Na kožu, kao na najveći organ, snažno djeluje način na koji se hranimo i što unosimo u svoje tijelo.
Užurbani način života često ne ostavlja dovoljno vremena za pripremu redovitih obroka, a i kvalitetne namirnice sve su skuplje i mnogima nedostižne.
Visoko na rang ljestvici omiljenih obroka su slatkiši, prerađena hrana, pekarski proizvodi, alkohol, slatki napitci koji trenutno daju energiju tijelu, ali dugoročno nisu zdravi.
Prerađena hrana tkzv. Ultra-procesuirana hrana puna je aditiva, konzervansa, soli, umjetnih boja i skrivenih šećera i istraživanja govore da je povezana s nastankom malignih bolesti, problema sa srcem, dijabetesom, debljinom, depresijom, autoimunim bolestima, naglom smrti i skraćenim životnim vijekom. Sigurno da takva hrana djeluje i na kožu jer ona ima mnogobrojne važne funkcije, koje sežu od zaštitne funkcije do složenih imunoloških mehanizama pa su time važni antioksidansi, vitamini, mikoroelementi, omega 3 masne kiseline i voda.
U današnje vrijeme ne možemo se izolirati od načina života, ali ako pazimo kako se hranimo time možemo znatno djelovati na zdravlje kože. Određena hrana doista ima učinak na kožu održavajući je svježom, mladolikom, hidratiziranom i zdravom.
Među najčešćim kožnim bolestima danas su akne i psorijaza, a u borbi s njima prehrana je najveći saveznik. Kako bi zaustavili oštećenja u koži uvelike nam mogu pomoći antioksidansi kao što je vitamin C koji se nalazi u mnogobrojnom voću i povrću. Uz antioksidativno djelovanje vitamin C je važan u sintezi kolagena. Vitamin C je normalan sastojak kože i nalazi se u dermisu i u epidermisu. Starenjem, zatim jakim izlaganjima UV zrakama, pušenjem smanjuje se koncentracija vitamina C pogotovo u gornjem sloju kože.
Raznolikom prehranom kao i kvalitetnim kozmetičkim proizvodima koji sadrže C vitamin može se povećati njegova koncentracija u koži. Omega 3 masne kiseline važne su za kožu. Gornji sloj kože sadrži omega 3 masne kiseline koje pružaju vodootporni sloj i daju hidrataciju te daju koži maldenačiki i svježi izgled. Simptomi nedostatka omega 3 masnih kiselina su suha koža, lomljiva kosa, mekani i lomljivi nokti, tvrda koža na laktovima, perut, rane na tjemenu i opadanje kose. Omega 3 masne kiseline ne mogu se sintetizirati u tijelu, već se unose hranom ili u dodacima prehrani.
Beta karoten pripada u grupu prirodnih pigmenata koje nazivamo karotenoidima. Sprečavaju nastajanje malignih tumora, srčanih bolesti, Alzheimerove bolesti, reumatodinog artritisa, makularne degeneracije oka i katarakte.
U tamnozelenom povrću, bundevi i crvenoj paprici velike su količine luteina i zeaksantina; kriptoksantina ima u mangu, narančama i breskvama. Alfa-karoten i kriptoksantin mogu prijeći u vitamin A, no ne u tolikoj mjeri kao beta karoten.
Kako bismo tijelu omogućili što raznolikije karotenoide preporučuje se jesti voće i povrće različitih boja. Zeleni ili bijeli čaj obiluju s flavonoidima koji smanjuju rizik od nastajanja malignih tumora kože jer zeleni čaj povećava prirodnu otpornost kože na djelovanje UV zraka.
Na kraju – VODA – je od neprocjenjive važnosti za vlažnost i tonus kože. Koža koja je dovoljno hidratizirana djeluje mlađe i ljepše i dvije litre vode popijene svaki dan održavaju to stanje. Pravilna i zdrava prehrana koja je raznolika u boji, svojim sastojcima i strukturu uvelike donosi zdravlju kože pa i mali pomaci u zdravijem načinu života uvijek se odražavaju i na kožu.
17.9.2024