Kako prestati pušiti bez prekomjernog povećanja tjelesne mase?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Prema znanstvenim istraživanjima, pušači prosječno dobiju 4-5 kg tijekom prvih 12 mjeseci nakon prestanka pušenja. Kako se ne bi osjećali obeshrabreno, podsjetit ćemo vas kako je prestanak pušenja jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje.

Već nekoliko mjeseci želite prestati pušiti, ali stalno odgađate zbog zabrinutosti da ćete dobiti nekoliko neželjenih kilograma viška? Prema znanstvenim istraživanjima, pušači prosječno dobiju 4-5 kg tijekom prvih 12 mjeseci nakon prestanka pušenja. Kako se ne bi osjećali obeshrabreno, podsjetit ćemo vas kako je prestanak pušenja jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje.

Štetni učinci pušenja na zdravlje

Brojni su razlozi zbog kojih bi cigarete ne bi trebale biti dijelom vaše svakodnevice. Naime, pušenje je značajan čimbenik rizika za nastanak mnogih kroničnih bolesti, među kojima su bolesti srca i krvnih žila koji su danas jedan od najučestalijih uzroka smrti te karcinoma, posebno karcinoma glave i vrata te pluća. Za pušače, rizik nastanka karcinoma pluća dvostruko je veći u odnosu na nepušače. Koža pušača nerijetko izgleda starije, a imunološki sustav je oslabljen.

Koja je veza između nikotina i povećanja tjelesne mase?

Osim što je nikotin glavni uzročnik ovisnosti o cigaretama, jedan je i od glavnih razloga zašto se tjelesna masa poveća nakon što prestanemo pušiti. Nikotin ubrzava metabolizam, stoga tijelo brže sagorijeva energiju. Kada prestanete pušiti, metabolizam se usporava, te tijelo treba 7-15% manje energije. Isto tako, pušenje može suprimirati apetit, stoga kad prestanete pušiti možete zamijetiti povećanje osjećaja gladi. Također, pušenje može uzrokovati oštećenje okusnih pupoljaka, te kada prestanete pušiti može vam se činiti da je hrana ukusnija što može povećati ukupan unos hrane. Pušenje je navika, stoga nakon prestanka možete osjetiti žudnju za visoko kaloričnim grickalicama kao zamjena za cigaretu.
Kako bi navedene razloge povećanja tjelesne mase sveli na minimum te održali postojeću tjelesnu težinu pokušajte se pridržavati nekoliko jednostavnih savjeta:

1. Promijenite prehrambene navike

Planirajte obroke unaprijed kako bi se lakše nosili sa žudnjom za manje zdravim izborima. Lakše se oduprijeti nezdravim grickalicama kada znate da vas za večeru čeka pečena piletina s mnoštvom šarenog povrća ili file lososa sa pireom od graška.

2. Uvedite zdrave grickalice za međuobroke

Kako bi spriječili posezanje za cigaretama između obroka, predlažemo da umjesto odlaska u pekaru odaberete zdrave međuobroke poput štapiće od različitog povrća poput mrkve sa humusom ili štapiće od svježe korabice sa svježim sirom, a za slatki međuobrok predlažemo jogurt sa svježim jagodama i bademima.

3. Povećajte unos antioksidansa

Zanimljivo je istaknuti kako pušači trebaju znatno više vitamina C u odnosu na nepušače i ta brojka iznosi oko 300 mg dnevno. Također, dugotrajno pušenje povisuje oksidativni stres u organizmu pa je svakako potrebno povećati unos antioksidansa poput vitamina C, E i A. Vitaminom C bogato je svježe voće i povrće, poput citrusa, brusnica te svježe paprike i korabe, dok su vitaminom E iznimno su bogati orašasti plodovi, ali i sjemenke te biljna ulja. Važan antioksidans je i vitamin A, kojeg se preporuča unositi u obliku prirodnog beta-karotena, prekursora vitamina A. Dobar izvor beta-karotena je većina narančastog voća i povrća poput mrkve, batata, bundeve, dinje i marelica, te tamno zeleno lisnato povrće, a važno je napomenuti da je njegova apsorpcija bolja uz prisutnost masnih komponenata, pa je mrkvu ili blitvu uvijek bolje konzumirati s malo maslinova ulja.

4. Unosite dovoljno tekućine

Nedovoljan unos tekućine također može utjecati na povećanje osjećaja gladi i žudnje za hranom koja obiluje dodanim šećerom, soli te zasićenim masnim kiselinama. Isto tako, smanjite unos alkohola i bezalkoholnih osvježavajućih napitaka. Umjesto napitaka bogatih dodanim šećerom, odaberite aromatiziranu vodu sa sokom od limuna ili svježim začinskim biljem, poput mente ili bosiljka.

5. Povećajte unos prehrambenih vlakana

Prehrana koja obiluje prehrambenim vlaknima povezana je sa smanjenim rizikom od razvoja različitih kroničnih nezaraznih bolesti kao što su koronarne bolesti srca, moždani udar, hipertenzija, dijabetes i pretilost. Nadalje, povećani unos prehrambenih vlakana dulje održava osjećaj sitosti te potiče redovito pražnjenje crijeva.

