Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu potvrdu o učinkovitosti i dobrobitima za zdravlje.

Učinkovitim dijetama za mršavljenje smatraju se one koje ograničavaju unos kalorija kako bi se ostvario energetski deficit u organizmu i natjeralo tijelo da troši zalihe pohranjene u obliku masnog tkiva. Međutim, sve je više znanstvenih dokaza koji pokazuju da se s dijetama s povremenim postom učinkovitije gubi višak kilograma nego s dijetama koje ograničavaju unos kalorija.

Što označava dijeta s povremenim postom?

Nekoliko je vrsta dijeta s povremenim postom. Primjerice, postiti se može jedan ili dva dana u tjednu dok se ostatak vremena jede bez ograničenja u količini hrane. Također, vremenski ograničen povremeni post odnosi se na unos hrane unutar određenog vremenskog razdoblja u danu, dok se ostatak vremena ne unosi hrana što traje između 12 i 20 sati dnevno.

Prednosti prehrane s povremenim postom uključuju povećanu oksidaciju masnih kiselina (lipolizu), stvaranje ketonskih tijela, aktiviranje signalnih puteva stanica (veća osjetljivost na inzulin, manja upala, autofagija) i očuvanje nemasnog tkiva, poznato kao „metaboličko prebacivanje“. Ovi se mehanizmi aktiviraju tek 24 sata nakon početka posta. Međutim, povremeni post neće pružiti jednaku blagodat za organizam ako se ne ograniči unos kalorija u vremenu konzumacije hrane i ako se ne obrati pozornost na kvalitetu hrane. Zanemarivanje kvalitete energetski i nutritivno bogate hrane (vitamini, minerali, antioksidansi, neprerađeni, visokokvalitetni proteini itd.) tijekom razdoblja unosa hrane i posta značajan je propust.

Važnost proteina

U znanstvenim istraživanjima posebno se istaknula prehrana s povremenim postom koja uključuje ravnomjernu raspodjelu proteina tijekom dana u 4 do 6 obroka s 25 do 40 g proteina po obroku, uz uvjet da proteini osiguravaju više od 30% ukupne energije u danu.  Ovaj način prehrane poboljšava sastav tijela (povećava udio mišićne mase, a smanjuje udio masnog tkiva u tijelu), poboljšava kardiometaboličko zdravlje (zdravlje srca i krvnih žila, kontrolu glukoze u krvi, lipida u krvi, razinu upale) i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma, a čini se i poboljšava zdravlje crijeva.

Dodatna prednost povremenog posta u usporedbi s dijetom ograničenog kalorijskog unosa

Osobe koje prakticiraju povremeni post  s principom ravnomjernog unosa proteina (engl. Intermittent fasting and protein-pacing, IF-P) imale su manje gastrointestinalnih simptoma i veću raznolikost crijevne mikrobiote od onih na dijeti s ograničnim unosom kalorija u mediteranskom stilu (engl. calorie-restricted, CR) u malom, randomiziranom ispitivanju.

Istraživači su usporedili učinke na gastrointestinalne simptome, crijevnu mikrobiotu te cirkulirajuće citokine i metabolite dviju niskokaloričnih, osmotjednih dijetnih intervencija:  dijete s ograničenim unosom kalorija  u mediteranskom stilu temeljene na američkim prehrambenim preporukama i povremenog posta s principom ravnomjernog unosa proteina. Intervencije su bile izjednačene u unosu energije.

Sudionici su bili muškarci i žene s prekomjernom težinom ili pretilošću koji su nasumično raspoređeni u jednu od dvije skupine: CR dijeta (n = 20) i IF-P dijeta (n = 21).

IF-P dijeta rezultirala je značajnijim smanjenjem simptoma gastrointestinalnih problema prijavljenih od strane ispitanika i izraženijim povećanjem raznolikosti crijevne mikrobiote te obilja mikrobnih porodica i rodova povezanih s povoljnim metaboličkim profilima, kao što su Christensenellaceae, Rikenellaceae i Marvinbryantia, u usporedbi s CR dijetom. IF-P dijeta značajno je povećala citokine povezane s lipolizom, gubitkom tjelesne mase, upalom i imunosnim odgovorom. Kod CR dijete, povećani su metaboliti povezani s metaboličkim putem povezanim s dugovječnošću.

