Prevencija i liječenje raka hranom

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Danas se hrana smatra glavnim oružjem protiv raka. Potrebno je mnogo vremena da se rak potpuno razvije. To znači da imate godine na raspolaganju da izgladnjujete ili hranite potencijalni rak. Uobičajeno razdoblje.

Danas se hrana smatra glavnim oružjem protiv raka. Potrebno je mnogo vremena da se rak potpuno razvije. To znači da imate godine na raspolaganju da izgladnjujete ili hranite potencijalni rak. Uobičajeno razdoblje od trenutka kada jedna stanica doživi genetske promjene, mutacije, do pojave tumora je dva do tri desetljeća i koji puta četiri do pet desetljeća.
Ono što jedete može utjecati na razvoj raka u mnogim fazama, od početka do rasta i širenja raka. Neke tvari moraju biti aktivirane prije nego što mogu potaknuti rak. Hrana to može spriječiti. Tvari koje se nalaze u hrani mogu u tijelu podići sustav za neutralizaciju otrova, sprečavajući genetsko oštećenje stanica, uvod u rak. Tvari koje se nalaze u hrani mogu u stanicama odrediti da li virus koji uzrokuje rak ili prirodni izazivači raka poput estrogena mogu pretvoriti tkivo u kancerogeno. Antioksidacijske tvari u hrani, uključujući vitamine, mogu uništiti kancerogene, pa čak i obnoviti oštećene stanice. Čak i nakon što su se stanice okupile u još uvijek dobroćudne male nakupine koje mogu izrasti u opasne tumore, spojevi koji se nalaze u hrani mogu posredovati u zaustavljanju daljnjeg rasta. Prehrana, iako puno manje djelotvorna u kasnijim fazama, još uvijek može utjecati na metastaze i širenje raka. Tvari koje se nalaze u hrani mogu razvijati neprijateljsko ili povoljno okruženje.
Bezbrojni načini  na koje hrana može utjecati na rak zaista su složeni, nisu potpuno shvaćeni i isprepleteni su s mnogim drugim čimbenicima. Pa čak i ako su genetika i vaš stil života protiv vas, vaša prehrana još uvijek može napraviti ogromnu razliku u izgledima da dobijete rak.

Što treba jesti da bi se spriječile sve vrste raka

Jesti više voća i povrća. Najvažnije oružje protiv raka koje se nalazi u voću i povrću je beta karoten. Nitko zapravo ne zna koja je količina voća i povrća najbolja protiv raka, ali barem dva komada različitog voća i tri komada različitog povrća dnevno je cilj kojem treba težiti. Češnjak i luk su jaka preventivna sredstva. Jedite ih svaki dan. Više od 30 različitih neprijatelja kancerogena otkriveno je u češnjaku  i luku.
Nije tajna da je rajčica moguće oružje protiv raka. Radi se o pigmentu likopenu koji rajčici daje njezinu crvenu boju za koji je otkriveno da je dva puta moćniji od beta karotena u uništavanju slobodnih molekula kisika, otrovne molekule koja može izazvati rak u stanicama. Velika koncentracija likopena nalazi se u lubenici, a ima ga malo i u marelicama.
Jedite naranče, grejp, limune i limetu zato što sadrže sve vrste prirodnih tvari
(karotenoidi, flavonoidi, terpeni, limonoidi i kumarini) koji neutraliziraju jake kancerogene spojeve. Jedna analiza je otkrila da agrumi sadrže pedeset i osam poznatih antikancerogenih tvari, više nego ijedna druga hrana.
Nastojite jesti zeleno povrće naročito zeleno lisnato povrće. Zeleno povrće kao što je špinat, kelj, tamnozelena salata i brokula, prepuno je različitih antioksidansa uključujući beta karoten i folnu kiselinu, kao i lutein. Što je povrće zelenije to ima više karotenoida koji sprečavaju rak.
Soja ima veliki antikancerogeni potencijal. Ima antiestrogeno djelovanje koje može zaustaviti razvoj hormonski ovisnog raka, poput raka dojke i prostate. Soja je najbogatiji izvor tzv. inhibitora proteaze, fitosterola i saponina koji mogu pojačati imunitet i prekinuti razmnožavanje kancerogenih stanica.
Razvijte želju za čajem. Crni i zeleni čaj imaju antikancerogeno djelovanje.
Zasićene masti u mlijeku izazivaju određene vrste raka. Trebalo bi jesti mlijeko koje sadržava malo masti, najbolje jogurt i to onaj koji je napravljen od acidofilnih kultura. Masti životinjskog porijekla i višestruko nezasićena biljna ulja obično izazivaju rak.
Ako se meso prži i peče na žaru ili roštilju na visokim temperaturama, stvaraju se velike količine kancerogenih tvari. Češće pirjajte, kuhajte i poširajte meso. Radije jedite srednje kuhanu nego jako kuhanu govedinu.
Često korištene višestruko nezasićene masti tipa omega 6, kao što je kukuruzno ulje, predstavljaju opasnost za dobivanje raka. Jednostruko nezasićene masti, tip koji prevladava u maslinovom ulju, pomažu u sprječavanju raka. Masne kiseline tipa omega-3 koje se nalaze u hrani iz mora također pomažu sprečavanju određene vrste raka. 
Umjereno s alkoholom jer alkohol može potaknuti širenje raka, smanjujući djelovanje imunološkog sustava.