6. Dovoljno spavajte

Kvalitetan san od izuzetne je važnosti za zdravlje cijelog organizma. Nažalost, većina ljudi u zapadnom svijetu ne spava dovoljno, a nedostatak sna jedan je od vodećih uzročnika pretilosti. Nedostatak sna također može uzrokovati povećanje razine hormona kortizola, odnosno hormona stresa koji negativno djeluje na krvni tlak i razinu glukoze u krvi, a dugotrajno povišeno lučenje kortizola povezuje se s prekomjernom tjelesnom masom i dijabetesom.
No, osim inzulina i kortizola poremećaj sna dovodi i do poremećaja u radu hormona koji direktno utječu na regulaciju unosa hrane. Istraživanja pokazuju kako osobe koje pate od nesanice imaju sniženu razinu leptina u krvi koji u normalnim koncentracijama potiskuje apetit i povećava potrošnju energije.

7. Budite tjelesno aktivni

Tjelesna aktivnost može povećati sagorijevanje energije, te može pomoći u smanjivanju žudnje za cigaretama ili brzom hranom. Za početak, umjesto dizala koristite stepenice, te umjesto javnog prijevoza hodajte ili vozite bicikl.

Zašto je prestanak pušenja jedna od najvažnijih odluka za zdravlje koju ćete donijeti?

Prestanak pušenja nije nimalo jednostavan, te zahtijeva mnogo odlučnosti i snage volje. Ako ste još uvijek neodlučni, podsjetit ćemo vas na koje sve sustave u našem tijelu prestanak pušenja pozitivno djeluje.
Očekivano, na prvom mjestu su pluća koja ćete osnažiti prestankom pušenja, te smanjiti rizik za obolijevanje od zloćudnih bolesti dišnog sustava. Također, prestankom pušenja očuvat ćete zdravlje srca i mozga, te smanjiti rizik za različite kardiovaskularne bolesti kao što je infarkt miokarda ali i moždani udar. Pušenjem zubi postaju žuti i dolazi do nastanka neugodnog zadaha iz usta, a koža postaje suha, žuta i sklonija borama. Dakle, prestankom pušenja koža će biti sjajnija, a zubi bjeliji. Pušenje također nepovoljno utječe na reproduktivni sustav kod muškaraca i žena, uzrokujući neplodnost, erektilnu disfunkciju te karcinom grlića maternice.
S obzirom na sve kratkoročne, ali i dugoročne navedene povoljne učinke, nadamo se da ćete učiniti pravi izbor za očuvanje svoga zdravlja te se odlučiti na vrlo zahtjevan korak odvikavanja od cigareta.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Laktoferin – saveznik u podršci imunitetu djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu […]

Nutricionizam

BCAA kod šećerne bolesti tip 2

Nutricionizam

Sinergija dobrih bakterija i vitamina B kao podrška kardiovaskularnoj protekciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Novija istraživanja sve više ističu važnost održavanja zdrave crijevne mikrobiote za očuvanje zdravlja cjelokupnog organizma, ali i srca i krvožilja. Crijevo često nazivamo “drugim mozgom“ te je sad već naveliko poznato kako ono ne sudjeluje samo u procesu probave hrane već je uloga crijeva dalekosežnija te ono ima i druge važne uloge. Kombinacija probiotika, vitamina […]

Ljekarništvo

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trčimo, vježbamo, razmjenjujemo recepte, zdravo se hranimo, meditiramo, mijenjamo životni stil u želji da živimo što dulje i što kvalitetnije. Longevity trend postao je jedna od značajnijih znanstvenih tema, ali i inspiracija velikom broju pojedinaca. Svijest i briga za vlastito zdravlje postaje sve izraženija te, između ostalog, uz usvajanje zdravih životnih navika, rezultira i učestalom […]

Nutricionizam

Sve dobrobiti unosa kolagena u obliku dodatka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Kolagen je strukturni protein koji se nalazi u različitim vezivnim tkivima u tijelu poput kože, tetiva, hrskavice i kostiju i čini gotovo 30% ukupnih proteina. Kolagen se prirodno nalazi u hrani kao što je želatina, mesna juha odnosno temeljac od kostiju, pileća i svinjska kožica, govedina, riba i vezivna tkiva životinja. Za sintezu kolagena u […]

Nutricionizam

Izbacivanje šećera i škroba jednako je učinkovito za IBS kao i trenutne preporuke

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) je skup simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući ponavljajuću bol u trbuhu i promjene u pražnjenju crijeva, koje mogu biti proljev, zatvor ili oboje. Kod IBS-a zamjetni su navedeni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti u probavnom traktu. Navedeni simptomi su ujedno i najčešći simptomi sindroma […]

Nutricionizam

Zašto je mudro dodati žličicu meda u probiotički jogurt?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dok će jedni reći da je med samo izvor jednostavnih šećera, ništa bolji od konzumnog bijelog šećera, drugi se kunu u njegova ljekovita svojstva. Kako to obično biva, istina je negdje između. U osnovi, med je mješavina fruktoze i glukoze u količini od oko 80% dok ostatak sastava čini voda i mala količina proteina, aminokiselina, […]

Nutricionizam

Kako se udebljati?