
Antibiotici su vrlo učinkoviti u borbi protiv bakterijskih infekcija, ali mogu imati i neželjene učinke. Osim što uništavaju štetne bakterije, često narušavaju ravnotežu korisnih bakterija u crijevima, što može dovesti do probavnih tegoba poput proljeva, nadutosti i nelagode.
Uzimanje probiotika tijekom terapije antibioticima pomaže u očuvanju zdrave crijevne flore i smanjuje rizik od nuspojava. Neki antibiotici imaju jači utjecaj na crijevnu mikrobiotu od drugih. Među najčešće antibiotike čijom primjenom se povećava rizik od proljeva i ozbiljnih komplikacija poput infekcije bakterijom Clostridioides difficile (C. difficile) spadaju: penicilinski antibiotici (npr. ampicilin, amoksicilin,..), fluorokinoloni (npr. ciprofloksacin, levofloksacin), klindamicin, cefalosporini.
Uzimanje probiotika može pomoći u smanjenju rizika od proljeva uzrokovanog antibioticima, očuvanju zdrave crijevne flore što može pozitivno utjecati na opće zdravlje i imunitet te u prevenciji infekcije C. difficile koja može uzrokovati tešku upalu crijeva i ugroziti život oboljelog posebice ako je riječ o osobama starije životne dobi.
Iako se nuspojave primjene antibiotika i crijevna neravnoteža mogu javiti kod svih koji primjenjuju antibiotike ipak se učestalije javljaju kod osoba starije životne dobi zbog oslabljenog imuniteta, kod hospitaliziranih pacijenata posebice kod onih koji dugotrajno primaju antibiotsku terapiju, kod osoba sa oslabljenim imunitetom kao što su osobe koje primaju imunosupresivnu terapiju ili su na kemoterapiji, osobe koje su ranije imale infekciju C. difficile, te kod djece čija mikrobiota još nije u potpunosti razvijena.
Prema istraživanjima, najbolji učinak u prevenciji probavnih tegoba uzrokovanih antibioticima imaju: Saccharomyces boulardii koji je posebno učinkovit u sprječavanju proljeva i infekcije C. difficile zatim Lactobacillus rhamnosus GG koji pomaže u smanjenju proljeva i podržava zdravlje crijeva te Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum koji doprinose očuvanju crijevne barijere i smanjenju upalnih procesa. Kako bi probiotici bili učinkoviti, važno je uzeti ih barem 2-3 sata nakon antibiotika, kako bi se izbjeglo njihovo uništavanja.
Također je važno nastaviti ih uzimati još nekoliko tjedana nakon završetka terapije antibioticima te birati proizvode s dokazanim sojevima i dovoljnim brojem živih bakterija. Iako probiotici nisu nužni kod svake antibiotske terapije, osobito su korisni kod dugotrajne primjene antibiotika širokog spektra ili kod osoba koje su podložne probavnim smetnjama.
Ako niste sigurni koji probiotik odabrati, najbolje je posavjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom kako biste pronašli najbolju opciju za svoje potrebe.
25.3.2025