Zaključak

Da možete imati pravilnu prehranu do kraja života kojom biste izbjegli rak bili biste vegetarijanac ili poluvegetarijanac koji jede i nešto hrane iz mora.  Izbjegavali biste crveno meso, te hranu životinjskog porijekla i mliječne proizvode, poput sira i punomasnog mlijeka  koji sadrže puno zasićenih masti. Da ipak jedete meso bila bi to pureća prsa bez kože, ali nikada dimljeno sušeno meso kao što je slanina ili salama. Kruh bi bio gnjecav i napravljen od cjelovitih žitarica, a jeli biste ga bez maslaca ili margarina. Odrekli biste se jako slanih i sušenih proizvoda. Odabrali biste maslinovo ulje, ulje od repice ili egzotičnije laneno ulje. Bili biste pobornik salate i stalno bi jeli zeleno povrće. Bili biste skloni šarenom voću poput jagoda, malina, lubenica, naranča. Jeli biste crno grožđe. Jeli biste koštunjave  plodove zbog zaštitnog vitamina E, brazilski oraščić zbog selena, bademe zbog oleinske kiseline.
Manje je vjerojatno da mršaviji ljudi koji jedu manje količine hrane postanu žrtvom raka.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Uši

Molim Vaš stručni savjet za problem s ušima

Muškarac

Još o PSA … jer je potrebno

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Do sada smo u više navrata objavljivali tekstove o PSA (Prostata Specifični Antigen) i ranoj dijagnostici raka prostate. PSA je otkriven i definiran još osamdesetih godina prošlog stoljeća, potom uveden u urološku praksu, a i dan danas su muškarci loše informirani o njegovoj ulozi, cilju i mogućnostima. Nakon više od trideset i pet godina urološke […]

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Superinfekcije

Antibiotici – brzi spas od zaraznih bolesti ili…

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Antimikrobni lijekovi Antimikrobni lijekovi liječe bolesti izazvane mikrobima (mikroorganizmima). Po svom djelovanju mogu usporiti rast i razmnožavanje mikroba ili ih ubiti. Dijele se na antibiotike (protiv bakterijskih upala), antimikotike (protiv gljivičnih upala), antivirotike (protiv virusnih infekcija) i lijekove protiv parazitskih infekcija. Neki od antimikrobnih lijekova mogu djelovati na više različitih vrsta mikroorganizama. Ovi lijekovi spašavaju […]

ZS

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Inzulinska rezistencija

Upućuju li ovi nalazi na inzulinsku rezistenciju?

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Laktoferin – saveznik u podršci imunitetu djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu […]

Nutricionizam

Kardiološko pitanje

Nutricionizam

Sinergija dobrih bakterija i vitamina B kao podrška kardiovaskularnoj protekciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Novija istraživanja sve više ističu važnost održavanja zdrave crijevne mikrobiote za očuvanje zdravlja cjelokupnog organizma, ali i srca i krvožilja. Crijevo često nazivamo “drugim mozgom“ te je sad već naveliko poznato kako ono ne sudjeluje samo u procesu probave hrane već je uloga crijeva dalekosežnija te ono ima i druge važne uloge. Kombinacija probiotika, vitamina […]

Ljekarništvo

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trčimo, vježbamo, razmjenjujemo recepte, zdravo se hranimo, meditiramo, mijenjamo životni stil u želji da živimo što dulje i što kvalitetnije. Longevity trend postao je jedna od značajnijih znanstvenih tema, ali i inspiracija velikom broju pojedinaca. Svijest i briga za vlastito zdravlje postaje sve izraženija te, između ostalog, uz usvajanje zdravih životnih navika, rezultira i učestalom […]

Nutricionizam

Sve dobrobiti unosa kolagena u obliku dodatka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Kolagen je strukturni protein koji se nalazi u različitim vezivnim tkivima u tijelu poput kože, tetiva, hrskavice i kostiju i čini gotovo 30% ukupnih proteina. Kolagen se prirodno nalazi u hrani kao što je želatina, mesna juha odnosno temeljac od kostiju, pileća i svinjska kožica, govedina, riba i vezivna tkiva životinja. Za sintezu kolagena u […]

Nutricionizam

BCAA kod šećerne bolesti tip 2

Nutricionizam

Izbacivanje šećera i škroba jednako je učinkovito za IBS kao i trenutne preporuke

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) je skup simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući ponavljajuću bol u trbuhu i promjene u pražnjenju crijeva, koje mogu biti proljev, zatvor ili oboje. Kod IBS-a zamjetni su navedeni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti u probavnom traktu. Navedeni simptomi su ujedno i najčešći simptomi sindroma […]

Nutricionizam

Zašto je mudro dodati žličicu meda u probiotički jogurt?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dok će jedni reći da je med samo izvor jednostavnih šećera, ništa bolji od konzumnog bijelog šećera, drugi se kunu u njegova ljekovita svojstva. Kako to obično biva, istina je negdje između. U osnovi, med je mješavina fruktoze i glukoze u količini od oko 80% dok ostatak sastava čini voda i mala količina proteina, aminokiselina, […]