Analiza podskupina koje su se pridržavale IF-P dijete u većoj mjeri i onih koji su se IF-P dijete pridržavale u manjoj mjeri pokazala je povećano obilje određenih bakterija povezanih s metaboličkim koristima i protuupalnim učincima kod odgovornijih sudionika koji su se u većoj mjeri pridržavali zadanog načina prehrane dok je u onih manje odgovornih zabilježeno povećano obilje vrsta koje produciraju butirat i nutritivno prilagodljivih vrsta poput Eubacterium ventriosum i Roseburia inulinivorans.

Analiza fekalnog metaboloma otkrila je da je u osoba koji su se u većoj mjeri pridržavali IF-P dijete zabilježeno obogaćenje fekalnih metabolita uključenih u metabolizam lipida, dok su istaknutiji putovi kod onih koji su se IF-P dijete pridržavali u manjoj mjeri bili povezani s metabolizmom aminokiselina i peptida, kao i metabolizmom tirozina i biosintezom arginina. Drugim riječima, u slučaju većeg pridržavanja dijete s povremenim postom i s ravnomjerno raspoređenim proteinima, bakterije u našim crijevima pomažu trošiti masti, a ne proteine.

Ovi nalazi bacaju svjetlo na diferencijalne učinke IF režima, uključujući IF-P, kao obećavajuće dijetne intervencije kod pretilosti te za mikrobiotičko i metaboličko zdravlje.

Literatura:

  • Mohr, A.E., Sweazea, K.L., Bowes, D.A. et al. Gut microbiome remodeling and metabolomic profile improves in response to protein pacing with intermittent fasting versus continuous caloric restriction. Nat Commun 15, 4155 (2024).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Mršavljenje

Kako smršaviti?

Dijeta

Još jedan razlog zašto popularne ekstremne dijete nisu dobra ideja

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijete s niskim sadržajem ugljikohidrata i masti postaju sve popularnije kao pomoć u gubitku suvišnih kilograma, ali i za poboljšanje razine glukoze u krvi. Međutim, dugoročni učinci ovih načina prehrane na životni vijek nisu u potpunosti razjašnjeni. Poznato je da ekstremne prehrambene navike, posebice kada je u pitanju ograničenje unosa ugljikohidrata i masti, mogu povećati […]

Dijeta

Što je „low FODMAP“ dijeta i kada se preporučuje?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute FODMAP je akronim za fermentabilne oligosaharide, disaharide i monosaharide te poliole. Jednostavnijim rječnikom, FODMAP je veliki razred različitih vrsta ugljikohidrata koji se sastoje od kraćih lanaca šećera koji se ne mogu u potpunosti apsorbirati u tankom crijevu. Uobičajenom prehranom unesemo između 15 i 30 g fermentabilnih ugljikohidrata svakog dana. Fermentabilni oligosaharidi su fruktooligosaharidi, inulin te […]

Dijeta

Kvalitetnim snom do željene tjelesne mase

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Želite li izgubiti više masnog tkiva? Zaboravite na čarobne napitke za ‘sagorijevanje kalorija’ te popularne rigorozne dijete i za početak si osigurajte 8 sati kvalitetnog sna i na taj način lakše ostvarite cilja.

Dijeta

Znanstvenici usporedili dijete za mršavljenje i otkrili postoji li idealna dijeta

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Najnovije istraživanje objavljeno u uglednom časopisu Nutrition bavilo se usporedbom najpopularnijih dijeta za mršavljenje s ciljem otkrivanja koje su dijete najuspješnije. U nastavku saznajte postoji li najbolja dijeta i je li to ketogena, bezglutenska dijeta ili povremeni post.

Mršavljenje

Stres, mršavljenje i poremećeni menstrualni ciklus – molim savjet

Iz iste kategorije

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]