Poremećaji ličnosti

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Poremećaji ličnosti su heterogena skupina poremećaja i rastući dijagnostički kriteriji u kliničkoj medicini. Učestalost u općoj populaciji svih poremećaja ličnosti je i do 15 posto.

Prema DSM V poremećaj ličnosti definiran je kao trajni obrazac unutarnjeg doživljavanja i ponašanja koji značajno odstupa od očekivanog u kulturi kojoj ta osoba pripada, koji je pervazivan i nefleksibilan, ima početak u adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi, tijekom vremena je stabilan, te dovodi do patnje ili oštećenja u socijalnom, radnom ili drugim važnim područjima funkcioniranja. Trajni obrazac se očituje u dva ili više sljedećih područja:

  • kognicija (način percepcije i interpretiranja sebe, drugih ljudi i događaja)
  • afektivitet (opseg, intenzitet, promjenjivost i prikladnost emocionalnog odgovora)
  • interpersonalno funkcioniranje
  • kontrola poriva

Pri tome je važno da se ovaj trajni obrazac ne može bolje objasniti kao manifestacija ili posljedica nekog drugog psihičkog poremećaja, niti se može pripisati fiziološkim učincima neke psihoaktivne tvari (droga, lijekovi) ili drugim zdravstvenim stanjem (npr. ozljeda glave).

Kako razlikovati prijelaz od zdravih do patoloških dimenzija ličnosti, gdje postaviti granicu normalnog? Neka obilježja poremećaja ličnosti mogu se vidjeti kod svake osobe (osobito u frustrativnim životnim situacijama), ali kod poremećaja ličnosti imamo ekstremna ili značajna odstupanja od načina na koji prosječna osoba u određenom kulturalnom okruženju razumije, razmišlja, osjeća i odnosi se prema drugima. Da bi mogli dijagnosticirati poremećaj ličnosti trebaju biti zadovoljeni 3P kriteriji, odnosno ponašanje treba biti patološko – odstupajuće od očekivanog, perzistirajuće – učestalo prisutno tijekom najmanje pet godina i pervazivno – jasno vidljivo u različitim situacijama.

Paranoidni poremećaj ličnosti

Osobe s paranoidnim poremećajem ličnosti sumnjaju da će ih drugi iskoristiti, prevariti, sumnjaju u vjernost ili pouzdanost partnera, kolega, prijatelja, teško opraštaju uvrede, teško prihvaćaju kritiku, nalaze skrivena značenja i u dobronamjernim primjedbama. Ne povjeravaju se drugima, rigidni su, kritični prema drugima, patološki ljubomorni. Imaju osjećaj srama i očekuju poniženje od drugih.

Shizoidni poremećaj ličnosti

Osobe s ovim poremećajem opisuju se kao osamljenici kojima je ugodnije samima sa sobom nego s drugima, koji nemaju želje za intimnošću i bliskim odnosima, biraju individualne aktivnosti, nemaju bliskih prijatelja, ni osoba od povjerenja, čine se ravnodušnima na komentare drugih. Te osobe nisu zadovoljne u svojoj izolaciji i osjećaju duboku čežnju za bliskošću koju pokušavaju realizirati kroz razrađene fantazije. Na vani pokazuju emocionalnu hladnoću, ravnodušnost, pasivnost.

Shizotipni poremećaj ličnosti

Drugi ih doživljavaju čudacima zbog neuobičajenog ponašanja i odijevanja, ne podliježu uobičajenim socijalnim konvencijama. Skloni su interpretirati da vanjski poticaj ili događaj ima neko posebno i neobično značenje usmjereno na njih. Mogu osjećati da imaju posebno moći kao što je čitanje misli, predviđanje budućnosti, magična kontrola nad drugima. Ne osjećaju se ugodno u društvu s drugima, a u socijalne interakcije ulaze kada to moraju.

Dissocijalni poremećaj ličnosti

Obilježen je ne prihvaćanju socijalnih pravila vezanih uz zakonito ponašanje. Osobe su sklone manipulaciji, laganju, ne uzimajući u obzir posljedice ni za sebe, ni za druge, ne pokazuju žaljenje ni grižnju savjesti. Djeluje neosjetljivo na patnju drugih, pokazuju cinizam i prezir. Sklone su neodgovornosti, rizičnim ponašanjima uz površan šarm i napuhano samopoštovanje.

Emocionalno nestabilna ličnost

Poznat kao granični poremećaj ličnosti ili borderline obilježen je  nestabilnošću u interpersonalnim vezama i impulzivnošću. Te osobe ne podnose samoću, preosjetljive su na potencijalno odbacivanje, sklone početnoj idealizaciji i naglom razočarenju. Imaju i nestabilnu sliku o sebi, iznenada mijenjaju planove, prijatelje i vrijednosti. Impulzivnost i unutarnji osjećaj praznine može ih voditi u rizično, povremeno i suicidalno ponašanje i sklonost samoozljeđivanju.

