Arterijska hipertenzija glavni je čimbenik rizika za kardiovaskularni morbiditet i mortalitet širom svijeta. Cilj je liječenja povišenog krvnog tlaka postignuti ciljne vrijednosti tj. normalne vrijednosti krvnog tlaka. Povišeni krvni tlak poznati je rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti bilo da se pojavi u mlađoj ili starijoj životnoj dobi. Rezultati novijih istraživanja ukazuju na važnost razlikovanja arterijske hipertenzije u mlađoj životnoj dobi od one koja se pojavi u starijoj životnoj dobi.
Arterijska hipertenzija glavni je čimbenik rizika za kardiovaskularni morbiditet i mortalitet širom svijeta. Cilj je liječenja povišenog krvnog tlaka postignuti ciljne vrijednosti tj. normalne vrijednosti krvnog tlaka. Povišeni krvni tlak poznati je rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti bilo da se pojavi u mlađoj ili starijoj životnoj dobi. Rezultati novijih istraživanja ukazuju na važnost razlikovanja arterijske hipertenzije u mlađoj životnoj dobi od one koja se pojavi u starijoj životnoj dobi. Postavlja se pitanje koja je razlika između arterijske hipertenzije koja se pojavi u mlađoj životnoj dobi od one koja se pojavi u starijoj životnoj dobi? Odgovor na ovo pitanje dali su nam rezultati Framinghamske studije. Istraživanje je provedno na 5209 bolesnika, a dizajn studije bio je takav da su obuhvaćene dvije generacije ispitanika.
Arterijska hipertenzija koja se pojavila do 55 godine života smatrala se u mlađoj životnoj dobi, a nakon 55 godine života smatrala se u starijoj živtonoj dobi. Ispitivana je pojavnost arterijske hipertenzije u roditelja prije 55 godine te nakon 55 godine života. Također je ispitivan utjecaj na pojavnost arterijske hipertenzije u potomaka hipertoničara. Incidencija arterijske hipertenzije na 1000 bolesnika godišnje bila je 5,9 u potomaka čiji roditelji nisu imali povišeni krvni tlak, a 8,3 bila je u potomaka ako su jedan ili oba roditelja imali povišeni krvni tlak nakon 55 godine, te 11 ako je jedna od roditelja imao povišeni krvni tlak prije 55 godine života. Visoka incidencija od 18,9 bila je u potomaka kojima su oba roditelja imala arterijsku hipertenziju prije 55 godine života.
Rezultati istraživanja su pokazali da je incidencija arterijske hipertenzije bila gotovo tri puta veća u onih potomaka čiji su roditelji imali arterijsku hipertenziju prije 55 godine života nego u potomaka čiji roditelji nisu imali arterijsku hipertenziju. Ispitivani su svi kardioavskularni uzroci smrti, koronarna bolest kao uzrok smrti i nekardijalne bolesti kao uzrok smrti u ispitanika prve generacije s obzirom na pojavnost arterijske hipertenzije u odnosu na mlađu ili stariju životnu dob.
U bolesnika s arterijskom hipertenzijom do 45 godine života sve kardiovaskularne bolesti bile su uzrok smrti u 25,6% slučajeva, a od toga koronarna bolest bila je uzrok smrti u 29,4% slučajeva. Nekardijalne bolesti kao uzrok smrti bile su u 15,9% bolesnika. U bolesnika s arterijskom hipertenzijom u dobi od 46-54 godine najčešći uzrok smrti bila je koronarna bolest u 19,1% slučajeva, a nekardijalne bolesti u 13,9% slučajeva. U bolesnika u kojih je arterijska hipertenzija ustanovljena nakon 65 godine života koronarna bolest srca kao uzrok smrti bila je u 12,5% slučajeva, a nekardijalne bolesti u 21,4% slučajeva. Vrlo je zanimljiv podatak o broju pušača u pojedinim skupinama bolesnika.
U skupini bolesnika sa svim kardiovaskularnim uzrocima smrti je bilo 60,6% pušača, s koronarnim uzrocima smrti 63%, a s nekardijalnim uzrocima smrti 59,2% pušača. Rezultati istraživanja pokazali su da je vrlo veliki broj pušača među bolesnicima prve generacije u svim ovim skupinama. Usporedba arterijske hipertenzije u mlađoj životnoj dobi s kasnom pojavom ove bolesti pokazuje povezanost pojave ove bolesti u mlađoj životnoj dobi s većim kardiovaskularnim mortalitetom. Rezultati provedenog istraživanja pokazuju da je pojava arterijske hipertenzije u roditelja u mlađoj životnoj dobi prediktor pojave ove bolesti i u potomaka. Pojavnost arterijske hipertenzije u roditelja starije životne dobi nije prediktor pojave bolesti u potomaka.
U zaključku možemo naglasiti da je pojava povišenog krvnog tlaka u roditelja u mlađoj životnoj dobi prediktor pojave ove bolesti i u potomaka. Buduća istraživanja možda će nam dati odgovor na pitanje možemo li uzeti u obzir dob u kojoj se javlja arterijska hipertenzija za precizniju procjenu kardiovaskularnog rizika bolesnika.
24.5.2017