Komunikacija s bolesnikom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Pogreške se u našim ordinacijama najčešće dešavaju kao posljedica neuspjele komunikacije. Nerazumijevanje dovodi do ozbiljnih dijagnostičkih i terapijskih pogrešaka. Obiteljska medicina je medicinska disciplina u kojoj je osnovna dijagnostička i terapijska metoda rada ljudska riječ.

Pogreške se u našim ordinacijama najčešće dešavaju kao posljedica neuspjele komunikacije. Nerazumijevanje dovodi do ozbiljnih dijagnostičkih i terapijskih pogrešaka. Obiteljska medicina je medicinska disciplina u kojoj je osnovna dijagnostička i terapijska metoda rada ljudska riječ.

Konzultacija je sve ono što se događa između bolesnika i liječnika. Moramo razumjeti i prepoznati bolesnikove simptome. Simptomi su ono što bolesnik osjeća kao poremećeno i oni su subjektivni. Prepoznati značenje signala za liječnika je dio vještine neophodne za razumijevanje bolesnika. Potrebno je da bolesnik pretoči simptom u riječi, a to se najčešće dešava putem indirektne komunikacije. Razumijevanje bolesnikovih simptoma je osnovna vještina obiteljskog liječnika.

Najčešće za pravi problem saznamo “onako usput” ili “na vratima”. Kako će svoj problem interpretirati ovisi o tome kako doživljava svog liječnika. Znakovi upozorenja da se više koristi psihosocijalni pristup su:

  • česti korisnici, zbog bezazlenih stvari,
  • dugotrajni simptomi,
  • kronični bolesnici bez poboljšanja,
  • bolesnici koji se teško oporavljaju,
  • “nevjerne Tome”,
  • roditelji sa djecom, za svaku sitnicu te
  • odrasli bolesnik s pratnjom.

Poznavanje značenja tih signala za bolesnika je dio komunikacijske vještine potrebne za razumijevanje. Najvažnije komunikacijske vještine su:

  • vještina slušanja,
  • vještina opažanja te
  • vještina vođenja razgovora.

Za aktivno slušanje moramo se potpuno isprazniti od osobnih briga, intenzivno se koncentrirati i potpuno se prepustiti bolesniku. Veliki problem je višak vremena i misli.

Obiteljski liječnik koristi i vještinu opažanja:

  • gleda, sluša, dodiruje i opaža njuhom.

“Govor tijela” najčešće nadopunjuje već izgovoreno ili čak govori suprotno. Klinički intervju ima dvojako značenje – dijagnostičko i terapijsko. Potpuno razumijevanje bolesnika uključuje i njegov odnos prema životu i klinički intervju ima znatno šire značenje. On nema kraj, traje godinama, stalno se nadopunjuje.

Vrlo teški bolesnici koji su poznati po svojoj izreci: “Što će te doktore učiniti s mojom…?” Ovakvo stanje bolesnika zahtjeva puno vremena. To su bolesnici s eksternim lokusom kontrole koji ustrajavaju u svojim zahtjevima. Tu nikako ne smijemo popustiti, a ako pak to učinimo zahtjevi su sve veći i veći. Razgovarajmo o bolesnikovom ponašanju, o načinu na koji odbija ili izbjegava dublji razgovor. Nikada ne trebamo davati previše savjeta, već poticati ih da sami pronađu rješenje. Ne upućivati ih na nepotrebne dijagnostičke i specijalističke pretrage. Pokušati ostvariti odnos odrasle osobe s odraslom osobom i ne dopustiti bolesniku da ostane u ulozi djeteta.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Bipolarni afektivni poremećaj 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFarmakološki tretmani Samo je pet lijekova — kariprazin, lumateperon, lurasidon, kombinacija olanzapina i fluoksetina i kvetiapin — odobreno za liječenje akutne faze bipolarnog poremećaja. Korištenje antipsihotika i antikonvulziva — od kojih oba pomažu stabilizirati raspoloženje — raste, ali litij ostaje prvi izbor za ovo stanje, unatoč svojoj starosti i nepotpunom razumijevanju njegovog djelovanja. Usprkos tome, […]

Psihijatrija

Zašto se panični i depresivni poremećaji vraćaju?

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Psihijatrija

Utjecaj nesanice na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSve više literature ukazuje kako poremećaji spavanja utječu na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja. Iako se nesanica dugo smatrala simptomom depresije, čini se da ona utječe na tijek i odgovor na liječenje samog depresivnog poremećaja. Očekivalo bi se da će poremećaj spavanja nestati uz odgovarajuću terapiju antidepresivima zajedno s drugim simptomima depresivnog poremećaja. Iako se […]

Psihijatrija

Rizici za razvoj psihijatrijski poremećaja kod osoba s insomnijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteO rizicima od razvoja psihijatrijskih poremećaja kod osoba s poremećajima spavanja manje se vodi računa nego o poremećajima spavanja povezanim s psihijatrijskim poremećajima. Ipak, postoje dokazi da su poremećaji spavanja povezani s povećanim rizikom od razvoja psihijatrijskih poremećaja. Vezano uz rizik od razvoja velikog depresivnog poremećaja, osobe s insomnijom, kao i osobe s hipersomnijom imaju […]

Psihijatrija

Samopouzdanje i javni nastup – molim savjet

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta6. Alkoholizam Uporaba alkohola može dovesti do dvije vrste problema: ovisnost i zlouporaba. Ovisnost je karakterizirana prilagodbom koja se javlja s ponovljenom konzumacijom alkohola što rezultira tolerancijom na učinke alkohola i simptomima ustezanja koji se javljaju nakon prekida konzumacije. Kod zlouporabe se problemi javljaju u životu zbog štetnih posljedica koje proizlaze iz od izravnih učinaka […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta5. Shizofrenija Za razliku od prethodno navedenih psihijatrijskih poremećaja, spavanje nije temeljna značajka shizofrenije. Međutim, problemi sa spavanjem, uključujući poteškoće s uspavljivanjem i prosnivanjem (održavanjem sna bez buđenja) te smanjenu kvalitetu sna, česti su kod oboljelih od shizofrenije, iako ne postoje sustavni epidemiološki podaci o prevalenciji poremećaja spavanja u ovoj populaciji. Dodatna vrsta problema sa […]