
Novo istraživanje pokazuje kako je esketamin u kombinaciji s inhibitorom ponovne pohrane serotonina (SSRI) i noradrenalina (SNRI) za depresiju otpornu na liječenje (TRD) bio je povezan sa značajno nižim stopama nekoliko štetnih ishoda u odnosu na esketamin uz selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina (SSRI).
Prethodna istraživanja pokazala su da je esketamin u kombinaciji s bilo kojim od antidepresiva učinkovitiji za TRD. No, nije jasno hoće li dodatni SNRI dati bolje rezultate od dodatnog SSRI-ja zbog nedostatka izravnih usporedbi.
Retrospektivna kohortna studija u kojoj je sudjelovalo više od 55 000 sudionika s TRD-om pokazala je da je dodavanje SNRI-a esketaminskom spreju za nos povezano sa značajno nižim stopama smrtnosti od svih uzroka, hospitalizacija i recidiva depresije nego korištenje dodatnog SSRI-a.
Međutim, esketamin plus SSRI bili su povezani s nižom učestalošću pokušaja samoubojstva.
Dok su obje kombinacije liječenja bile povezane sa smanjenim ishodima, “postoje značajne razlike među njima”, navodi dr. Del Casale, MD, u svom istraživanju objavljenom u JAMA Psychiatry. Autori dodaju kako ova otkrića naglašavaju ključnu ulogu odabira odgovarajućeg antidepresivnog „partnera“ za esketamin i prilagođavanja liječenja individualnom profilu pacijenta.
Za potrebe studije, istraživači su procijenili podatke prikupljene kroz elektroničke medicinske kartone u 20 zemalja. Uključeno je 55 480 sudionika s TRD-om, od kojih je polovica bila liječena esketaminom plus SNRI (58,6% žena; prosječna dob 45,9 godina), a druga polovica esketaminom plus SSRI (57,7% žena; prosječna dob 46 godina).
Korišteni SNRI bili su desvenlafaksin, duloksetin, levomilnacipran, milnacipran ili venlafaksin. Korišteni SSRI bili su citalopram, escitalopram, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin ili vilazodon.
Rezultati su pokazali da su u ukupnoj studijskoj populaciji stope relapsa depresije (17,8%), smrtnosti svih uzroka (7,2%), hospitalizacije (0,1%) i pokušaja samoubojstva (0,4%) bile niske tijekom petogodišnjeg razdoblja promatranja.
Međutim, skupina koja je primala esketamin plus SNRI u odnosu na dodatni SSRI imala je znatno nižu stopu relapsa (14,8% naspram 21,2%), niže stope smrtnosti od svih uzroka (5,3% naspram 9,1%) i hospitalizacije (0,1% naspram 0,2%)
Iako niska u obje skupine, incidencija nefatalnih pokušaja samoubojstva bila je malo, ali značajno niža u skupini koja je primala esketamin plus SSRI (0,3% naspram 0,5%, P = 0,04).
Daljnja analiza preživljenja pokazala je vjerojatnost 5-godišnjeg preživljavanja od 91,4% za skupinu koja je primala esketamin plus SNRI naspram 86,9% za skupinu koja je primala esketamin plus SSRI (P < 0,001).
Istraživači navodi kako je u njihovoj studiji esketamin u kombinaciji sa SSRI ili SNRI pokazao dosljedno niske rizike u svim ishodima, a studija je pokazala da izbor antidepresiva u kombinaciji s esketaminom može značajno utjecati na kliničke ishode u TRD-u.
23.4.2025