Vaskularna demencija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Vaskularna demencija obuhvaća različita stanja koja dovode do pada kognitivnih funkcija zbog bolesti krvnih žila. Osobe s vaskularnom demencijom imaju probleme s razmišljanjem, govorom, pamćenjem i drugim kognitivnim funkcijama što se može dogoditi iznenada ili se može pojaviti postepeno i isprva proći neopaženo. Vaskularna demencija je česti uzrok demencije, smatra se drugim po učestalosti, odmah iza Alzheimerove bolesti.

Vaskularna demencija nastaje zbog stanja koja oštećuju krvne žile, smanjujući ili blokirajući dotok krvi u mozak. Smanjeni dotok krvi u mozak uzrokuje nedostatak  prijeko potrebnog kisika. Nedostatak kisika dovodi do oštećenja  mozga, čak i u kratkom vremenskom razdoblju. Uslijed ovih promjena koje dovode do  vaskularne bolesti u mozgu dolazi do progresivnog pogoršanje pamćenja i drugih kognitivnih funkcija. Moždani udar je jedan od čestih  uzroka vaskularne demencije, ali I druga stanja, poput šećerne bolesti ili visokog krvnog tlaka, mogu oštetiti krvne žile i na kraju dovesti do problema s pamćenjem ili razmišljanjem. Klinički takvi bolesnici mogu izgledati vrlo slično bolesnicima s Alzheimerovom bolešću ali neki klinički simptomi i nalazi snimanja mozga upućuju na to da je  vaskularna bolest uzrok tegoba. Vaskularna demencija može uzrokovati različite simptome ovisno o mjestu oštećenja krvnih žila u mozgu. Na primjer, osoba koja je doživjela moždani udar može imati iznenadne probleme s pamćenjem, ravnotežom ili govorom. Mnogi ljudi sa vaskularnom demencijom imaju problema s pamćenjem. Drugi mogu imati poteškoće u organizaciji i rješavanju složenih problema, usporenosti u mislima  ili poteškoće s pažnjom i koncentracijom. Uz ove promjene kognitivnih funkcija  mogu se javljati  promjene  raspoloženja ili ponašanja, poput razdražljivosti, gubitka interesa ili depresije. Osim kognitivnih smetnji i promjena raspoloženja javljaju se i problemi s ravnotežom i kretanjem, poput recimo slabosti  jedne strane tijela.

Simptomi vaskularne demenciju uključuju:

-gubitak pamćenja

-zbunjenost

-otežana verbalna komunikacija (afazija)

-poteškoće pri usmjeravanju  pažnje ili smetnje koncentracije

-poteškoće u planiranju i organiziranju zadataka

-usporenost u mislima

-poteškoće s donošenjem odluka, rješavanjem problema

-problemi s orijentacijom u vremenu i prostoru

-oštećene motoričke sposobnosti

-gubitak kontrole mokrenja (inkontinencija)

 

Koje oblike vaskularne demencije poznajemo?

 

Demencija nakon moždanog  udara;  nastaje kada je dotok krvi u dio mozga iznenada prekinut. Ovakvo zbivanje može uzrokovati oduzetost jedne strane tijela, oštećenje govora  ili vida, ovisno o dijelu

mozak  koji je zahvaćen. Osim navedenih smetnji mogu se javiti problemi s pamćenjem i razmišljanjem te razvoj demencije nakon moždanog udara. Ako se ovi problemi jave  nakon više moždanih udara govorimo o multi infarktnoj demenciji.

Subkortikalna vaskularna demencija  je uzrokovana promjenama na vrlo malim krvnim žilama u

mozgu.  Simptomi se ne razvijaju iznenada kao kod moždanog udara već postepeno i progresivno zahvaćajući funkcije pamćenja i razmišljanja. Ovakve kliničke slike vrlo nalikuju Alzheimerovoj bolesti.

 

Koji su čimbenici rizika za vaskularnu demenciju?

Nekoliko uvjeta i čimbenika može oštetiti krvne žile. Oni uključuju:

 Dob. Stariji od 65 godina imaju  povećani  rizik od razvoja vaskularne demencije.

 Povijest moždanog ili srčanog udara. Srčani i moždani udari mogu zaustaviti dotok krvi u  mozak. Visoki krvni tlak, pušenje i visok kolesterol također povećavaju rizik.

 Otvrdnute arterije (ateroskleroza). Naslage kolesterola i plaka u  arterijama mogu  ograničiti protok krvi kroz krvne žile, povećavajući rizik od srčanog ili moždanog udara.

 Druge bolesti.  Dijabetes,  visoki krvni tlak i poremećaji srčanog ritma utječu na to kako krv teče tijelom i mogu povećati rizik od pojave vaskularne demencije.

 Životne navike. Pušenje,  tjelesna neaktivnost, nezdrava prehrana i  pretilost smatraju se rizičnim čimbenicima jer povećavaju rizik pojave drugih stanja koje predosponiraju osobu za razvoj moždanog i srčanog udara.

 

Kako postaviti dijagnozu vaskularne demencije?

