
Kirurško liječenje.
U slučaju ako dođe do akutnog ukočenja pokreta u koljenu, dakle kada nije moguće pomicati koljeno, operaciju meniska treba obaviti što prije, tj. unutar nekoliko dana od ozljede.
U drugim slučajevima, gdje postoji indikacija za operaciju, koljeno bi trebalo operirati unutar 6 tjedana kako bi se poboljšale mogućnosti zacijeljena ozljede i postigli dobri rezultati liječenja.
Indikacije za operativni zahvat su rupture za koje se smatra da ne mogu zacijeliti i nisu stabilne bez kirurškog liječenja.
Ostali čimbenici koji su bitni kod planiranja liječenje su mjesto, veličina i oblik puknuća meniska kao i dob, simptomi i razina aktivnosti bolesnika.
Ako simptomi potraju i nakon konzervativnog liječenja, može se uraditi artroskopija koljena. Artroskopija koljena jedan je od jako čestih kirurških zahvata.
U ovom postupku, kirurg postavlja minijaturnu kameru kroz mali rez u koljenu, a zatim i kirurške instrumente kroz druge manje rezove nad zglobom i na taj način operira ozljedu meniska.
U slučaju kompliciranih ruptura, manjih radijalnih ruptura i ozljede u središnjoj avaskularnoj zoni (zona meniska bez krvotoka) može biti aktualna parcijalna resekcija meniska gdje je cilj ukloniti samo oštećeni dio tkiva.
Ovaj postupak obično omogućuje potpuno oslanjanje na nogu i puni opseg pokreta ubrzo nakon operacije, a naziva se parcijalna meniscektomija.
Ponekad se menisk mora zašiti kako bi imao šanse zarasti i zacijeliti. Tehnike šivanja meniska se jako razlikuju ovisno o mjestu gdje se ozljeda nalazi na menisku. Budući da menisk mora ponovno zacijeliti, vrijeme oporavka za popravak je dulje nego kod meniscektomije.
Postupak je obično prilično jednostavan i često se ide kući isti dan. Ako se komadići meniska šivaju, vrijeme oporavka je dulje, jer se mora čekati da menisk zacijeli, a kod parcijalne meniscektomije je vrijeme oporavka puno kraće.
2.4.2025