Imam probavne tegobe, pomozite!
Pozdrav,
Prebolio sam bolest Covid 19 i kroz to vrijeme mi je počeo proljev. Traje par dana, onda nestane na 2-3dana (nema uopce stolice) onda se opet vrati i tako u krug vec skoro mjesec dana. Bude jednom ili dva puta dnevno, vecinom nakon obroka. Pazim na prehranu i pijem probiotike prema savjetu doktorice, vadio sam nalaze, tocnije krv, stolica i urin i sve je uredno. Ne razumijem u čemu je problem, molim pomoć, hvala.
18.1.2021
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovani,
Budući da se posljedice bolesti Covid-19 tek istražuju, ne mogu Vam sa sigurnošću reći o čemu se radi. Međutim, ako promatramo analogno nekim drugim infekcijama, postoji nešto što nazivamo “postinfektivni sindrom iritabilnog crijeva” – funkcionalni simptomi koji zaostaju nakon primjerice snažnije akutne crijevne infekcije. Moguće da se kod vas razvilo tako nešto i potrebno je posvetiti pažnju prehrani i mikrobioti kako biste vratili ravnotežu. Probiotici su svakako dobar savjet, a ako niste pokušajte s primjenom Saccharomyces boulardii.
Točan uzrok sindroma iritabilnog crijeva nije poznat, no pretpostavlja se da nastanku sindroma pogoduju upale i infekcije, stres te poremećaj ravnoteže neurotransmitera i mikrobiote. Dosad iskušani načini liječenja su brojni i uključuju dodatke prehrani s vlaknima, ulje paprene metvice, probiotike, antidepresive, psihoterapiju, promjene u prehrani, akupunkturu, antidijaroike i laksative. Ponekad se sindrom iritabilnog crijeva naziva i trbušnom glavoboljom ili „nervoznim crijevima“.
Bez obzira na to koji su pravi čimbenici uslijed kojih nastaje sindrom iritabilnog kolona (infekcija, hormoni, stres ili neravnoteža crijevne mikrobiote) promjene prehrambenih navika mogu imati značajan utjecaj na bol i nelagodu u osoba koje pate od sindroma. Prilikom propisivanja dijete valja uzeti u obzir i preklapanje ovog stanja s određenim intolerancijama na hranu (laktoza, fruktoza, ugljikohidrati, histamin), alergijama na hranu te preosjetljivosti na gluten koja nije vezana za celijakiju (NCGS).
Noviji znanstveni dokazi ukazuju da relativno restriktivna eliminacijska dijeta siromašna određenim prirodnim šećerima može ublažiti osjećaj nadutosti, smanjiti količinu plinova, olakšati bolove te druge simptome u oboljelih od sindroma iritabilnog crijeva. Tijekom posljednjih godina, nekoliko studija ukazalo je na značajno poboljšanje simptoma u pacijenata koji su iz prehrane izbacili hranu bogatu određenim prirodnim šećerima (fermentabilnim šećerima, oligosaharidima, disaharidima, monosaharidima i poliolima – tzv. FODMAP hrana) poput raži, pšenice, češnjaka, luka, artičoka, gljiva, cvjetače, graha, slanutka, leće, meda, jabuka..
Iako prehrana koja isključuje tzv. FODMAP hranu ne djeluje kod svih oboljelih, sve veći broj stručnjaka podržava njene principe, barem kada je riječ o kratkoročnoj primjeni. Ipak, takva je prehrana poprilično složena i potrebno je provoditi uz nadzor liječnika ili nutricionista kako bi prehrana i dalje ostala nutritivno uravnotežena. Dugoročna primjena FODMAP dijete do danas nije dovoljno istražena te se uglavnom zagovara postupna liberalizacija dijete nakon smanjenja intenziteta simptoma, posebice u svjetlu spoznaja o utjecaju ove dijete na raznolikost crijevne mikrobiote.
Vaše pitanje je odgovoreno.