U povijesti bolesti obično je od ranije prisutna neka bolest koja predstavlja čimbenik rizika za pojavu vaskularne demencije; poput šećerne bolesti, visokog krvnog tlaka, visokih razina kolesterola i slično. Ukoliko se  radi o vaskularnoj demenciji koja se javlja kao posljedica moždanog udara može se točno odrediti vremenska povezanost moždanog udara s pojavom simptoma demencije, npr. obitelj primjećuje da su se problemi s pamćenjem javili neposredno nakon moždanog udara. Dijagnoza se postavlja na temelju detaljnog neurološkog pregleda koji će uvijek u bolesnika registrirati neke znakove cerebrovaskularne bolesti poput slabosti jedne strane tijela, oštećene funkcije moždanih živaca i drugih neuroloških znakova. Vrlo je bitno učiniti snimke mozga (MSCT  ili MR mozga) na kojima se može vidjeti vaskularna bolest u vidu znakova preboljelog moždanog udara ili zahvaćenosti malih krvni žila.  Također je potrebno učiniti laboratorijske testove kako bi se vidjele razine šećera, kolesterola u krvi, snimiti EKG radi otkrivanja eventualne srčane aritmije i učiniti ultrazvučna pretraga krvnih žila vrata radi detekcije eventualnih suženja krvnih žila.

Kako pomoći osobi koja boluje od vaskularne demencije

Osobe koje boluju od vaskularne demencije mogu biti ovisne u svakodnevnom životu o pomoći članova obitelji ili njegovatelja. Ukoliko dominiraju smetnje pamćenja pisanje podsjetnika na stvari koje treba napraviti može pomoći kao i  uspostava svakodnevne  rutine. Mirno okruženje može smanjiti brigu i uznemirenost. Nove situacije, pretjerana buka, velike grupe ljudi, žurba da se prisjete ili od njih traže složeni zadaci također mogu izazvati tjeskobu u bolesnika i pogoršanje simptoma osnovne bolesti.

 Može li se vaskularna demencija liječiti?

Kontroliranje čimbenika rizika za nastanak vaskularne demencije može usporiti brzinu kojom vaskularna demencija napreduje i može spriječiti daljnje kliničko  pogoršanje. Ovisno o situaciji stanje se može liječiti lijekovima za sniženje krvnog tlaka, smanjenje razine kolesterola, lijekovima koji sprečavaju zgrušavanje krvi i kontroliraju razine šećera u krvi. Lijekovi za liječenje Alzheimerove bolesti također mogu pomoći. Osobe s vaskularnom demencijom mogu imati koristi od kognitivnog treninga. Ove su aktivnosti osmišljene da potaknu pažnju i koncentraciju te različite druge kognitivne funkcije uključujući pamćenje i razmišljanje. Vrlo je bitno raditi i na prevenciji, tj sprečavanju novog moždanog udara koji može znatno pogoršati postojeće stanje.

Održavanje zdravog načina života u četrdesetima i pedesetima čini se da je posebno važno za smanjenje  rizika od vaskularne demencije. To uključuje fizičku i mentalnu aktivnost, zdravu prehranu, prestanak pušenja i konzumacije alkohola, liječenje visokog krvnog tlaka i kolesterola, te strogu kontrolu  šećera u krvi i tjelesne kilaže.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Encefalopatija

Što je encefalopatija?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Encefalopatija je skupina stanja koja uzrokuju disfunkciju mozga. Disfunkcija mozga može se pojaviti kao smetenost, gubitak pamćenja, promjene osobnosti i s drugim tegobama. Postoje različiti tipovi, svaki s različitim uzrocima koji variraju od infekcije, izloženosti toksinima, bolesti mozga i brojna druga stanja. Koje su vrste encefalopatije? Najčešći tipovi encefalopatije i njihovi uzroci su: – Anoksična […]

Alzheimerova bolest

Koronarna bolest i demencija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Odrasle osobe kojima je dijagnosticirana koronarna bolest srca pod povećanim su rizikom za razvoj demencije, uključujući sve uzroke, Alzheimerovu bolest kao i vaskularnu demenciju, koja nosi najveći rizik od oko 36% — ako se javlja prije dobi od 45 godina. Navedeno pokazuju rezultati velike opservacijske studije. Studija je uključila 432,667 ispitanika iz Velike Britanije, prosječne […]

Parkinsonova bolest

Demencija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Demencija je sindrom koji utječe na pamćenje, razmišljanje, ponašanje i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Demencija po svojoj definiciji opisuje stanje u kojem je kognitivni deficit izražen do te mjere da osobu ometa u svakodnevnim aktivnostima. Najčešći uzrok demencije je Alzheimerovabolest (AB) koja je odgovorna za 50 do 56% slučajeva demencije. Cerebrovaskularna bolest kombinirana s promjenama […]

Demencija

Otac ne spava po noći. Ima demenciju. Molim Vas savjet.

Ekstrakt nara

Prirodna pomoć kod sindroma kroničnog umora

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom kroničnog umora nije tek  uobičajeni osjećaj umora i iscrpljenosti, već mnogo više od toga. Ovo stanje karakterizira dugotrajna iscrpljenost koja traje više od 6 mjeseci, a procjenjuje se da 3-4% pojedinaca pati od sindroma kroničnog umora, dok produljeni kratkotrajni umor pogađa 5-8% opće populacije. Dugotrajni umor može negativno utjecati na radnu produktivnost i pridonijeti […]

Atrofija mozga

Nalaz MR mozga ukazuje na bifrontalnu regionalnu moždanu atrofiju sa posljedičnim proširenjem likvornih prostora. Je li to demencija?

Iz iste kategorije

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]