Prim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije
SMJERNICE EUROPSKOG KARDIOLOŠKOG DRUŠTVA PREPORUČUJU „FA-CARE“ PRISTUP U UPRAVLJANJU FIBRILACIJOM ATRIJA
Upravljanjem fibrilacijom atrija (FA) primjenjuje se princip „bolesnik u središtu“.
Svim bolesnicima treba pružiti odgovarajuću zdravstvenu skrb, a u tu svrhu smjernice Europskog kardiološkog društva preporučuju „FA-CARE“ program.
Kratica CARE označava:
C (engl. comorbidity) = upravljanje komorbiditetima i rizičnim čimbenicima
Važno je voditi brigu o pridruženim bolestima i stanjima koji mogu uzrokovati, ali i pogoršati FA ili utječu na uspjeh liječenja FA:
- liječiti povišen arterijski tlak (AT); u većine bolesnika cilj je da AT bude ispod 130/80mmHg
- liječiti pojavu srčanog zatajenja
- redovito vježbati
- potrebna je dobra kontrola šećera u krvi ukoliko bolesnik boluje od šećerne bolesti
- smanjiti ili ukinuti unos alkoholnih pića (maksimalni unos do 3 pića tjedno)
- u slučaju pretilosti reducirati tjelesnu težinu
- sljedećim mjerama održavati što bolje opće zdravlje: zdravom prehranom, redukcijom kolesterola ukoliko je povišen, prestati pušiti, što bolje liječenje drugih pridruženih bolesti
A (engl. avoid) = izbjeći pojavu moždanog udara i tromboembolije
Važno je smanjiti rizik nastanka krvnih ugrušaka povezanih sa FA upotrebom antikoagulantnih lijekova. Svim bolesnicima s rizikom nastanka moždanog udara ili krvnih ugrušaka preporučuju se antikoagulantni lijekovi. Većini se daje novija generacija antikoagulantnih lijekova u koje spadaju: apiksaban, dabigatran, edoksaban, rivaroksaban. Nekima se umjesto navedenih lijekova preporučuje varfarin ili slični lijekovi. Ukoliko se uspostavi normalan srčani ritam i dalje treba nastaviti uzimati antikoagulantni lijek. On se mora uzimati redovito u određeno vrijeme i određenoj dozi koju preporuči liječnik. Kako bi se smanjio rizik krvarenja prilikom njihovog uzimanja potrebno je držati arterijski tlak u granicama normale, izbjegavati alkoholna pića i neke lijekove.
R (engl. reduce) = smanjiti simptome FA dobrom kontrolom srčanog ritma i srčane frekvencije
U tu svrhu se koriste lijekovi ili određeni terapijski postupci kojima se može uspostaviti i održavati normalan srčani ritam i održavati srčanu frekvenciju u granicama normale: lijekovi za kontrolu srčane frekvencije, lijekovi za uspostavu i održavanje normalnog srčanog ritma, ablacijski postupci na srcu putem venskog katetera ili tijekom kirurškog zahvata na srcu, kardioverzija električnim impulsom, drugi postupci-na primjer elektrostimulacija srca.
E (engl. evaluation) = evaluacija i dinamička procjena
Potrebno je voditi brigu o tome kako se FA može promijeniti tijekom vremena, prevenirati moguće komplikacije bolesti. U tom cilju preporučuju se redovite kardiološke kontrole. One obuhvaćaju snimanje elektrokardiograma (EKG), ultrazvuk srca, određeni laboratorijski testovi krvi, redovite kontrole u kardiološkim ambulantama, procjene rizičnih čimbenika za nastanak krvnih ugrušaka i prevencija krvarenja, podrška bolesniku i pružanje savjeta u cilju što bolje kvalitete života.
Izvor: ESC Clinical Practice Guidelines for the Management of Atrial Fibrillation: What Patients Need to Know (2024)
3.2.2025