Bolni simptomi i somatizacije u depresivnom poremećaju

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Poremećaji raspoloženja, od njih posebno depresivni poremećaj, ubrajaju se u češće psihijatrijske kliničke entitete koji se susreću u praksi. Depresija se može javiti kao simptom ili kao sindrom u okviru raznih psihijatrijskih poremećaja ili kao samostalan entitet, odnosno kao prateći simptom uz tjelesne bolesti.

Ovisno o istraživanjima, životna prevalencija depresije procjenjuje se na 1 do čak 19%.

DEPRESIVNI SIMPTOMI U TJELESNIM BOLESTIMA

Većina bolesnika s depresijom u početku će se javiti svojemu liječniku obiteljske medicine, a ne psihijatru, i to posebice s nekom od somatskih pritužbi, a ne radi lošijeg raspoloženja. Popis potencijalnih uzroka depresije velik je i uključuje niz bolesti i poremećaja: od neuroloških stanja, infektivnih bolesti, metaboličkih i endokrinih poremećaja, neoplazma do zloupotrebe i ovisnosti o psihoaktivnim tvarima, ali i djelovanja brojnih lijekova. Osim niza spomenutih stanja, depresija može biti simptom praktički svih psihijatrijskih poremećaja, no uvijek treba voditi da depresivno raspoloženje nužno ne implicira postojanje depresivnog poremećaja ili epizode.

Ovo su glavni razlozi traženja liječničke pomoći u ordinaciji opće praske kod osoba sa depresijom.

  • Tjelesne smetnje i bol – probavne smetnje, uporne svakodnevne glavobolje, bolni sindromi kralježnice, fibromialgije
  • Izraziti umor, poremećaji spavanja kao nesanica ili pretjerana potreba za snom
  • Smetnje koncentracije i pažnje, vrtoglavice, nestabilnost u hodu
  • Psihomotorni nemir, anksioznost, disforija.

Depresija u komorbiditetu s tjelesnim bolestima negativno utječe na tijek i prognozu tjelesne bolesti, ali i obrnuto depresija koja se prezentira sa bolnim i tjelesnim simptomima zahtjeva poseban pristup u liječenju i odabiru terapije. Izuzetno je važno prepoznati prisutnost komorbidnog depresivnog poremećaja u najranijoj fazi bolesti radi pravovremenog liječenja. Glavni simptomi su uz tužno, tj. sniženo raspoloženje, gubitak energije, ali i umor te polimorfne tjelesne smetnje i uporne iscrpljujuće bolne senzacije, nesanica, bezvoljnost, gubitak interesa i motivacije uz ideje beznađa ali i povremene suicidalne misli uz poremećaj sna i apetita. Tada govorimo o tipičnoj, melankoličnoj depresiji. Osim gubitka radosti življenja, depresija sa sobom nosi i gubitak sposobnosti za rad. Poremećaj karakteriziraju epizode depresivnog raspoloženja koje se mogu ponavljati tijekom života, pa tako govorimo o ponavljajućem depresivnom poremećaju.

Unatoč tomu što su ovi simptomi tipičniji za depresiju, u jednog dijela bolesnika dolazi do razvoja razdražljivog ili anksioznog raspoloženja ili, pak umjesto toga prezentirati se dominantno somatskim tegobama. Tu pretežito dominiraju tegobe kardijalnog, neurološkog, gastrointestinalnog, genitourinarnog ili lokomotornog sustava. Sve to čini tjelesne simptome depresivnog poremećaja koji su dominantni u atipičnoj ili maskiranoj depresiji – kod ovog oblika depresije nema depresivnog raspoloženja, već je prekriveno najčešće tjelesnim ili vegetativnim simptomima. Ova vrsta depresije zove se još i „ larvirana depresija“. Kronični bolni sindrom je jedan oblik maskirane depresije.

Istraživanja pokazuju da je depresija povezana s dvostruko većim mortalitetom u odnosu na opću populaciju, zbog visoke stope suicida, ali i komorbidnih kroničnih tjelesnih bolesti. Unatoč tomu što priroda povezanosti depresije i drugih bolesti nije u cijelosti razjašnjena, objašnjava se složenim međudjelovanjem bioloških, psiholoških i okolišnih čimbenika.