Histrionični poremećaj ličnosti

Karakterističan obrazac ovih osoba je prekomjerna emocionalnost i traženje pažnje. Te osobe su često dramatične, otvorene, sklone koketiranju, zavodljive, pretjerano zaokupljene svojim izgledom, teatralne. Preuveličano izražavaju svoje emocije, ali se one brzo pojave i nestanu, pa često izgleda kao da glume. U stalnoj su potrazi za uzbuđenjima i aktivnostima u kojima su oni u središtu pažnje.

Narcistični poremećaj ličnosti

U MKB klasifikaciji nije zasebno izdvojen, a obilježen je osjećajem grandioznosti, potrebe za divljenjem i nedostatkom empatije. Te osobe precjenjuju svoje sposobnosti, zaokupljene su fantazijama o neograničenom uspjehu, moći, pameti, ljepoti, idealnoj ljubavi. Očekuju da ih drugi prepoznaju kao superiorne i posebne. Često umanjuju zasluge drugih i sklone su eksploatiranju u interpersonalnim odnosima. Vole uvijek imati vrhunskog doktora, frizera, odvjetnika.

Anksiozni (izbjegavajući) poremećaji ličnosti

To su osobe koje izbjegavaju aktivnosti koje uključuju interpersonalne kontakte zbog straha od kritike, neodobravanja i odbacivanja, odbijaju ponude za napredovanje zbog moguće kritike drugih, u odnoseulaze kada su sigurni u nekritično prihvaćanje, ne pokazuju intimne emocije, suzdržani su zbog straha da će biti ismijani ili se osramotiti, često šute u društvu. Neskloni su rizicima, a zbog potrebe za sigurnošću ograničavaju životni stil.

Ovisni poremećaj ličnosti

Te osobe imaju stalnu i jaku potrebu da se netko o njima brine, pokazuju submisivno i vežuće ponašanje, jer sebe doživljavaju nesposobnim za funkcioniranje bez pomoći drugog. Teško donose svakodnevne odluke, pasivne su, teško iskazuju neslaganje, uvijek misle da drugi znaju bolje i prepuštaju drugima donošenje odluke, inicijativu i odgovornost. Osjećaju nelagodu kada su sami zbog čega pristaju i na nerealne zahtjeve drugih.

Anankastični (opsesivno kompulzivni) poremećaj ličnosti

Ove osobe preokupirane su redom, perfekcionizmom, psihičkom i interpersonalanom kontrolom, a na račun fleksibilnosti, otvorenosti i učinkovitosti. Pridržavaju se pravila, puno vremena posvećuju detaljima, traženju pogrešaka, slabo organiziraju vrijeme i najvažnije ostavljaju za zadnji tren. Pretjerano su posvećeni poslu i produktivnosti što dovodi do isključivanja slobodnih aktivnosti i prijateljstva.

U dijagnostici poremećaja ličnosti esencijalni kriterij je da ponašanje i funkcioniranje koje opisuje sam pacijent ili njegova okolina uzrokuje značajne probleme samom pacijentu ili drugima, da je to dugotrajno i u tolikoj mjeri prisutno da se bolesnik zapravo ne može sjetiti da je ikada bio drugačiji.

Općenito osobe s poremećajem ličnosti rijetko traže stručnu pomoć i lako odustaju od liječenja. Na liječenje ih dovode članovi obitelji ili dolaze sami kada osjećaju patnju; kada postojeći adaptacijski mehanizmi, odnosno vještine suočavanjanisu dostatne za trenutno stanje. Kod većine poremećaja ličnosti terapija izbora je psihoterapija i to prvenstveno psihodinamska psihoterapija i kognitivno bihevioralna terapija. Farmakoterapija, odnosno lijekovi, se koriste za ublažavanje simptoma.

Neovisno o specifičnim smetnjama zbog kojih se jave na liječenje, mnogi pacijenti tijekom terapijskog procesa shvate kako je ono što pokušavaju promijeniti čvrsto povezano s onim što jesu. Stoga je potrebno da terapeut prepozna njihov psihološki uzorak funkcioniranja i pomogne im shvatiti zbog čega im se opetovano događaju određene vrste tegoba i patnje. Razumijevanje pojedine osobe i njenog razvoja može biti važnije za liječenje od poznavanja određenog poremećaja ili vladanja određenom tehnikom.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Depresija

Učinkovitost elektrostimulativne terapije

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Nedavno istraživanje pokazuje kako elektrostimulativna terapija (EST) značajno poboljšava simptome depresije. Nalazi govore u prilog stajališta kako je EST sigurna i učinkovita metoda liječenja kada se primjenjuje kod odgovarajućim skupinama pacijenata, smatra voditeljica studije Julie Langan Martin. Također navodi kako unatoč očitoj učinkovitosti kod širokog raspona psihijatrijskih poremećaja uključujući veliku depresiju, bipolarni poremećaj i shizofreniju, […]

