresiju i iritaciju.

Uzroci interkostalne neuralgije:

Trauma – Tupa trauma prsnog koša ili prijelomi rebara.

Infekcija – Herpes zoster – glavni uzrok postherpetične neuralgije koja zahvaća interkostalne živce.

Poremećaji kralježnice – Hernije torakalnih diskova ili spinalni tumori koji komprimiraju korijene živaca.

Idiopatski – U mnogim slučajevima ne nalazi se prepoznatljiv uzrok. Dijagnoza se tada postavlja klinički, isključenjem drugih stanja.

Jatrogeni uzroci – Resekcija rebara ili uklještenje živca nakon torakalnih zahvata.

Čimbenici rizika uključuju stariju dob (zbog povećanog rizika od herpes zostera), povijest torakalne kirurgije te ponavljajuće naprezanje ili ozljede prsnog koša.

Interkostalna neuralgija nastaje zbog izravnog oštećenja, pritiska ili upale interkostalnih živaca. To dovodi do abnormalne signalizacije unutar živčanog sustava, pri čemu središnji živčani sustav postaje hiperreaktivan na podražaje boli.

U slučajevima povezanim s herpes zosterom, virus varicella-zoster (uzročnik vodenih kozica) se reaktivira, uzrokujući upalu i oštećenje živaca. Bol može trajati dugo nakon što se kožne lezije povuku, manifestirajući se kao postherpetična neuralgija.

Klinička slika

Pacijenti s interkostalnom neuralgijom obično se žale na oštru, probadajuću, žareću bol duž rebra. Bol se pogoršava pokretom, disanjem, kašljanjem ili smijehom te ima specifičnu distribuciju – jednostrano duž dermatoma. U zahvaćenom području prisutna je povećana osjetljivost na dodir, tzv. hiperestezija.

U slučajevima povezanima s herpes zosterom može se uočiti prethodni osip u području dermatoma. Bol može biti uporna ili epizodična te se često opisuje kao onesposobljavajuća.

Dijagnoza

Interkostalna neuralgija je prvenstveno klinička dijagnoza. Temeljita anamneza i fizikalni pregled su neophodni. Ponekad su potrebni slikovni pregledi poput MR-a ili CT-a za otkrivanje uzroka u području kralježnice (hernije diska, tumori). U slučaju prijeloma rebara potrebno je učiniti RTG prsnog koša. EMNG se može koristiti u složenim slučajevima za procjenu funkcije živaca. Injekcija lokalnog anestetika oko živca može potvrditi dijagnozu i pružiti privremeno olakšanje.

Liječenje

Ciljevi liječenja uključuju ublažavanje boli i vraćanje funkcije. Liječenje se dijeli na farmakološke i nefarmakološke metode.

Farmakološki pristupi:

NSAID (nesteroidni antireumatici) za blagu do umjerenu bol

Antikonvulzivi poput gabapentina ili pregabalina za neuropatsku bol

Antidepresivi (npr. duloksetin) za kronične bolne sindrome

Opioidi za jaku bol – s oprezom zbog rizika od ovisnosti

Intervencijski pristupi:

Blokade interkostalnih živaca lokalnim anesteticima i steroidima

Radiofrekventna ablacija interkostalnog živca

U refraktornim slučajevima: stimulacija leđne moždine

Fizikalna terapija također je važna – uključuje vježbe jačanja i istezanja, vježbe disanja i korekciju držanja.

Prognoza

Prognoza ovisi o uzroku. Akutni slučajevi (npr. postoperativna ili traumatska neuralgija) često se rješavaju konzervativnim liječenjem. Međutim, postherpetična neuralgija može postati kronična i značajno utjecati na svakodnevne aktivnosti.

Prevencija

Rizik od interkostalne neuralgije može se smanjiti:

Sprječavanjem traume

Održavanjem zdravlja kralježnice

Liječenjem kroničnih bolesti

Izbjegavanjem dugotrajnog nošenja uske odjeće, ortoza ili remena koji vrše pritisak na torakalni dio

Prepoznavanjem i liječenjem ranih simptoma (npr. lokalizirana bol u prsima ili trnci)

Rana dijagnoza i liječenje poboljšavaju šanse za izlječenje i sprječavaju kroničnost. Multimodalni pristupi prilagođeni pojedincu daju najbolje rezultate.

