O rizicima od razvoja psihijatrijskih poremećaja kod osoba s poremećajima spavanja manje se vodi računa nego o poremećajima spavanja povezanim s psihijatrijskim poremećajima. Ipak, postoje dokazi da su poremećaji spavanja povezani s povećanim rizikom od razvoja psihijatrijskih poremećaja.
Vezano uz rizik od razvoja velikog depresivnog poremećaja, osobe s insomnijom, kao i osobe s hipersomnijom imaju otprilike deset puta veću vjerojatnost za razvoj depresivnog poremećaja nego zdrave osobe bez poremećaja spavanja. Također, niz longitudinalnih studija pokazuje da kada osoba pati od insomnije imati u nekom periodu života ima značajno veći rizik za kasniji razvoj novog depresivnog poremećaja.
Postoje i longitudinalni podaci koji pokazuju kako nesanica povećava rizik za kasniji razvoj anksioznih poremećaja. Čini se da osobe s nesanicom imaju otprilike dvostruko veći rizik u odnosu na zdrave osobe.
Do danas nema dokaza koji bi upućivali na to da je već postojeća nesanica predisponirajući čimbenik za razvoj PTSP-a, iako studije baš i nisu posebno istraživale ovo pitanje. Postoji, međutim, jedna studija koja sugerira kako su pritužbe vezane uz spavanje koje se javljaju 1 mjesec ili dulje nakon traume značajni prediktori prisutnosti dijagnoze PTSP-a godinu dana nakon traume.
Primijećeno je da se ozbiljan poremećaj sna javlja prije razvoja epizoda akutne psihotične dekompenzacije u bolesnika sa shizofrenijom. Međutim, ostaje nepoznato postoji li uzročna veza i može li ovaj poremećaj spavanja biti najava nadolazećih poteškoća.
Postoji niz dokaza koji upućuju na to da poteškoće sa spavanjem mogu povećati rizik od alkoholizma i doprinijeti kontinuiranoj konzumaciji alkohola. Nekoliko longitudinalnih studija sugerira kako su osobe s nesanicom izložene većem riziku od razvoja naknadnih problema s konzumiranjem alkohola u usporedbi s onima bez poremećaja sna. Nekoliko studija sugerira da osobe s alkoholizmom često koriste alkohol kao sredstvo za liječenje poteškoća sa spavanjem. Veća je vjerojatnost da će takvi pojedinci izabrati alkohol kao način poboljšanja sna i navesti poteškoće s usnivanjem ako ne konzumiraju alkohol prije odlaska u krevet.
31.12.2024