Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) je skup simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući ponavljajuću bol u trbuhu i promjene u pražnjenju crijeva, koje mogu biti proljev, zatvor ili oboje. Kod IBS-a zamjetni su navedeni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti u probavnom traktu. Navedeni simptomi su ujedno i najčešći simptomi sindroma iritabilnog crijeva.
Dijagnoza i liječenje IBS-a
Za dijagnozu sindroma iritabilnog crijeva, liječnici uzimaju u obzir simptome, medicinsku i obiteljsku povijest bolesti te obavljaju fizički pregled. Liječnik će tražiti određeni obrazac u simptomima. U nekim slučajevima, liječnici mogu naručiti pretrage kako bi isključili druge zdravstvene probleme. Iako je nezahvalno reći kako IBS možemo izliječiti, zasigurno možemo ublažiti njegove simptome, a prvi korak ka poboljšanju stanja su promjene u prehrani i načinu života, potom slijede i lijekovi, dodaci prehrani te po potrebi i razni oblici terapije. Promjene prehrambenih navika mogu uključivati veći unos vlakana, izbjegavanje glutena ili pridržavanje posebne dijete koja se zove low FODMAP dijeta. Preporučuje se prakticiranje dijete s niskim sadržajem fermentabilnih oligosaharida, disaharida, monosaharida i poliola („low FODMAP“ dijeta). Ovu dijetu tj. način prehrane potrebno je u što većoj mjeri personalizirati jer neće svim bolesnicima (ne)odgovarati iste namirnice. Poželjno je iz prehrane isključiti namirnice koje sadrže veliku količinu FODMAP-a, dok se sama provedba low FODMAP dijete provodi u nekoliko koraka. Najprije se provodi eliminacija namirnica bogatih FODMAP-om tijekom 2-4 tjedna, nakon čega se ponovno uvode FODMAP namirnice u jelovnik, a posljednja je faza podešavanje individualne tolerancije tj. davanje konačnih preporuka na temelju zapažanja i vođenja dnevnika prehrane.
Smanjeni unos šećera i škroba kao alternativa „low FODMAP“ dijeti?
Simptomi bolesnika s IBS-om poboljšali su se jednako smanjenjem unosa šećera i škroba kao i kod onih bolesnika koji su pratili FODMAP dijetu – dijetu koja se trenutno preporučuje pacijentima, rezultati su ovo istraživanja provedenog na Sveučilištu Lund u Švedskoj. Rezultati istraživanja ukazuju i da je gubitak mase veći, a želja za šećerom smanjena među ispitanicima koji prate dijetu sa smanjenim udjelom škroba i saharoze.
Autorica novog istraživanja, profesorica na Sveučilištu Lund, na ideju za istraživanje došla je na temelju otkrića genetičara, koji su zabilježili genetsku varijaciju u pacijenata s IBS-om koja otežava razgradnju škroba i šećera. Istraživanje provedeno prije nekoliko godina uključilo je 105 bolesnika s IBS-om. Tijekom četiri tjedna ispitanici su konzumirali značajno manje šećera i škroba, poznatije kao dijeta sa smanjenim udjelom škroba i saharoze (engl. starch- and sucrose-reduced diet, SSRD). Osim slatkiša, trebalo je izbjegavati i visoko procesiranu hranu.
Rezultati istraživanja pokazali su da je SSRD dijeta značajno smanjila simptome IBS-a, ponavljajuću bol i napetost u trbuhu, te proljev i/ili zatvor. FODMAP je restriktivnija dijeta u kojoj se popisi dozvoljenih/nedozvoljenih namirnica moraju dosljedno pratiti, a također isključuje i gluten i laktozu iz prehrane. Istraživanje provedeno 2022. godine imalo je za cilj usporediti SSRD i low FODMAP. Uključeno je 155 ispitanika s dijagnosticiranim IBS-om koji su nasumično raspoređeni da prate ili SSRD ili low FODMAP tijekom četiri tjedna s uvjetom da u razdoblju koje prethodi istraživanju nisu prakticirali specifičan način prehrane već su konzumirali svu hranu. Sudionici u obje grupe morali su pratiti osnovna načela svake dijete. Ispitanici su sami birali koliko često ili redovito jedu. U obje grupe, bez obzira na vrstu prehrane, simptomi IBS-a poboljšali su se kod 75-80 % pacijenata. Želja za šećerom se u većoj mjeri smanjila u grupi ispitanika koja je prakticirala SSRD, a u ovoj skupini je također zabilježen i veći gubitak tjelesne mase nakon četiri tjedna, što istraživači također smaraju pozitivnim, jer osobe s IBS-om u prosjeku imaju veću masu od zdravih ljudi.
Za kraj, istraživači poručuju kako SSRD ne bi nazvali dijetom. To je način na koji bi svi trebali jesti, ne samo oni s IBS-om. I za razliku od low FODMAP, SSRD je lako razumjeti i lakše ga je pratiti. Možete jesti sve kada ste pozvani na večeru, samo manje određenih stvari. Ako odmarate probavu tijekom tjedna, možete se malo opustiti na koji dan – poručuju istraživači.
Izvor:
- Roth B, Nseir M, Jeppsson H, D’Amato M, Sundquist K, Ohlsson B (2024) A Starch- and Sucrose – Reduced Diet Has Similar Efficiency as Low FODMAP in IBS—A Randomized Non-Inferiority Study. Nutrients.16(17):3039.
30.9.2024