Crohnova bolest

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Crohnova bolest je kronična upalna bolest crijeva multifaktorijalne etiologije. Osim genetskih čimbenika za patogenezu bolesti značajno je pušenje, crijevni sadržaj mikrobiota te higijenski standardi.

Crohnova bolest je kronična upalna bolest crijeva multifaktorijalne etiologije. Osim genetskih čimbenika za patogenezu bolesti značajno je pušenje, crijevni sadržaj mikrobiota te higijenski standardi za vrijeme djetinjstva.
Incidencija i prevalencija bolesti je viša u sjevernoj Europi, dok u zadnje vrijeme sve veći broj slučajeva se registrira i u južnim zemljama.
Crohnova bolest može zahvatiti cijelu probavnu cijev od usta do anusa, a karakterizira je zahvaćanje svih slojeva crijeva i preskakanje dijelova crijeva upalom.
Bolest se prezentira s tri osnovna fenotipa: luminalni, stenozirajući i penetrirajući oblik.
Crohnova bolest obično se manifestira bolovima u trbuhu, povišenom temperaturom, malaksalošću, gubitkom na težini, proljevastim stolicama, zastojem rasta kod djece te u najtežim slučajevima ileusom i pojavom fistula bilo u druge organe trbušne šupljine bilo na kožu. Često su prisutni izvan crijevni simptomi poput bolova u zglobovima, promjena na koži, primarnog sklerozirajućeg kolangitisa, uveitisa.
Dijagnoza se postavlja nakonanamneze i fizikalnog pregleda kombinacijom endoskopskih  (kolonoskopije, gastroskopije, enteroskopije, endoskopske kapsule), patohistoloških i radioloških pretraga (magnetsko rezonantna enterografija i kolonografija, CT enterografija i kolonografija, pasaža tankog crijeva, irigografija).
Crohnova bolest obično ima kronični progresivni tijek uz čestu izmjenu aktivnosti i remisije bolesti.
Za svakog bolesnika potreban je individualan pristup u liječenju ovisno o fenotipu bolesti uz multidisciplinarnu suradnju gastroenterologa, kirurga, patologa i radiologa.
Nužno je inzistirati na prestanku pušenja u bolesnika s Crohnovom bolesti.
Djeca se liječe enteralnom prehranom, a u slučaju neuspjeha medikamentozno i kirurški.
Odrasli bolesnici se liječe raznim medikamentima: aminosalicilatima, kortikosteroidima u akutnoj manifestaciji bolesti, imunosupresivima (azatioprinom, 6 – merkaptopurinom, metotreksatom), te biološkim lijekovima koji blokiraju medijator upale TNF α (infliximab i adalimumab). 
Liječenje biološkim lijekovima mora se provoditi u specijaliziranim tercijarnim lijekovima obzirom na moguće nuspojave prilikom davanje lijeka.
U slučaju neuspjeha konzervativnog liječenja Crohnove bolesti pribjegava se kiruškom tretmanu u vidu odstranjenja bolesnih dijelova crijeva.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Gastroenterologija

Probiotici – saveznici zdravlja. Što su, kako djeluju i zašto su važni?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteU posljednjih nekoliko godina probiotici su postali neizostavan dio razgovora o zdravlju probavnog sustava, imunitetu i općem blagostanju. Probiotici su živi mikroorganizmi, najčešće bakterije i kvasci, koji u odgovarajućim količinama mogu imati blagotvoran učinak na zdravlje domaćina. Najpoznatije probiotičke bakterije pripadaju rodovima Lactobacillus i Bifidobacterium, dok se kvasci poput Saccharomyces boulardii također koriste u probiotičkim […]

Gastroenterologija

Mikrobiota: ključ zdravlja cijelog organizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjudsko crijevo dom je nevjerojatnoj zajednici mikroorganizama, poznatoj kao crijevna mikrobiota, koja igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Procjenjuje se da ljudsko tijelo sadrži oko 100 bilijuna bakterija, što nadmašuje broj ljudskih stanica. Ukupna masa mikrobiote u crijevu iznosi približno 1–2 kilograma. Ova kompleksna zajednica ne samo da pomaže u probavi, već ima dalekosežne učinke […]

Gastroenterologija

Disfagija

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDisfagija odnosno otežano gutanje označava otežan prolazak hrane i tekućine kroz jednjak do želuca, pri čemu taj simptom, a ne samostalna bolest, zahtijeva detaljno ispitivanje kako bi se otkrio uzrok i odredila adekvatna terapija. Među glavnim uzrocima disfagije su suženja jednjaka koja se mogu pojaviti zbog dugotrajnog vraćanja želučane kiseline iz želuca u jednjak (refluks), […]

Gastroenterologija

Operacija slijepog crijeva – molim Vaše stručno mišljenje

Gastroenterologija

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB): Kako prepoznati i liječiti?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteGastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je kronično stanje koje nastaje kada se želučani sadržaj vraća u jednjak, uzrokujući neugodne simptome poput žgaravice i regurgitacije. Iako povremeni refluks nije neuobičajen, GERB se dijagnosticira kada simptomi postanu učestali, značajno narušavaju kvalitetu života ili uzrokuju ozbiljne komplikacije, poput ezofagitisa ili Barrettovog jednjaka. GERB se može javiti i bez vidljivih […]

Gastroenterologija

 Gluten i oboljenja vezana uz primjenu glutena

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKonzumacija glutena danas se često povezuje s različitim gastrointestinalnim tegobama poput nadutosti, bolova u trbuhu, proljeva, zatvora, mučnine i povraćanja. Gluten je bjelančevina prisutna u pšenici, raži, ječmu, zobi i tritikalu, što znači da se nalazi u brojnim prehrambenim proizvodima kao što su pekarski proizvodi, tijesta, gotova i prerađena hrana (poput kobasica, juha, umaka), pićima […]

Gastroenterologija

Kontracepcijske tablete – upit

Gastroenterologija

 Ciroza jetre

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteCiroza jetre je teška kronična bolest koja nastaje kao posljedica dugotrajnog oštećenja jetrenog tkiva. Ova bolest postupno uništava zdravu jetru, zamjenjujući njezine funkcionalne stanice ožiljnim tkivom. Kako je jetra jedan od najvažnijih organa u tijelu, oštećenje njenog tkiva može imati ozbiljne posljedice po zdravlje. Ciroza se razvija polako i često bez simptoma u početku, ali […]