Što je placenta praevia?
Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja:
- Totalna placenta praevia: posteljica koja u potpunosti prekriva unutarnje ušće vrata maternice
- Parcijalna placenta praevia: posteljica koja rubom prekriva unutarnje ušće vrata maternice, samo ga djelomično prekriva.
- Marginalna placenta praevia: posteljica samo svojim rubom doseže unutarnje ušće vrata maternice, ali ga ne prelazi
- Nisko nasjela posteljica: posteljica je smještena nisko u donjem uterinom segmentu ali ne doseže rub unutarnjeg ušća vrata maternice
Pojavnost nasjele posteljice (hrvatski naziv za placentu praeviu) se u različitim istraživanjima kreće između 0,3 i 0,8 % trudnoća. Nastanak nasjele posteljice se dovodi u vezu sa:
- uznapredovala majčina dob ima neovisni utjecaj na nastanak nasjele posteljica. Primijećeno je da žene s 34 godine i više imaju dva do tri puta veći rizik nastanka nasjele posteljice nego žene koje su mlađe od 20 godina. Ne zna se točno uzrok, no pretpostavlja se da je to proces sklerotičkih promjena koji se dešava u krvnim žilama u mišićnom zidu maternice. Takve promjene u krvnim žilama se nalaze u 11% žena u dobi od 17 do 19 godina, a 60% u dobi od 30 do 39 godina. Tim procesom se smanjuje dotok krvi u posteljicu.
- oštećenje sluznice maternice (endometrija) koje nastaje kao posljedica većeg broja kiretaža te spontanih i induciranih pobačaja. Rizik nastanka nasjele posteljice je dva puta veći u žena koje su imale jedan ili više spontanih ili induciranih pobačaja.
– oštećenje mišićnog zida maternice (miometrija), povezanost prethodnog carskog reza i nastanka nasjele posteljice također je opisan u literaturi. Istraživanja su pokazala da žena sa prethodnim carskim rezom ima dva do pet puta povećan rizik nastanka nasjele posteljice nego žena koja nije rodila carskim rezom. Što se povećava broj prethodnih carskih rezova, rizik od nasjele posteljice je veći. Relativni rizik u žena sa jednim carskim rezom je 1,6 , a kod žena sa 2 ili više carskih rezova, rizik je 2,6.
– broj prethodnih trudnoća, kao i broj prethodnih porođaja. Vjerojatnost nastanka nasjele posteljice znatno se povećava nakon četvrte trudnoće i trećeg porođaja.
– pušenje je također rizični čimbenik. Uzrok se objašnjava u smanjenom tlaku kisika u samoj posteljici. Rizik za žene koje puše je četiri puta veći, nego u populaciji žena koje ne puše.
– konzumacija kokaina je također rizični čimbenik. Žene koje konzumiraju kokain imaju 4,5 puta veći rizik nastanka nasjele posteljice.
– pripadnost određenih etničkim skupinama. Žene azijskog podrijetla imaju znatno veći rizik za nastanak nasjele posteljice u usporedbi sa ženama neazijskoh podrijetla.
– višeplodna trudnoća i miomi maternice
O tijeku trudnoće, dijagnostici, porođaju, terapiji te majčinim i fetalnim komplikacijama biti će govora u slijedećim nastavcima
31.8.2024