Interkostalna neuralgija je važan uzrok boli u prsima. Razumijevanje njezina uzroka, kao i rano započinjanje liječenja, ključno je za učinkovito izlječenje. S napretkom u slikovnoj tehnologiji i intervencijskom liječenju boli, ishodi za bolesnike nastavljaju se poboljšavati. Multidisciplinarni pristup, koji uključuje liječnike, fizioterapeute i psihologe, često je ključ uspješnog liječenja i poboljšanja kvalitete života pacijenata.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Refleksi

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Živci

Utrnulost cijeloga tijela – o čemu se radi?

Torakalna radikulopatija

Radikulopatija

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteRadikulopatiju uzrokuje pritisak na živac u području kralježnici i rezultat je pritiska ili nadraženosti korijena živaca (mjesto gdje se živci spajaju s kralježnicom). Radikulopatija će se manifestirati bolom u području oko pritisnutog živca, utrnutosti ili peckanjem. Ovisno o mjestu pritiska na živac, radikulopatija se može klasificirati kao: – cervikalna radikulopatija (vrat) – torakalna radikulopatija (srednji […]

Živci

Miastenia gravis

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteMiastenia gravis je poremećaj sveze između mišića i živaca koju nazivamo neuromuskularna spojnica. Zbog oštećenja neuromuskularne spojnice poremećena je komunikacija između živčanih stanica i mišića što rezultira slabošću  mišića.  Relativno  je rijetka i pogađa otprilike 20 osoba na  100 000 ljudi. Bolesnici s miasteniom gravis  imaju veći rizik od razvoja drugih autoimunih poremećaja poput lupusa […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Liječenje boli u mišićima

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol u mišićima je multifaktorsko stanje koje može nastati zbog raznih fizioloških, okolišnih i čimbenika načina života. Razumijevanje mehanizama boli u mišićima ključno je za učinkovito liječenje. Liječenje boli u mišićima ovisi o njezinu uzroku kao i o tome radi li se o akutnoj ili kroničnoj boli. Dok se mnogi slučajevi, pogotovo akutne boli, rješavaju […]

Neurologija

Bol u mišićima

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol u mišićima (mialgija)Bol u mišićima, ili mialgija, uobičajeno je stanje koje pogađa ljude svih dobnih skupina. Uzroci su različiti i mogu varirati od blage nelagode nakon fizičkog napora do simptoma ozbiljnijih bolesti. Bol u mišićima može značajno utjecati na kvalitetu života, pokretljivost i svakodnevno funkcioniranje. Pravodobno otkrivanje uzroka boli u mišićima ključno je i […]

Neurologija

Gdje se mogu uključiti u kognitivno-bihevioralnu terapiju za nesanicu?

Neurologija

Tenzijska glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteGlavobolje su jedan od najčešćih neuroloških poremećaja koji pogađaju ljude svih dobnih skupina. Tenzijska glavobolja najčešća je vrsta glavobolje, iako je često u sjeni dramatičnijih oblika poput migrene ili klaster glavobolje. Unatoč svojoj naizgled benignoj prirodi, tenzijske glavobolje mogu značajno utjecati na kvalitetu života, radnu produktivnost i psihičko blagostanje. Tenzijska glavobolja često se opisuje kao […]

Neurologija

Što znači disritmički EEG s povremenim zašiljenim valovima bez paroksizama?

Neurologija

Lezija peronealnog živca

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Neurologija

Benigna intrakranijalna hipertenzija

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBenigna intrakranijalna hipertenzija je neurološko stanje karakterizirano povećanim intrakranijalnim tlakom bez prepoznatljivog uzroka kao što je tumor, hidrocefalus ili strukturna abnormalnost mozga. Nastaje kada se cerebrospinalna tekućina (CSF), tekućina koja štiti leđnu moždinu i mozak, nakuplja. Pritisak se povećava u mozgu i optičkom živcu. Unatoč tome što se naziva “benignim”, stanje može dovesti do značajnog […]

Neurologija

Spinalni hemangiom

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSpinalni hemangiom predstavlja benigni tumor kralježnice koji se sastoji od krvnih žila. Većina ljudi nema simptome te se obično slučajno pronađu tijekom izvođenja slikovnog testa iz drugog razloga. Spinalni hemangiom obično nije ozbiljno stanje. Mogu se javiti komplikacije koje su bolne u vidu​​lomova kostiju ili kompresije živaca. Koliko su česti spinalni hemangiom? Procjenjuje se da […]