LIJEČENJE I POSTIZANJE STABILNE REMISIJE

U Hrvatskoj od 2013. g. predložene su zajedničke smjernice triju psihijatrijskih društava za liječenje depresije a koje apostrofiraju liječenje u kombinaciji farmakoterapije i psihoterapije kao temelj uspješne borbe protiv depresije. Danas nam na raspolaganju stoje brojni antidepresivni lijekovi, različitih mehanizama djelovanja, koji se po procjeni psihijatra međusobno kombiniraju te sa anksioliticima, antipsihoticima ovisno o kliničkoj slici i komorbidnim stanjima.

Jedan od čestih uzroka neuspješne terapije antidepresivima jest nedovoljna doza lijeka ili prijevremeni prekid terapije uslijed neinformiranosti pacijenata ili nuspojava lijekova. Danas se smatra nužnim da depresivni bolesnik uzima antidepresive najmanje godinu dana ako je riječ o prvoj depresivnoj epizodi, a 3 do 5 godina ako se radi o ponovljenoj epizodi. Cilj liječenja nije samo otklanjanje simptoma, nego uspostava dugotrajnog dobrog stanja i prevencija novih depresivnih epizoda.

Remisija predstavlja standard u liječenju velikog depresivnog poremećaja ali dosta pacijenata ne dostiže ovaj cilj. Naime većina pacijenata; njih čak 60% – 70% dobro reagira na liječenje antidepresivima, ali samo 20% do 40% postižu remisiju. 25% 50% od onih koji dobro reagiraju na liječenje imaju rezidualne simptome. Najčešći rezidualni simptomi su upravo somatskog karaktera ali se nažalost povezuju s nepovoljnijim ishodom liječenja odnosno sa bržim relapsom koji je 3 x puta češći kod osoba sa rezidualnim simptomima. Čak 58 % bolesnika prijavljuje rezidualne bolne simptome srednjeg intenziteta, a čak 76% tih bolesnika je manifestiralo relaps u periodu od tri mjeseca, u odnosu na samo 25% od onih koji nisu imali reziduane simptome.To dovodi do velike stope disfunkcionalnosti osoba kako na emocionalnom tako i na socijalnom i laborarnom planu, tako da osobe koje pate od boli lokomotornog sustava i od depresije dvostruko više vremena provedu na bolovanju u odnosu na osobe koje pate od bolnih sindroma, ali nisu depresivne. Naime bolni simptomi u prateći simptmi u depresiji, ali su nažalost negativan prediktor oporavka u depresiji. Čak 75% osoba sa depresijom žali se na barem jedan bolni, ograničavajući simptom kao što su: glavobolja, križobolja, bol u vratu, bol u zglobovima i mišićima. Dualni antidepresivi, posebno duloksetin se pokazao u studijama učinkovit u liječenju i depresivnog poremaćaja ali i bolnih simptoma uz dobru podnošljivost i toleranciju uz minimalne neželjene prateće nuspojave u adekvatnim dozama i dovoljno dugo vrijeme uzimanja.

Zaključno: Bolni simptomi prate depresiju u većine pacijenata u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji su na početku terapije antidepresivima. Postojanje bolnih simptoma predstavlja negativan prediktor za oporavak, ali redukcija bolnih simptoma u tijeku liječenja, odnosno izostanak rezidualnih simptoma pozitivan su pokazatelj za postizanje potpune, dugotrajne, stabilne remisije kao konačnog cilja u liječenju depresivnog poremaćaja. Stoga u liječenju treba dobro pažnju obratiti kako na prezentirajuće bolne simptome, somatizacije ali i komorbidne bolne sindrome ili kronična stanja koja su praćeni depresijom.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Fizikalna terapija

Kompresija ulnarnog živca

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Kompresija ulnarnog živca, koja se često naziva sindrom kubitalnog tunela, je često stanje uzrokovano uklještenjem živca koji se naziva ulnarni živac. Ovaj živac ide od vrata do šake i odgovoran je za osjet u prstenjaku i malom prstu, kao i za kontrolu nekih pokreta šake i podlaktice. Kada je ulnarni živac pritisnut, to može dovesti […]

Bol

Boli me ispod pupka, a nedavno sam operirala slijepo crijevo – je li to zabrinjavajuće?

