Pišem ovaj naslov uopćeno ne bi li privukao pažnju čitatelja. Zapravo podrazumijevam lijekove koji primarno služe za otklanjanje ili umanjenje opstruktivnih tegoba mokrenja. Podsjetimo … to su tegobe poput čekanja na početak mokrenja, naprezanje prilikom završetka mokrenja, slab i isprekidan mlaz mokraće itd. Katkad je uvećana prostata i uzrok učestalog dnevnog i noćnog mokrenja, ali ima situacija u kojima prostata (bila uvećana ili ne) nije krivac navedenim smetnjama. Dvije temeljne grupe lijekova koje propisujemo sa ciljem olakšanja opstruktivnog mokrenja su blokatori alfa-receptora (tzv. alfa-blokeri) i inhibitori enzima 5-alfa reduktaze (5-ARI). Njihovi mehanizmi djelovanja i vrijeme koje je potrebno za iskazivanje njihova punog efekta se znatno razlikuju.
Alfa-blokatori su najčešće propisivani lijekovi za otklanjanje opstruktivnih tegoba mokrenja. Njihov najučestaliji predstavnik je tamsulosin, a u istu skupinu još spadaju alfuzosin, doxazosin, silodozin i terazosin. Blokirajući alfa-receptore u prostati i samom izlaznom dijelu mokraćnog mjehura ti lijekovi smanjuju otpor protoku urina u času mokrenja, a pored toga, samo u manjoj mjeri, smanjuju i podražljivost mokraćnog mjehura. Važno je naglasiti kako su alfa-blokeri lijekovi brzog djelovanja i svoj efekt ostvaruju već unutar prvih par dana uzimanja što ih bitno razlikuje od 5-ARI budući da svi bolesnici očekuju i žele brzo djelovanje propisanog lijeka. Smanjenjem otpora protoku urina oni dovode do poboljšanja samog mokrenja što se manifestira podebljanjem mlaza urina, skraćivanjem vremena potrebnog za pražnjenje mjehura, smanjuje se čekanje na početak mokrenja … Ukratko, mokrenje je u cijelosti olakšano (smanjuje se potreba za naprezanjem prilikom mokrenja). Iznimno je važno napomenuti da alfa-blokatori ne djeluju na veličinu prostate. Niti je smanjuju niti zaustavljaju njen rast. Tako alfa blokatori povoljnije djeluju na smanjenje intenziteta simptoma u bolesnika s manjom prostatom (manjom od 40 gr). Oni ne smanjuju rizik progresije bolesti. Kako alfa-receptori postoje i u drugim organima, osim u mokraćnom mjehuru, mogu se katkad javiti i neželjeni efekti takve terapije poput naglog smanjenja tlaka (osobito prilikom ustajanja), šum u ušima i tzv. suhi orgazam ili retrogradna ejakulacija.
Inhibitori 5-alfa reduktaze (finasterid, dutasterid) djeluju na testosteron (T), a on na prostatu, u svom aktivnom obliku – dihidrotestosteron (DHT). Njegovu pretvrobu u taj aktivni oblik omogućuje enzim 5-alfa reduktaza. Onemogućimo li tu pretvorbu, T neće moći postići svoje učinke, odnosno daljnji rast prostate bit će onemogućen. Upravo ovo je mehanizam i cilj djelovanja navedene skupine lijekova – onemogućiti daljnji rast ili čak i malo (do 20% aktualne veličine) smanjiti sadašnju veličinu prostate te usporiti ili čak zaustaviti progresiju tegoba i bolesti.
Ovo su lijekovi koji svoje efekte ostvaruju sporo – za razliku od alfa-blokatora – i ne treba očekivati brze nego dugotrajne učinke kojima je konačni cilj izbjeći operaciju. Oni dugoročno sprečavaju progresiju postojećeg stanja pa tako znatno smanjuju rizik nastanka akutne retencije urina kao i potrebu za kirurškim liječenjem u budućnosti. Pored svega navedenog smanjuju i aktualnu vrijednost PSA u serumu za oko 50%. Ovo smanjenje PSA nikako ne treba smatrati ujedno i smanjenjem rizika od nastanka raka prostate, osobito onih opasnijih oblika, nego jednostavnu posljedicu uzimanja tog lijeka. Budući da T ne djeluje samo u prostati već gotovo na sva tkiva organizma muškarca ovi lijekovi imaju i svoje neželjene učinke. Na primjer, smanjuju libido i volumen ejakulata, nepovoljno utječu na erekciju i mogu dovesti do poteškoća tijekom ejakulacije.
Treba reći kako postoje i lijekovi za prostatu koji objedinjuju više tvari s aktivnim djelovanjem različitim mehanizmima. Toj temi ćemo posvetiti slijedeću kolumnu.
2.9.2024