Shizofrenija

Rane intervencije kod osoba oboljelih od shizofrenije – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Jedno od važnih pitanje jest kako unaprijediti i poboljšati rano prepoznavanje prve epizode shizofrenije. Jedan od važnih čimbenika jest edukacija zajednice te razgovori o važnosti ranog prepoznavanja bolesti i destigmatizaciji koja uključuje pojašnjenje svih dostupnih metoda liječenja, prvim znakovima psihoze, alarmima koji mogu upućivati na razvoj bolesti, kome uputiti oboljelu osobu, posebice one koji nema […]

Shizofrenija

Rane intervencije kod osoba oboljelih od shizofrenije – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Cilj ranih intervencija kod osoba oboljelih od shizofrenije jest promijeniti tijek bolesti i postići bolju integraciju tih osoba u zajednicu. Prediktori lošijeg ishoda bolesti su premorbidne poteškoće (usporen razvoj, lošija premorbidna prilagodba), teži simptomi na početku bolesti (posebno prisustvo negativnih simptoma) te dulje trajanje perioda neliječene psihoze. Pacijenti s lošijim ishodom bolesti gube više moždanog […]

Shizofrenija

Shizofernije i terapija

Disocijativni poremećaj

Upit za disocijativni poremećaj

Bipolarni poremećaj

Utjecaj ranih životnih čimbenika na rizik za razvoj shizofrenije i bipolarnog afektivnog poremećaja

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Istraživanje autora Robinson, Ploner, Leone, Lichtenstein, Kendler i Bergen koje je objavljeno 2023. godine u časopisu Schizophrenia Bulletin odnosi se na hipotezu kako shizofrenija i bipolarni poremećaj imaju zajedničke genetske rizične čimbenike i kliničke simptome, no usprkos tome u kojoj su im mjeri okolišni čimbenici zajednički, još uvijek nije dobro poznato. Autori ovog istraživanja istražili su […]

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvriježeno je mišljenje kako su problemi sa spavanjem učestalo prisutni među osobama s psihijatrijskim poremećajima. Isto tako se može reći kako se problemi sa spavanjem smatraju simptomima povezanih psihijatrijskih stanja. Tako da se može reći kako problemi sa spavanjem predstavljaju i obilježja velikog broja psihijatrijskih poremećaja i uključeni su među dijagnostičke kriterije za te poremećaje. […]

Psihijatrija

Povezanost između oštećenja vida i demencije

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Liječenje problema s oštećenjem vida moglo bi pomoći u prevenciji demencije, jer se sumnja kako je oštećenje vida povezano s 19% slučajeva demencije u starijih osoba. Istraživanje koje jeproveo Jason R. Smith sa suradnicima objavljeno je ove godine u časopisu JAMA Ophthalmology. Istraživanje je uključilo 2.767 odraslih osoba u SAD-u u dobi od 71 godinu ili […]

Psihijatrija

Precizna psihijatrija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Područje psihijatrije doživljava transformativni pomak prema preciznoj medicini, paradigmi koja prilagođava liječenje jedinstvenim karakteristikama pojedinih pacijenata. Ovaj pristup odražava napredak u područjima kao što su onkologija i kardiologija, gdje su precizni alati već revolucionirali skrb za pacijente. Cilj precizne psihijatrije bio bi identificirati podtipove psihijatrijskih poremećaja i prilagoditi tretmane koristeći mjerljive, objektivne podatke. Koristeći funkcionalni […]

Psihijatrija

Trema li mijenjati terapiju za fobično-anksiozni poremećaj?

Psihijatrija

Promjene moždanih struktura u osoba s depresijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Studija objavljena u časopisu Nature pokazuje kako moždana je mreža uključena u obradu nagrađivanja i obraćanje pažnje na podražaje znatno povećana kod osoba s depresijom, ostaje stabilna tijekom vremena, na nju ne utječu promjene raspoloženja te da se može otkriti već kod djece prije pojave simptoma depresije. Koristeći novu tehniku ​​mapiranja mozga, istraživači su otkrili […]

Psihijatrija

Kako doći do psihijatrice

Psihijatrija

Promjene stila života povezane s poboljšanjem simptoma Alzheimerove bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima novog istraživanja, zdravi stilovi života povezani su s nižim rizikom od Alzheimerove bolesti (AD), ali također može koristiti pacijentima s već dijagnosticiranim blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) ili ranim AD. Nakon 20 tjedana, pacijenti nakon intenzivne promjene multimodalnog stila života pokazali su značajna poboljšanja u kogniciji i funkciji. Korisne promjene primijećene su i u […]

Psihijatrija

Mogu li se podtipovi depresije i tjeskoba identificirati snimanjem mozga

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Snimanje mozga u kombinaciji s umjetnom inteligencijom identificiralo je šest različitih “biotipova” depresije i anksioznosti što bi možda moglo dovesti do personaliziranijeg i učinkovitijeg liječenja. Istraživačica Leanne Williams, dr. sc., smatra kako ovo istraživanje može imati “neposredne kliničke implikacije” te kako je na Stanfordu započelo prevođenje tehnologije snimanja u upotrebu u novoj preciznoj klinici za […]