Okcipitalna neuralgija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Okcipitalnu neuralgiju karakterizira probadajuća, pulsirajuća ili kronična bol nalik električnom udaru u gornjem dijelu vrata, stražnjem dijelu glave i iza ušiju, obično na jednoj strani glave. Ovo stanje nastaje zbog iritacije ili ozljede okcipitalnih živaca, koji prolaze od vratne kralježnice do tjemena. Obično nastaje zbog kompresije, uklještenja ili iritacije ovih živaca. Obično se javlja u petom desetljeću života i češća je u žena, čak 73 % slučajeva se javlja kod žena.

Uzroci mogu biti:

– napetost mišića: Kronična kontrakcija cervikalnih mišića, kao što su trapezius ili semispinalis capitis, može vršiti pritisak na okcipitalne živce.

– trauma: trzajne ozljede, izravni udarci u stražnji dio glave ili ponavljajući pokreti vrata mogu dovesti do iritacije živaca.

– strukturna oštećenja: Patologije vratne kralježnice, uključujući osteoartritis, herniju diska, mogu utjecati na okcipitalne živce.

– sistemska stanja: Bolesti poput dijabetes melitusa ili infekcije kao što je herpes zoster mogu uzrokovati neuropatsku bol koja zahvaća okcipitalnu regiju.

Klinička prezentacija

Stanje je obilježeno oštrom, strijeljajućom ili probadajućom bol koji počinje u bazi lubanje i širi se do tjemena, često jednostrano. Epizode boli mogu trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta i mogu se ponoviti više puta tijekom dana. Vlasište može postati osjetljivo na dodir, a čak i blaga stimulacija, poput češljanja kose ili odmaranja na jastuku, može izazvati bol. Neki bolesnici osjećaju obamrlost ili smanjeni osjet u zahvaćenim područjima vlasišta. Određeni pokreti vrata, poput okretanja glave, mogu pogoršati bol. Primjena pritiska na zatiljnu regiju, kao što je pritisak na zatiljak, može izazvati ili pogoršati bol.

Dodatno se javlja osjetljivost zahvaćenog živca, osjetljivost na svjetlost (fotofobija) i pogoršanje boli s pokretima vrata.

Istovremena migrena je uobičajena, javlja se u 46 % slučajeva, a 30 % bolesnika je imalo traumu vrata u medicinskoj povijesti.

Okcipitalna neuralgija često se pogrešno miješa s drugim glavoboljama, osobito migrenama. Međutim, za razliku od migrene, okcipitalnoj neuralgiji obično nedostaju popratni simptomi poput mučnine.

Liječenje

U liječenju okcipitalne neuralgije koristi se fizikalna terapija tj. vježbe usmjerene na ublažavanje napetosti mišića i poboljšanje držanja. U potreba nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), mišićnih relaksansa, antikonvulziva (npr. gabapentina) ili antidepresiva mogu pomoći za ublažavanje neuropatske boli.

Moguće j primijeniti i blokadu živaca injekcija lokalnih anestetika, s ili bez kortikosteroida, kako bi se pružilo privremeno olakšanje. Injekcije botulinum toksina smanjenju intenzitet i učestalosti boli u refraktornim slučajevima.

U slučajevima kada su konzervativni tretmani neučinkoviti, mogu se razmotriti kirurške intervencije poput stimulacije okcipitalnog živca ili operacije dekompresije. Ovi postupci imaju za cilj ublažiti pritisak na okcipitalne živce ili modulirati signale boli.

Kod pacijenata koji ne reagiraju na konzervativno liječenje stimulacija okcipitalnog živca implantacijom elektroda u blizini okcipitalnih živaca isporučuje električne impulse, modulirajući percepciju boli. Ovaj minimalno invazivni postupak je reverzibilan i pokazao je učinkovitost

Također se radi i kirurška dekompresija okcipitalnih živaca u slučajevima uklještenja živca. Međutim, rizici uključuju razvoj neuroma ili trajne neuropatske boli.

Prognoza

Mnogi pacijenti doživljavaju značajno olakšanje boli s odgovarajućim intervencijama, osobito s blokadama živaca. Neki bolesnici mogu razviti kroničnu bol, što zahtijeva stalno liječenje i multidisciplinarnu skrb.

Redovito praćenje je ključno za praćenje učinkovitosti liječenja, prilagodbu terapijskog pristupa i rješavanje komplikacija.

Bavljenje određenim vježbama može pomoći u ublažavanju napetosti u mišićima vrata i gornjeg dijela leđa, potencijalno smanjujući pritisak na okcipitalne živce. Preporučene vježbe su istezanje vrata i zatezanje brade. Nježno okretanje glave na svaku stranu, naginjanje prema svakom ramenu i savijanje naprijed i nazad može pomoći u ublažavanju napetosti mišića. U sjedećem ili stojećem položaju povlačenje brade prema prsima može ojačati i opustiti mišiće vrata. Okretanje ramena prema natrag, nježno slijeganje ramenima prema glavi, a zatim opuštanje može pomoći u smanjenju napetosti vratnih mišića.

Kako prevenirati okcipitalnu neuralgiju

Održavanje pravilnog držanja, osobito tijekom aktivnosti kao što je rad za računalom ili čitanje, može smanjiti naprezanje mišića vrata.

Ergonomske prilagodbe radnog okoliša koje omogućuju neutralan položaj vrata i kralježnice mogu spriječiti pogoršanje simptoma.

Tehnika opuštanja kao što su vježbe dubokog disanja mogu pomoći u smanjenju stresa, koji može pridonijeti napetosti mišića i boli.

Stavljanje toplog obloga ili grijaćeg jastuka na vrat može pomoći u opuštanju zategnutih mišića i ublažavanju boli.

