Premoštenje koronarnih arterija kod dijabetičara

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Odgovorna ovo pitanje dali su rezultati studije FREEDOM. Rezultati ove studije prezentirani su na ovogodišnjem kongresu Američkog Kardiološkog Udruženja (AHA), koji je održan.

Odgovor na ovo pitanje dali su rezultati studije FREEDOM. Rezultati ove studije prezentirani su na ovogodišnjem kongresu Američkog Kardiološkog Udruženja (AHA), koji je održan od 3. studenog do 7. studenog 2012. godine u Los Angelesu, SAD.

Studija je provedena u 18 zemalja na 4 kontinenta (Sjeverna i Južna Amerika, Europa i Australija). U studiju bilo je uključeno 1900 bolesnika s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2 koji su imali višežilnu koronarnu bolest. Jedna skupina bolesnika bila je podvrgnuta premoštenju koronarnih arterija, a druga skupina perkutanoj koronarnoj intervenciji (PCI) uz impantaciju stentova. Broj bolesnika u obje skupine bio je gotovo identičan. Bolesnici su praćeni tijekom 5 godina. Vršena je usporedba smrtnosti, pojavnosti infarkta miokarda i moždanog udara između obje skupine bolesnika. Tijekom praćenja bolesnici su primali adekvatnu medikamentnu terapiju.

U skupini  bolesnika koji su bili podvrgnuti premoštenju koronarnih arterija rizik od smrti, infarkta miokarda i moždanog udara bio je za 30% manji nego u skupini koja je bila podvrgnuta PCI i impantaciji stentova. Zaključak studije je da premoštenje koronarnih arterija u dijabetičara s višežilnom koronarnom bolešću značajno poboljšava ishod liječenja u usporedbi s perkutanom koronarnom intervencijom i implantacijom stentova.

Komparativna prednost premoštenja koronarnih arterija prema PCI i implantaciji stentova je u manjoj smrtnosti (10,9%) prema (16,3%) i  u manjoj incidenciji infarkta miokarda (6,0%) prema (13,9%). Za obje varijable razlika je statistički značajna.

Ranije istraživanje ove problematike bilo je provedeno prije gotovo 20 godina, a radi se o poznatoj studiji BARI. Rezultati studije također su pokazali bolji ishod liječenja u skupini bolesnika koji su bili podvrgnuti premoštenju koronarnih arterija nego u skupini koji su bili podvrgnuti PCI i implantaciji stentova. U to vrijeme implantirani su stentovi prve generacije tzv. (BMS) stentovi. U studiji FREEDOM implantirani su stentovi novije generacije tzv. (DES) stentovi. Možemo reći da su rezultati FREEDOM studije kao zrcalna slika studije BARI.

Temeljem objavljenih rezultata FREEDOM  studije  preporuka je da bi bolesnici dijabetičari s višežilnom koronarnom bolešću trebali biti upoznati o potencijalnim prednostima i koristima premoštenja koronarnih arterija. Svakako je potrebna rasparava između bolesnika i njegovih članova obitelji s jedne strane i članova kardiološkog tima s druge strane još prije učinjene koronarografije. Na taj način bilo bi lakše donošenje odluke o optimalnom načinu liječenja u cilju očekivanog boljeg ishoda liječenja.

U zaključku važno je naglasiti da je premoštenje koronarnih arterija superiornije od perkutane koronarne intervencije s implantacijom DES stentova u dijabetičara s višežilnom koronarnom bolešću. Premoštenje koronarnih arterija značajno smanjuje stopu smrtnosti i stopu infarkta miokarda. Prednosti premoštenja koronarnih arterija u odnosu na PCI i implantaciju stentova u liječenju dijabetičara s višežilnom koronarnom bolešću vjerojatno će ući u buduće smjernice za liječenje takvih bolesnika. Po svemu sudeći to će biti Razred I preporuke, a  znači: dokazi i/ili opće slaganje da navedeno liječenje ili postupak pomaže, da je korisno, učinkovito.

Rezultati studije FREEDOM objavljeni su u prestižnom časopisu New England Journal of Medicine, u studenom 2012. godine.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Aneurizma aorte – koji su mi daljnji koraci?

Kardiologija

UZV srca, VES, Holter srca i EKG – molim Vaše mišljenje

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Kardiologija

Kaheksija u bolesnika sa srčanim popuštanjem (srčana kaheksija)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKaheksija je sindrom nenamjernog gubitka 5% ili više tjelesne težine unatrag godine dana uz prisutne sljedeće kliničko-laboratorijske faktore (barem tri moraju biti prisutna): snižen indeks tjelesne mase, umor, smanjena mišićna snaga, gubitak apetita, poremećaj biomarkera u krvi (snižen hemoglobin i serumski albumin, povišen interleukin 6 i C-reaktivni protein). Ona se može javiti u mnogim kroničnim […]