Tic douloureux ili neuralgija trigeminusa

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Neuralgija trigeminusa je kronično stanje okarakterizirano intenzivnom boli u području lica odnosno zahvaćenošću   trigeminalnog živca. Trigeminalna neuralgija predstavlja oblik neuropatske boli odnosno boli povezane s ozljedom živca ili lezijom živca. 

Trigeminalni živac je odgovoran za prenošenje osjećaja boli i ostalih osjeta s lica.  Dijeli se na tri grane koje provode osjet iz područja čela, obraza i brada. Trigeminalna neuralgija može zahvatiti jednu ili sve tri grane te bol može biti prisutna u dijelu lica ili čitavom licu. Tipični ili “klasični” oblik poremećaja (nazvan “tip 1” ) uzrokuje ekstremne, sporadične, iznenadne bolove u licu nalik šoku trajanja od nekoliko sekundi do dvije minute po epizodi. Ti se napadi mogu dogoditi brzo uzastopno, u salvama koje traju i dva sata. “Atipični” oblik poremećaja (nazvan “tip 2” i) karakterizira stalna paleća, probadajuća bol nešto nižeg intenziteta od tipa 1. Oba oblika boli mogu se javiti kod iste osobe, ponekad u isto vrijeme. Intenzitet boli može biti fizički i mentalno onesposobljavajući.

Bol može izazvati  blagi podražaj  poput četkanja zuba ili brijanja. Često se opisuje kao osjećaj električnog udara ili uboda nožem. Osobe s trigeminalnom neuralgijom  mogu u početku imati kratke, blage epizode boli, ali s vremenom se javljaju sve duži i  češći napadi jake boli. Većina ljudi s trigeminalnom neuralgijom   simptome ima u ciklusima – bol dolazi i prolazi danima ili tjednima, a zatim popušta. U nekim slučajevima stanje postaje progresivno i bol je stalno prisutna.

Ne postoji određeni test za postavljanje dijagnoze trigeminalne neuralgije  pa ponekad nije lako doći do  dijagnoze. Liječenje ovisi o uzroku i težini stanja. Dostupno je nekoliko lijekova koji olakšavaju bol i smanjuju broj bolnih epizoda. Ponekad je potrebna operacija.

Simptomi trigeminalne neuralgije

Bol kod trigeminalne neuralgije se javlja kao  oštri grčevi poput električnog udara. Bol se uglavnom javlja na jednoj strani lica, a može se izazvati zvukom ili dodirom. Bol može biti izazvana rutinskim postupcima, uključujući: pranje  zubi, brijanje, šminkanje, dodirivanje lica, žvakanje hrane, pijenjem vode, govorom i slično. Napadaji  boli  mogu  trajati nekoliko sekundi ili minuta. Niz napada može trajati danima, tjednima ili mjesecima, nakon čega slijede razdoblja u kojima nema simptoma (remisija).

Ponekad su tegobe progresivne te se napadi  povećavaju u težini i učestalosti. U nekim slučajevima bol postaje stalno prisutna.

Uzroci neuralgije trigeminusa

U mnogim slučajevima uzrok trigeminalne  neuralgije  nije poznat. Ponekad su  uzroci:

  • pritisak na živac (krvna žila ili tumor)
  • multipla skleroza, stanje koje oštećuje mijelinsku ovojnicu, koja je zaštitni sloj oko živaca

Trigeminalna  neuralgija  je češće u žena u usporedbi s muškarcima te je  češća kod osoba starijih od 50 godina, iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi.

Kako se dijagnosticira neuralgija trigeminusa

Dijagnoza je klinička te ovisi o vrsti i mjestu boli i čimbenicima koji izazivaju bol. Potrebno je javiti se svom liječniku kako bi se učinio fizikalni i ​​neurološki pregled kojim se može utvrditi koji je dio trigeminalnog živca zahvaćen. Potrebno je isključiti  druga stanja sa sličnim simptomima, poput klaster glavobolje ili postherpetične neuralgije. Također je potrebno učiniti magnetsku rezonancu glave koja može otkriti da li je u podlozi trigeminalne neuralgije multipla skleroza. Prilikom odlaska neurologu dobro je donesti dnevnik simptoma u kojem su zabilježeni svi simptomi,  koliko traju i što ih pokreće.

