Miješana bolest vezivnog tkiva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Miješana bolest vezivnog tkiva (MBVT) je karakterizirana kombinacijom znakova i simptoma drugih reumatoloških bolesti. Naime, radi se o preklapanju simptoma, prvenstveno sustavnog eritemskog lupusa, sklerodermije i polimiositisa. Zbog toga miješanu bolest vezivnog tkiva ubrajamo među sindrome preklapanja.

Što je MBVT i kod koga se javlja?

Vezivna tkiva su strukturni dijelovi našeg tijela, budući da drže stanice i tkiva zajedno. Vezivno tkivo se sastoji od dvije glavne molekule, kolagena i elastina. U organizmu postoji popriličan broj različitih kolagena, tako da gotovo svaki organ ima drugačiji tip i sastav kolagena. Elastin je protein koji ima sposobnost istezanja i vraćanja u prvotan položaj. On je glavna komponenta ligamenata.

Bolesti vezivnog tkiva su poremećaji koji uključuju različite abnormalnosti kolagena i elastina. U bolestima vezivnog tkiva postoje različiti imunološki poremećaji karakteristični za svaku pojedinu vrstu bolesti. Simptomi bolesti se ne pojavljuju odjednom, već imaju tendenciju postepenog javljanja, tijekom nekoliko godina, što dijagnosticiranje bolesti čini složenim.

Rani znakovi i simptomi često zahvaćaju šake. Primjerice, prsti mogu biti otečeni poput kobasica ili bijeli i smrznuti. U kasnijim fazama bolesti javlja se i zahvaćenost nekog od organa kao što su pluća, srce i bubrezi. MBVT se može javiti u bilo kojoj dobi, te čak i u djece, no ipak se najčešće javlja kod žena u mlađoj dobi, odnosno do 30. godine života.

Možemo reći da je MBVT karakterizirana nekima od slijedećih kliničkih i laboratorijskih znakova: Raynaudov fenomen, otečene šake, bol ili upala zglobova, akrosklezora (promjene na okrajcima šaka), poremećaji funkcije jednjaka, upala mišića, plućna hipertenzija, visoka razina anti-U1 -RNP protutijela.

Učestalost bolesti je 1-2 slučaja na 100.000 stanovnika, što je učestalije nego dermatomiozitis, ali je manje rasprostranjena od sustavnog eritemskog lupusa. U pojedinim državama, kao Japan i Norveška, učestalost bolesti je čak 3-4 slučaja na 100.000 stanovnika. Bolest se pojavljuje tri puta učestalije kod osoba ženskog spola.

Infekcije koje se mogu javiti u sklopu bolesti, kao i plućna hipertenzija su najčešći uzroci smrti ovih bolesnika.

Uzroci i proces nastanka bolesti

Točan uzrok miješane bolesti vezivnog tkiva nije poznat. MBVT spada u grupu autoimunih bolesti, gdje vlastiti imunološki sustav pogrešno napada vlastita tkiva i organe, a u slučaju ove bolesti dolazi do reakcije imunološkog sustava na vezivno tkivo, što rezultira proizvodnjom neobičnih protutijela u krvi.

Reumatološke bolesti povezane s reakcijom imunološkog sustava na vezivna tkiva uključuju sustavni eritemski lupus, reumatoidni artritis, sklerodermiju, polimiozitis i dermatomiozitis. Svaka od ovih bolesti ima karakterističnu prezentaciju s tipičnim kliničkim nalazima koje liječnici mogu prepoznati tijekom pregleda. Svaka od navedenih bolesti ima karakteristična protutijela. Međutim, svaka od tih bolesti se može razvijati polako prije nego se pojave klasične značajke koje pomažu u dijagnozi bolesti.

Kada nemamo razvijene karakteristične znakove bolesti, često se postavlja radna dijagnoza “nediferencirana bolest vezivnog tkiva.” To znači da karakteristične značajke koje se koriste za definiranje neke od bolesti vezivnog tkiva nisu prisutne, ali pojedini simptomi i znakovi bolesti vezivnog tkiva postoje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Je li moguće da imam upalu pluća iako to nalazi ne pokazuju?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u lopatici – trebam li otići na UZV?