Pojačano ispadanje kose vrlo često primjećujemo baš u jesen pa se to podrazumijeva kao normalan ciklus rasta kose. Ispadanje kose u jesen kao fiziološka pojava može trajati do 6 tjedana, a ako se nakon tog vremena ispadanje nastavlja tada se više se radi o uobičajenoj jesenskoj pojavi.
Obično nam tijekom dana ispadne oko 50-100 vlasi i time se kosa obnavlja jer ona ima svoju anagenu fazu u kojoj raste i telogenu koja je stanje mirovanja u kojoj se nalazi dva do šest mjeseci prije ispadanja. Nakon mirovanja od tri mjeseca folikul dlake ponovo stvara novu kosu, i ponovo kreće normalan ciklus rasta dlake.
Tijekom ljeta kosa manje ispada jer se smatra da kosa tijekom ljeta miruje i ima protektivno djelovanje time što štiti vlasište od pretjeranog djelovanja ultraljubičastih zraka, a sigurno u toj ulozi tijekom ljeta imaju i određeni hormoni kao što je hormon rasta. Ako smo primijetili da nam svaku jesen kosa pojačano ispada pa nastojimo to ublažiti i u time nam mogu pomoći određeni postupci u njezi kose i načinu prehrane čime se može krenuti već krajem ljeta.
Netko tko ima gustu i bujnu kosu možda neće biti zabrinut radi sezonskog ispadanja kose, no netko tko ima slabu i tanku kosu nastojat će ispadanje kose ublažiti. Sezonsko opadanje kose ovisi i o mnoštvu čimbenika, uključujući naslijeđe, hormonske promjene, uzimanje lijekova, promjenama u klimi i okolišu, općem zdravstvenom stanju osobe, stresnim situacijama, nedostatku sna i prehrambenim navikama.
Korijenu kose se može pomoći i pravilnom i raznovrsnom prehranom te unošenje većeg broja namirnica bogatih vitaminima i mineralima koji pospješuju rast kose. Nutritivno bogata hrana koja sadrži proteine, vitamine i minerale poput cinka, željeza i biotina može pomoći u jačanju kose. pa ako ne jedemo raznovrsno niti kosa ne može biti zdrava.
Vrlo je bitno što jedemo i svako se može zapitati da je u svom jelovniku ima obroke koji sadrže proteine, mahunarke, sjemenke, orašaste plodove, omega 3 masne kiseline, povrće, voće, probiotike i začine kao što je kurkuma i đumbir. Proteini su bitni za rast kose, a mogu biti životinjskog ili biljnog porijekla. U jajima, mesu su proteini bitni za rast kose, a jaja sadrže i biotin pa ih se preporučuje jesti u svim oblicima koje volimo. Mahunarke, poput graha, izvrstan su biljni izvor proteina, željeza i drugih hranjivih tvari za poticanje rasta kose. Omega 3 masne kiseline djeluju protuupalno i potiču rast kose pa se preporučuju srdele, pastrve, tuna i losos kao česti dijelovi naših jelovnika.
Chia sjemenke i lan sadrže omega 3 masne kiseline i na različite načine se mogu konzumirati svakodnevno. Orašasti plodovi mogu biti međuobrok i zamijeniti slatke grickalice i izvrstan su izvor selena, biotina i vitamina B7. Sjemenke suncokreta sadrže beta-sitosterol i mogu pomoći u sprečavanju gubitka kose jer beta-sitosterol može inhibirati proizvodnju dihidrotestosterona. hormona koji je jedan od glavnih uzroka gubitka kose kod muškaraca.
Povrće je bitno za zdravlje pogotovo zeleno kao što je kelj, špinat, salata, paprika jer obiluju C vitaminom i antioksidansima i kao i povrće u boji kao što je mrkva koja sadrži betakaroten, te hokaido tikva, slatki krumpir. Avokado je sve zastupljeniji jer je bogat s E vitaminom i nezasićenim masnim kiselinama, dijetalnim vlaknima, vitaminima i mineralima. Grčki jogurt sadrži probiotike koji su bitni za zdravlje crijeva a, izvor je proteina i vitamina B5. Raznovrsna prehrana održava kosu zdravom što je svakako bitno kod sezonskog ispadanja kose u jesen, ako je nedostatna tada će mulitvitmainski pripravci s mineralima u obliku kapsula svakako biti potrebno kao nadomjestak.
Kod sezonskog ispadanja kose preporučuje se kosu prati sa šamponima protiv ispadanja kose, a prije pranja kose se mogu nanositi pakunzi od bademovog ili ricinusovog ulja koji se ispiru ili maska od prokuhanih lanenih sjemenki.
22.10.2024