Liječenje trigeminalne neuralgije

Lijekovi

Lijekovi mogu olakšati bol i smanjiti broj napada. Koriste se lijekovi koji sprečavaju aktivaciju živaca. Lijekovi druge linije uključuju relaksanse mišića i tricikličke antidepresive.

Kirurške metode liječenja

Iako većina slučajeva trigeminalne neuralgije reagira na lijekove, ponekad bol prestaje reagirati na lijekove. U tim slučajevima operacija može biti opcija. Uobičajeni kirurški postupci koji se koriste za liječenje trigeminalne neuralgije su:

Injekcije glicerola

Tijekom ovog postupka pod lokalnom  anestezijom  inicira se  sterilni glicerol u trigeminalni živac. Glicerol može blokirati sposobnost živca da prenosi signale povezane s boli.

Stereotaktička radiokirurgija

Ovaj postupak koristi računalnu sliku za donošenje visoko fokusiranih zraka zračenja do korijena živca. Ovaj postupak je bezbolan i obično se izvodi bez anestezije.

Radiofrekventna toplinska lezija

Ovaj ambulantni postupak izvodi se u općoj anesteziji i koristi dugu šuplju iglu za vođenje električne struje do trigeminalnog živca. Tijekom postupka osoba je budna i kako bi se u utvrdilo  točno mjesto nastanka boli. Jednom kada se identificira mjesto boli, elektroda se zagrije i uništav živac.

Radiokirurgija gama-knife

Ovo je ambulantni postupak koji koristi ciljani pristup za isporuku zračenja koje uništava trigeminalni živac. Popularnost raste zbog svoje preciznosti, učinkovitosti i činjenice da se smatra sigurnijim od ostalih kirurških tretmana i da je najmanje invazivna opcija.

Mikrovaskularna dekompresija

Ovo je postupak koji uključuje operaciju mozga. Postupak djeluje tako da ublaži pritisak zahvaćenih živaca i omogući im da zarastu. Studije su pokazale da 90 posto pacijenata nakon ove metode ima blažu  bol.

Druge opcije

Ostale kirurške mogućnosti uključuju prekidanje živca ili premještanje krvnih žila koje mogu vršiti pritisak na živac. Sve operacije nose rizik od privremene do trajne utrnulosti lica. U nekim se slučajevima bol može na kraju vratiti.

Prilikom odabire kirurške metode vrlo je bitno s kirurgom razmotriti prednosti i rizike povezane s bilo kojim oblikom liječenja.

Trigeminalna neuralgija je kronično, bolno stanja koje može znatno remetiti kvalitetu života kako bolesnika tako i njihovih obitelji. Danas se ovo stanje može liječiti te ukoliko imate simptome trigeminalne neuralgije bitno je da se javite svom liječniku kako bi s njim mogli raspraviti različite  mogućnosti liječenja te odabrati najprikladniju opciju.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Kralježnica

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Bol

Boli me ispod pupka, a nedavno sam operirala slijepo crijevo – je li to zabrinjavajuće?

Mišićna snaga

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Bol

Gdje trebam otići ako imam česte glavobolje?

Metode ublažavanja boli

Metode ublažavanja boli nastale zbog cijepljenja kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dostupnost cjepiva protiv bolesti koje uzrokuju značajno pobolijevanje i smrtnost djece jedan je od najvećih uspjeha moderne medicine. Unatoč znanstveno dokazanim benefitima cijepljenja, i dalje se među roditeljima javlja strah i skepsa prema cijepljenju. Jedan od mogućih uzroka anksioznosti roditelja i djece je bol koja se javlja tijekom postupka i nakon cijepljenja. Jesu li injekcije […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]