Latinski- funiculus umbilicalis
Engleski – umbilical chord
Njemački – nabelschnur
Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa.
Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i procesa. Praktički se formira od 5 tjedna trudnoće zamjenjujući žumanjčanu vrećicu koja je do tada služila kao izvor hranjivih tvari za embrio. Ona je ultrazvučno vidljiva s 8 tjedana trudnoće, te se prikazuje kao ravna, češće gusta struktura. U početku embrionalnog razvoja njena duljina odgovara duljini mjere od vrha glave embrija do zadnjice. Ultrazvučno to označavamo s mjerom CRL (crown rump lenght). Svi koji ovo čitate a ultrazvučno ste kontrolirali trudnoću znate da se dužina embrija do 14 tjedna trudnoće mjeri tom mjerom.
Iako nije moguće odrediti točnu duljinu pupčane vrpce tijekom trudnoće, ona je otprilike iste duljine kao i fetus. Normalni raspon duljine pupkovine je od 35 do 75 (najviše 90) centimetara.
Tijekom rasta i razvoja pupčane vrpce ona se uvija poput spirale. U normalnoj pupčanoj vrpci nalazimo oko 40 spiralnih zavoja. U početku trudnoće je manji broj uvijanja, no njihov broj se povećava tijekom trudnoće. Smatra se da je uvijanje pupčane vrpce posljedica brojnih mišićnih slojeva koji s nalaze unutar pupčanih arterija. Pretpostavlja se da to uvrtanje pomaže samoj pupčanoj vrpci da ostane otporna na brojne trenutke kompresije tijekom trudnoće, tako se štite krvne žile u samoj pupčanoj vrpci koje opskrbljuju fetus hranjivim tvarima i kisikom. Pupkovina je osim kompresijskim silama, izložena i zatezanju, koje uzrokuje fetus svojim pokretima. Da bi se osigurala normalna duljina i uvrtanje pupkovine, mora postojati određeni prostor unutar maternice, uredna količina plodove vode te uredna aktivnost fetusa. Debljina posteljice također ovisi o gestacijskoj dobi, tako da je prilikom poroda debela oko 2 centimetra .
Pupkovina sa sastoji od tri krvne žile: dvije arterije, jedne vene i Wartonove sluzi.
Dvije arterije (arteriae umbilicalis), one od fetusa prema posteljici nose krv bogatu CO2 (ugljičnim dioksidom) i razgradnim produktima metabolizma.
Vena (vena umbilicalis) iz posteljice prema fetusu prenosi krv bogatu O2 (kisikom) i hranjivim tvarima.
Warthonova sluz je želatinozna tvar tj. vezivno tkivo i temeljna tvar pupkovine u koji obavija krvne žile. Uglavnom se sastoji od mukopolisaharida. Uloga Warthonove sluzi je da štiti krvne žile.
Pupkovina se smatra i fizičkom i emocionalnom vezom između majke i fetusa. Ova struktura omogućuje prijenos kisika i hranjivih tvari iz cirkulacije majke u cirkulaciju fetusa, dok istovremeno uklanja otpadne proizvode iz cirkulacije fetusa koji se eliminiraju majčinu cirkulaciju.
Činom rođenja, prereže se pupčana vrpca. Samim tim činom dijete više ne dobiva kisik preko pupkovine iz majčine cirkulacije. Raste razina CO2 u djetetovom organizmu, što aktivira centar za disanje, te dijete prvi puta udahne zrak. Fetus postaje novorođenče. Posteljica i pupčana vrpca odradile su svoj posao i propadaju. No ta „virtualna pupčana vrpca“ između majke i djeteta uvijek postoji. Dok je dijete malo veza je jaka, ovisni smo o majci, kako odrastamo i starimo ona je sve udaljenija i tanja. No, nikada ne nestaje, svakom od nas majka je nešto posebno, istinska ljubav. Kažu da je ona produljena božja ruka. Samo mame mogu to!!
30.12.2024