
Simptomi i znakovi ozljede.
Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska.
Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. Ova radiološka metoda ima visoku specifičnost i osjetljivost za dijagnostiku oštećenja meniska. Ukoliko magnetska rezonanca nije dostupna ili se ne može napraviti iz drugog razloga, može se uraditi kompjutorizirana tomografija (CT).
Prijelomi meniska se klasificiraju prema Međunarodnom društvu za artroskopiju, kirurgiju koljena i ortopedsku i sportsku medicinu (ISAKOS) koje dijeli menisk u zone 0-3 od periferije prema unutra.
Vrste puknuća meniska.
Uzdužna ili vertikalna ruptura se obično nalazi u perifernim dijelovima meniska. Kod velike vertikalne ozljede meniska može doći do ozljede »bucket handle«, koja dovodi do toga da se komad meniska dislocira u zglobu što može dovesti do akutnog zakočena koljenskog zgloba.
Radijalna ozljeda meniska zahvaća središnji dio meniska i ide prema periferno.
Horizontalna ozljeda dijeli menisk na gornji i donji dio.
Kontaktna ozljeda je longitudinalna pukotina meniska koja se javlja u stražnjem rogu, između meniska i zglobne čahure, a obično ide s ozljedom prednjeg križnog ligamenta. Stražnji rogovi imaju važnu ulogu za stabilnost koljenskog zgloba i stoga je važno da se ova ozljeda otkrije i liječi u ranoj fazi.
Pregled bolesnika.
Nakon razgovora s bolesnikom liječnik će pregledati koljeno. Prvo se provjeri osjetljivost duž zglobne linije gdje se nalazi menisk. Postoji nekoliko testova koji se izvode kod ovog stanja.
McMurrayev test se izvodi u ležećem položaju na leđima. Koljeno je maksimalno savijeno dok je potkoljenica maksimalno rotirana prema van (medijalni menisk) ili prema unutra (lateralni menisk) i u tom se položaju onda koljeno ispruža.
Prilikom izvođenja Apleyevog testa bolesnik leži na trbuhu. Koljeno je savijeno do 90 stupnjeva dok je potkoljenica okrenuta prema unutra (lateralni menisk) i prema van (medijalni menisk) pod laganom kompresijom. Testovi se smatraju pozitivnim u slučaju boli u dotičnom zglobnom otvoru i u slučaju bilo kakvog škljocanja u zglobu koljena. Škljocanje se smatra više specifično od samog bola.
Ukoliko puknuće meniska ne zaraste kako treba, može biti prisutna bol i nelagodu u koljenu dugo vremena.
27.1.2025