Anemija je smanjen broj crvenih krvnih zrnaca – eritrocita. Vrlo je česta kod osoba ženskog spola, a javlja se kako prije začeća, tako i tijekom trudnoće.
FERSAN FORTE: ODLIČAN IZBOR ZA LIJEČENJE ANEMIJE U TRUDNOĆI
Što je anemija i u kojem razdoblju se javlja?
Anemija (“slabokrvnost”) je smanjen broj crvenih krvnih zrnaca – eritrocita. Vrlo je česta kod osoba ženskog spola, a javlja se kako prije začeća (kao posljedica obilnih menstruacija, držanja rigoroznih i po zdravlje opasnih dijeta sa smanjenim unosom vitamina i minerala…), tako i tijekom trudnoće (zbog potreba vaše bebe povećava se volumen krvi za čak 50%, a time je i potreba za željezom veća od količine uskladištene u vašem tijelu – te se javlja tzv. mikrocitna anemija i uslijed nedostatka folne kiseline-tzv. megaloblastična anemija) i u razdoblju tijekom i nakon porođaja (kao posljedica krvarenja u toku porođaja,….).
Najčešća je mikrocitna anemija – kao posljedica nedovoljnog unosa željeza u organizam koji je vrlo važan element u stvaranju hemoglobina (prenosi kisik u crvenim krvnim zrncima).
Koje su posljedice anemije?
S obzirom da su trudnoća i period nakon porođaja jedan od najosjetljivijih razdoblja za vaš organizam, anemija (kao i ostale komplikacije) ima brojne posljedice po vaše zdravlje, a i zdravlje vašeg djeteta:
- Uzrokuje zastoj u razvoju ploda;
- Povećava rizik od prijevremenog porođaja ili rađanja dijeteta male tjelesne težine;
- Smanjuje opskrbu djeteta kisikom (kao posljedica nedostatka hemoglobina);
- Povećana je mogućnost razvoja infekcija nakon porođaja;
- Postoji mogućnost da novorođenče naslijedi anemiju;
- Kao posljedica anemije u toku trudnoće i slabe opskrbe ploda željezom, smanjeni su depoi željeza u organizmu novorođenčeta (neophodan mineral u prvih šest mjeseci života).
Kako mogu prepoznati anemiju?
Ako primijetite sljedeće tegobe, potrebno je javiti se svom liječniku obiteljske medicine radi dijagnostike:
- Adinamični ste, teško dišete i nedostaje vam zraka;
- Stalno ste umorni;
- Prisutna je slabost i bljedilo;
- Često imate nesvjestice, ubrzan ili nepravilan rad srca;
- Muči vas glavobolja i zujanje u usima;
- Zaboravljivi ste, teško se koncentrirate;
- Mučnine ili bol u području abdomena.
Međutim, sami ćemo teško ocijeniti da smo anemični pošto je većina navedenih simptoma normalna u određenim razdobljima trudnoće i perioda nakon porođaja.
Da li se prehranom može izliječiti anemiju?
S obzirom da anemiji pogoduje nepravilno uravnotežena prehrana sa smanjenim sadržajem željeza, folne kiseline i vitamina B kompleksa, promjena načina prehrane uz dodatak odgovarajućih preparata vitamina i minerala, bitno možete pridonijeti poboljšanju anemije. Pravilno planirana i mješovita hrana (sa namirnicama biljnog i životinjskog porijekla) koja zadovoljava naše povećane potrebe organizma može i bitno spriječiti razvoj deficitarnih poremećaja (kao što je anemija). Neophodno je:
- Voditi računa o unosu željeza-jedite što više crvenoga mesa (npr. govedina, teletina), mahunarki, obogaćenih žitarica (pahuljice), tamno zelenog povrća (spinat, brokula, grašak, grah), jaja, obogaćene tjestenine, sira, suhog voća (suvih šljiva, grožđa ili marelica), svježeg soka od višanja, borovnice, cikle;
- Jedite namirnice bogate folnom kiselinom: pšenične klice, grah, kikiriki, gljive, brokule;
- Nemojte zanemariti ni upotrebu namirnica bogatih vitaminom C: limun, naranča, svježe povrće (npr. salata)- bitno pomaže u apsorbciji zeljeza;
- Prema preporuci vasem liječnika, redovno uzimajte preparate vitamina i mineralna;
- U trudnoći su povećane potrebe za željezom, a uvijek postoji opasnost od gubitka veće količine krvi pri porodu, stoga je u trudnoći bolje napuniti rezerve željeza u organizmu kako bi spremno dočekali eventualna veća krvarenja i izbjegli ili smanjili potrebe za transfuzijama krvi nakon porođaja.
Kako bi što bolje iskoristili željezo uneseno hranom preporuča se:
- Željezo iz namirnica biljnog porijekla sadrži tzv. neorgansko željezo koje se slabije apsorbira u odnosu na željezo iz namirnica životinjskog porijekla (sadrži tzv. organsko željezo). Upravo zbog toga je vrlo važno voditi računa o pravilnoj kombinaciji namirnica životinjskog porijekla;
- Uz namirnice bogate željezom, koristite obavezno i namirnice sa visokim sadržajem vitamina C (npr. agrumi) jer omogućuju bolju apsorpciju željeza.
Ako koristite preparate željeza važno se pridržavati sljedećih uputa:
- Uzimati ih sa hranom kako bismo spriječili moguće mučnine;
- Ne koristite ih zajedno sa mlijekom (kalcij iz mlijeka smanjuje apsorpciju željeza);
- Uz preparate željeza uzimajte i namirnice bogate folnom kiselinom (tamnozeleno lisnato povrće, grah, grašak, mekinje, naranča, pšenica, orasi,…) i vitamina B12 (riba, plodovi mora, žumanjce, mlijeko i fermentirani sirevi…);
- Izbjegavajte kofein, tj. kavu i čajeve jer otežavaju apsorpciju željeza.
Terapija: FERSAN FORTE TABLETE- najbolji izbor! Zašto?
Jedna tableta FERSAN FORTE sadržava 30 mg elementarnog (karbonilnog) željeza, vitamin C (askorbinska kiselina) i folnu kiselinu (vitamin B9).
Folna kiselina neophodna je za rast i pravilan razvoj fetusa (prevencija defekta zatvaranja neuralne cijevi) i prevenciju megaloblastične anemije. Količina folne kiseline (600 µg) sadržana u FERSAN FORTE tabletama preporučena je dnevna doza za trudnice i dojilje sa svrhom preveniranja porođajnih defekata u djece, a po američkim smjernicama dostatna je i količina od 400µg dnevno folne kiseline, stoga ovaj preparat zadovoljava potrebe u trudnoći.
Vitamin C je neophodan za apsorpciju željeza i folne kiseline, te višestruko poboljšava iskorištavanje elementarnog željeza u organizmu.
Dobro se podnosi i u vrlo visokim koncentracijama te ne izaziva probavne smetnje!
23.12.2015