Osiguravanje dovoljnog sna i uzimanje pauza tijekom aktivnosti koje opterećuju vrat mogu pomoći u oporavku i spriječiti pogoršanje stanja.

Nježna masaža mišića vrata i gornjeg dijela leđa može pomoći u smanjenju napetosti i pružiti olakšanje.

Neki bolesnici pronalaze olakšanje kroz akupunkturu.

Okcipitalna neuralgija je iscrpljujuće stanje koje značajno utječe na kvalitetu života. Stanje uglavnom pogađa žene srednjih godina i često se javlja s drugim glavoboljama, osobito migrenama. Napredak u interventnim terapijama nudi nadu pacijentima koji ne reagiraju na konzervativne mjere. Kontinuirana istraživanja i individualizirana skrb za pacijente ostaju najvažniji u ovom složene sindromom neuropatske boli.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Mišići

Trzanje mišića zbog stresa?

Upala

Bol u vratu

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteBol u vratu pogađa milijune ljudi diljem svijeta i postala je uobičajena pritužba, osobito u modernom dobu, gdje sjedilački način života, dugo vrijeme pred ekranom i okruženja visokog stresa dominiraju svakodnevnom rutinom. Bol u vratu vodeći je uzrok izostanaka s posla. Uporna bol u vratu može značajno utjecati na kvalitetu života. Bol u vratu utječe […]

Bol

Kompresija ulnarnog živca

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteKompresija ulnarnog živca, koja se često naziva sindrom kubitalnog tunela, je često stanje uzrokovano uklještenjem živca koji se naziva ulnarni živac. Ovaj živac ide od vrata do šake i odgovoran je za osjet u prstenjaku i malom prstu, kao i za kontrolu nekih pokreta šake i podlaktice. Kada je ulnarni živac pritisnut, to može dovesti […]

Bol

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Operacija

Koljenska bol – je li mi je opet potrebna operacija ili se može riješiti fizikalnom terapijom?

Diklofenak

Akutna bol kod djece: kako ju prepoznati i liječiti

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBol je važan simptom koji nam signalizira da se u organizmu događa bolest ili ozljeda. Obzirom da je bol osobno iskustvo, veliki je izazov prepoznavanje i procjena boli kod male djece koja još ne govore. Uzroci boli Prema Međunarodnom udruženju za proučavanje boli (International Association for the Study of Pain, IASP), bol je „neugodan osjetni […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Palatalni mioklonus

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePalatalni mioklonus, poznat i kao nepčani mioklonus i palatalni tremor, rijedak je neurološki poremećaj karakteriziran nevoljnim, ritmičkim kontrakcijama mekog nepca. Ove kontrakcije mogu utjecati na govor i gutanje, a ponekad se mogu proširiti na obližnje mišiće, uključujući mišiće ždrijela i srednjeg uha. Poremećaj se može klasificirati u dvije vrste: esencijalni palatalni mioklonus i simptomatski palatalni […]

Neurologija

Cerebrovaskularna bolest

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCerebrovaskularna bolest odnosi se na skupinu stanja koja utječu na protok krvi i cirkulaciju u mozgu, potencijalno dovodeći do ozbiljnih komplikacija poput moždanog udara, aneurizme i vaskularne demencije. To je jedan od vodećih uzroka smrti i invaliditeta u cijelom svijetu. Bolest je posljedica poremećaja u cerebralnim krvnim žilama, što dovodi do ishemije (smanjene opskrbe krvlju) […]

Neurologija

Molim Vas tumačenje nalaza MR-a hipofize

Neurologija

Čimbenici rizika za cerebrovaskularne bolesti

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCerebrovaskularna bolest obuhvaća niz stanja koja utječu na protok krvi u mozgu. Rano prepoznavanje cerebrovaskularne bolesti ključno je za sprječavanje teških komplikacija i poboljšanje ishoda bolesnika. Brza dijagnoza omogućuje pravovremene medicinske intervencije, čime se smanjuje rizik od trajnih neuroloških oštećenja i smrti. Razumijevanje čimbenika rizika za ova stanja ključno je za prevenciju i liječenje. Kako […]

Neurologija

Kako prevenirati spinalnu stenozu

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteSpinalna stenoza  je suženje prostora unutar kralježničnog stupa, zbog čega nastaje  pritisak na leđnu moždinu i živce koji putuju kroz nju. Ovo stanje obično zahvaća cervikalni (vrat) i lumbalni (donji dio leđa) dio kralježnice, iako se može pojaviti i u prsnom dijelu (srednji dio leđa). Stenoza je obično uzrokovana starosnim promjenama kralježnice, ali također može biti […]

Neurologija

Cervikogena glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteCervikogena glavobolja je jedna od čestih glavobolja koje je često neprepoznata i neadekvatno liječena. Preklapa se s drugim glavoboljama, osobito glavoboljom tenzijskog tipa i migrenom. Karakterizirana je boli koja počinje u vratu i širi se u glavu, te je povezan s mišićno-koštanim ili neurovaskularnim problemima u vratnoj kralježnici. Uzroci cervikogene glavobolje Cervikogena glavobolja povezana je […]

Neurologija

Hitni prijem i opća slabost

Neurologija

Moždana aneurizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteCerebralna aneurizma, također poznata kao intrakranijalna ili moždana aneurizma, je lokalizirano proširenje ili izbočenje u stijenci krvne žile u mozgu, obično zbog oslabljene arterijske stijenke. Dok mnoge aneurizme ostaju asimptomatske i otkrivaju se slučajno, neke mogu puknuti, što dovodi do subarahnoidalnog krvarenja (SAH)—hitnog medicinskog stanja opasnog po život. Cerebralne aneurizme najčešće se javljaju u arterijama […]