Spinalni tumori

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Uvriježeno je mišljenje kako su problemi sa spavanjem učestalo prisutni među osobama s psihijatrijskim poremećajima. Isto tako se može reći kako se problemi sa spavanjem smatraju simptomima povezanih psihijatrijskih stanja. Tako da se može reći kako problemi sa spavanjem predstavljaju i obilježja velikog broja psihijatrijskih poremećaja i uključeni su među dijagnostičke kriterije za te poremećaje. […]

Lopatica

Gdje trebam otići ako imam česte glavobolje?

Depresija

Precizna psihijatrija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Područje psihijatrije doživljava transformativni pomak prema preciznoj medicini, paradigmi koja prilagođava liječenje jedinstvenim karakteristikama pojedinih pacijenata. Ovaj pristup odražava napredak u područjima kao što su onkologija i kardiologija, gdje su precizni alati već revolucionirali skrb za pacijente. Cilj precizne psihijatrije bio bi identificirati podtipove psihijatrijskih poremećaja i prilagoditi tretmane koristeći mjerljive, objektivne podatke. Koristeći funkcionalni […]

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Trema li mijenjati terapiju za fobično-anksiozni poremećaj?

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 1 minuta 2. Bipolarni afektivni poremećaj Za maničnu fazu bipolarnog poremećaja, dijagnostički kriteriji uključuju smanjenu potrebu za snom. Dakle, kao i kod velikog depresivnog poremećaja, očekivane su i obično prisutne promjene u spavanju kod osoba s bipolarnim poremećajem. Međutim, priroda problema sa spavanjem u ovom stanju, odnosno smanjena potreba za snom je promjena u spavanju koja se […]

Psihijatrija

Povezanost između oštećenja vida i demencije

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Liječenje problema s oštećenjem vida moglo bi pomoći u prevenciji demencije, jer se sumnja kako je oštećenje vida povezano s 19% slučajeva demencije u starijih osoba. Istraživanje koje jeproveo Jason R. Smith sa suradnicima objavljeno je ove godine u časopisu JAMA Ophthalmology. Istraživanje je uključilo 2.767 odraslih osoba u SAD-u u dobi od 71 godinu ili […]

Psihijatrija

Promjene moždanih struktura u osoba s depresijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Studija objavljena u časopisu Nature pokazuje kako moždana je mreža uključena u obradu nagrađivanja i obraćanje pažnje na podražaje znatno povećana kod osoba s depresijom, ostaje stabilna tijekom vremena, na nju ne utječu promjene raspoloženja te da se može otkriti već kod djece prije pojave simptoma depresije. Koristeći novu tehniku ​​mapiranja mozga, istraživači su otkrili […]

Psihijatrija

Promjene stila života povezane s poboljšanjem simptoma Alzheimerove bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima novog istraživanja, zdravi stilovi života povezani su s nižim rizikom od Alzheimerove bolesti (AD), ali također može koristiti pacijentima s već dijagnosticiranim blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) ili ranim AD. Nakon 20 tjedana, pacijenti nakon intenzivne promjene multimodalnog stila života pokazali su značajna poboljšanja u kogniciji i funkciji. Korisne promjene primijećene su i u […]

Psihijatrija

Ima li moj ujak shizofreniju?

Psihijatrija

Mogu li se podtipovi depresije i tjeskoba identificirati snimanjem mozga

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Snimanje mozga u kombinaciji s umjetnom inteligencijom identificiralo je šest različitih “biotipova” depresije i anksioznosti što bi možda moglo dovesti do personaliziranijeg i učinkovitijeg liječenja. Istraživačica Leanne Williams, dr. sc., smatra kako ovo istraživanje može imati “neposredne kliničke implikacije” te kako je na Stanfordu započelo prevođenje tehnologije snimanja u upotrebu u novoj preciznoj klinici za […]

Psihijatrija

Rana izloženost onečišćenju i moguća povezana s psihozom, anksioznošću, depresijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima longitudinalne kohortne studije izloženost zagađenju zraka i buci u ranoj životnoj dobi povezana je s većim rizikom od psihoze, depresije i anksioznosti u adolescenciji i ranoj odrasloj dobi. Istraživanje je provela dr. Joanne Newbury sa suradnicima, a nalazi su objavljeni u JAMA Network Openu. Istraživači navode kako rezultati ove kohortne studije pružaju nove […]