
Za žene koje boluju od depresije, anksioznosti, bipolarnog afektivnog poremećaja ili drugih psihijatrijskih poremećaja ili imaju rizik za razvoj depresije, briga o mentalnom zdravlju tijekom trudnoće i nakon poroda predstavlja važno pitanje.
Najnovija istraživanja sugeriraju da rizici od recidiva bolesti, suicidalnog ponašanja i nepovoljnih opstetričkih ishoda zbog neliječene majčine depresije često nadmašuju relativno niske teratogene rizike koji se mogu javiti kod većine antidepresiva.
Medscape Medical News donosi članak koji opisuje kako postoje pokazatelji koji govore da ako trudnica ili majka nakon poroda ne dobije tretman koji im je potreban, ako ima poremećaj raspoloženja ili anksioznost, to može imati negativan učinak ne samo na njih nego i na njihovu novorođenčad.
Nedavno provedena nacionalna američka kohortna studija pokazala je da je gotovo polovica žena koje su uzimale antidepresive prestalo uzimati lijekove nakon što su ostale trudne.
Posebna studija otkrila je da su žene koje su prekinule uzimanje antidepresiva tijekom trudnoće imale peterostruko veći rizik od ponovne pojave velike depresije u usporedbi s onima koje su ostale na liječenju. Također, nedavna meta-analiza otkrila je dvostruko veći rizik od recidiva nakon prekida uzimanja antidepresiva.
Čest klinički izazov u trudnoći je uzimanje antidepresiva, osobito selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SIPSS). Povijesno gledano, zabrinutost je bila usmjerena na potencijalni rizik od kongenitalnih malformacija, osobito srčanih mana. Međutim, velike opservacijske i pregledne studije tijekom proteklog desetljeća ukazuju kako SIPSS predstavljaju nizak apsolutni rizik za velike teratogene učinke.
Druga potencijalna zabrinutost kod in utero izloženosti SIPSS-u je neonatalni adaptacijski sindrom (NAS). Uobičajeni simptomi uključuju nervozu, nemir, povećan tonus mišića i ubrzano disanje, koji su obično prolazni i nestaju bez medicinske intervencije. Međutim, mogu se pojaviti i ozbiljnije manifestacije, poput respiratornog distresa, plućne hipertenzije, napadaja ili ozljede mozga.
Nedavna studija Kalifornijskog sveučilišta u San Franciscu otkrila je da je uporaba SIPSS-a u kasnoj trudnoći (nakon 20 tjedana) povezana s ukupnim udvostručenjem rizika od odgođenog NAS-a. Međutim, nakon prilagodbe za određene čimbenike, uključujući prisutnost i ozbiljnost majčine depresije i anksioznosti, nije bilo povezanosti s težim simptomima NAS-a.
25.3.2025