Vratobolja – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Stavljanje leda ili topline na bolno područje. Korištenje leda tijekom prvih 48 do 72 sata od pojave boli ili zakočenosti, a zatim se preporuča koristiti  toplinu.

Toplina se može primijeniti u obliku toplih tuševa ili obloga. Da bi se spriječila ozljeda kože, nije preporučeno zaspati na jastučiću za grijanje ili ledu, ili ih predugo koristiti.

Samopomoć kod vratobolje uključuje i:

  • Uzmite ibuprofen (Neofen forte) ili paracetamol (Lupocet).
  • Preporuča se smanjiti fizičku aktivnost prvih nekoliko dana, budući da to pomaže smiriti simptome i upalu. Zatim se polako nastavlja s uobičajenim aktivnostima. Nije preporučeno podizati teže terete ili savijati leđa ili vrata prvih 6 tjedana nakon početka boli. Nakon 2 do 3 tjedna, se može polako početi ponovno vježbati.
  • Lagane vježbe opsega pokreta u vratu u vidu, pomicanja vrata put gore i dolje, lijevo i desno, i od uha do ramena. To dovodi do blagog istezanja vratnih mišića.
  • Blaža masaža bolnog područja, kao i spavanje na čvrstom madracu, bez jastuka, ili s posebnim malim, valjkastim jastukom za vrat.
  • Mekani ovratnik za ublažavanje nelagode, koji se ne koristi duže od nekoliko dana do 2 tjedana, i ne tijekom cijelog dana, da ne bi došlo do slabljenja mišića vrata.
  • Od sportskih aktivnosti nije preporučeno sudjelovati u trčanju, nogometu, golfu, baletu, dizanju utega tijekom rane faze oporavka.

Prevencija bolesti

Većina bolova u vratu je povezana s lošim držanjem, te degenerativnim promjenama koštano-zglobnog sustava. Kako bi spriječili bol u vratu, trebalo bi držati glavu u središnjem položaju, tj. ravno. Tehnike koje nam pomažu u sprječavanju vratobolje su:

  • Tehnike opuštanja i redovita tjelovježba kako bi se spriječilo stres i napetost u mišićima vrata.
  • Vježbe istezanja za vrat i gornji dio tijela. Istezanje se preporuča svaki dan, posebno prije i nakon vježbanja. Ove vježbe se mogu naučiti na fizikalnoj terapiji.
  • Koristiti dobar stav tijela, pogotovo ako se dugotrajno sjedi za stolom. Prilagodite monitor vašeg računala do razine očiju. Time se onemogućuje stalno gledanje premagore ili dolje. Koristiti slušalice kad se dugo priča na mobitel.
  • Koristiti jastuk koji pravilno i udobno podupire glavu i vrat, kao i tvrđi madrac.
  • Radite učestalije pauze ukoliko vozite velike udaljenosti.  
  • Istegnuti se nekoliko puta ukoliko imate sjedeći posao. Znači pomicanje ramenog obruča prema natrag i gore i dolje. Istegnuti ruke i lopatice.
  • Ukoliko postoji neravnoteža u jačini prsnih i leđnih mišića, potrebno je istezati prednje mišiće prsnog koša i jačati mišiće oko lopatica i leđa, kao i rameni obruč.

Prognoza

Prognoza je obično dobra u većini slučajeva iznenadne (akutne) pojave bolova u vratu. Simptomi se obično poboljšavaju nakon nekoliko dana i obično prođu nakon nekoliko tjedana. Međutim, vrijeme potrebno za smirivanje simptoma varira od osobe do osobe. Neki ljudi razviju trajnu (kronična) bol u vratu, kod koje s vremena dolazi do faze reaktivacije (ponovnog pogoršanja simptoma), ali to ovisi o točnom uzroku vratobolje. Većina bolova u vratu se može riješiti s konzervativnim mjerama, uključujući odmor, izbjegavanje ponovne ozljede, te rehabilitaciju i liječenje. Bol u vratu se može spriječiti izbjegavanjem ozljeda vratne kralježnice, redovitim vježbanjem i pridržavanjem mjera prevencije.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Je li moguće da imam upalu pluća iako to nalazi ne pokazuju?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u lopatici – trebam li otići na UZV?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]