
Rizični čimbenici za nastanak moždanog udara kod bolesnika s FA su sljedeći:
- Dob
Što je bolesnik stariji to je rizik nastanka krvnog ugruška veći. To je jedan od razloga da se svima koji su stariji od 75 godina ili su stariji od 65 godina uz prisutne druge rizične čimbenike, preporučuju antikoagulansi.
- Ukoliko je bolesnik već ranije prebolio moždani udar ili imao pojavu krvnih ugrušaka u drugim dijelovima tijela, ima veći rizik ponovne pojave takvog događaja.
- Arterijska hipertenzija
Visok AT iznad 140/90mmHg dodatno opterećuje srce i krvne žile, te povećava rizik nastanka krvnih ugrušaka.
- Zatajenje srca
Kod bolesnika sa srčanim zatajenjem povećan je rizik nastanka krvnih ugrušaka.
- Šećerna bolest
ANTIKOAGULANSI
To su lijekovi koji smanjuju mogućnost nastanka krvnih ugrušaka, „razrjeđuju“ krv. Oni su učinkoviti u prevenciji moždanog udara kod bolesnika s FA. Preporučuju se svim bolesnicima s prisutnim rizičnim čimbenicima za razvoj krvnih ugrušaka.
IZBOR ANTIKOAGULANTNOG LIJEKA
Većina bolesnika s FA prima direktni oralni antikoagulans (DOAK). U tu skupinu spadaju sljedeći antikoagulansi: apiksaban, dabigatran, edoksaban, rivaroksaban. Prilikom uzimanja ovih lijekova preporučuje se svakih 6 mjeseci provjeriti jetrenu i bubrežnu funkciju putem laboratorijskih pretraga krvi. Nekim bolesnicima je potrebno umjesto DOAK-a preporučiti varfarin ili njemu sličan lijek. To su bolesnici kojima je ugrađen umjetni srčani zalistak, koji imaju težu mitralnu srčanu grešku, koji imaju teško bubrežno oštećenje i kod trudnica. Prilikom uzimanja tih lijekova često je potrebno kontrolirati u krvi protrombinsko vrijeme (PV) INR kako bi se odredila optimalna doza lijeka. Neki bolesnici koji nemaju kontraindikacije za uzimanje DOAK-a uzimaju varfarin, ali se i oni mogu uvijek prebaciti na DOAK. Najčešći razlozi ovakve promjene su: ukoliko postoji veći rizik krvarenja, radi izbjegavanja interakcije s hranom i drugim lijekovima koji djeluju na varfarin, bolesnicima kojima je teško održavati terapijsku razinu PV INR.
DOZIRANJE ANTIKOAGULANSA
Kod DOAK-a su određene standardne doze. Neki se uzimaju jednom, a drugi dva puta dnevno: apiksaban 2x5mg; dabigatran 2x150mg; edoksaban 1x60mg; rivaroksaban 1x20mg.
U nekim slučajevima se preporučuju niže doze od ovih standardnih, a najčešće zbog smanjene bubrežne funkcije. Kod uzimanja varfarina ili njemu sličnih lijekova, doza će biti individualno određena prema izmjerenim vrijednostima PV INR koji treba biti između 2 i 3.
RIZIK KRVARENJA
Prije propisivanja antikoagulantnih lijekova, liječnik će utvrditi kod svakog bolesnika rizik krvarenja. Kako bi smanjio rizik krvarenja, potrebno je držati arterijski tlak u granicama normale, izbjegavati alkoholna pića i lijekove koji mogu povećati taj rizik. Vrlo je rijetka pojava da je rizik krvarenja veći od koristi uzimanja antikoagulantnog lijeka. Tada se oni ne preporučuju. Bolesnika o svemu treba informirati i o liječenju treba donijeti odluku zajedno sa svojim liječnikom.
KOMBINIRANJE LIJEKOVA
Antiagregacijski lijekovi (na primjer: aspirin, klopidogrel) često se preporučuju srčanim bolesnicima u prevenciji srčanog udara. Ove lijekove treba uzimati nakon srčanog udara ili intervencije na krvnim žilama, a ukoliko bolesnik ima i FA treba uzimati i antikoagulantni lijek. Ovakvim kombiniranim liječenjem pojačava se rizik krvarenja, te se takvi bolesnici češće kontroliraju, upozoravaju na taj rizik, a nakon godine dana se obično ukloni jedan od antiagregacijskih lijekova.
7.4.2025