Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Upale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, vidljiva je upala posteljice koja može biti akutna i kronična, gdje upalne stanice prožimaju resice i prostore između njih (intervilozne prostore). Kronične upale se najčešće razviju u pojedinačnim žarištima, a rijetko zahvate cijelo posteljično tkivo.


Najčešći putovi infekcije posteljice, ovoja i pupkovine su uzlazna infekcija (iz majčinog vaginalnog trakta) ili hematogeni put. Hematogene infekcije obično su virusne ili s protozoima, dok su uzlazne infekcije obično bakterijske.


Neki od važnih uzročnika infekcije i upale posteljice uključuju CMV, herpesvirus, rubeolu, listeriju, sifilis, toksoplazmozu, kandidu, pa čak i tuberkulozu.

Akutni vilitis

Akutni vilitis je neuobičajen histološki obrazac koji uključuje neutrofilnu infiltraciju korionskih resica ispod trofoblastične membrane, a može se pojaviti s ili bez korioamnionitisa. Korioanionitis je upala plodovih ovojnica koriona i amniona. Akutni vilitis povezan je s majčinom sepsom izazvanom listeriozom, te s drugim infekcijama, obično bakterijskim, uključujući streptokoke skupine B, Klebsiella, Escherichia coli, Campylobacter, Haemophilus, tuberkulozu i sifilis. Akutni vilitis ukazuje na akutnu fetalnu infekciju s ozbiljnim fetalnim posljedicama, uključujući fetalnu sepsu i smrt.


Patogene bakterije identificiraju se u 72 % slučajeva. Općenito, bakterije se češće nalaze pri prijevremenom porodu odnosno kada je prisutne upala posteljičnog tkiva i plodovih ovoja -klinički korioamnionitis.


Kod upale posteljice susrećemo se s upalnim odgovorom majke i upalnim odgovorom fetusa ovisno o izvoru upalnog odgovora. Upalni odgovor majke ima 3 stupnja, ovisno o zahvaćenosti struktura i duljini ekspozicije patogena.


Upalni odgovor fetusa se sastoji od fetalnih neutrofila, koji prolaze kroz fetalna tkiva do amnionskog prostora i kreću se prema njemu te izazivaju upalu krvnih žila u pupčanoj vrpci i Wartonove sluzi (sluz oko arterija i vena u pupčanoj vrpci).


Koje su posljedice akutne upale posteljice?


Upalni odgovor majke povezan je s nepovoljnim neonatalnim ishodima kada se kombinira s fetalnim upalnim odgovorom. A samostalni fetalni upalni odgovor često je isto povezan s lošim ishodom. Višestruke studije pokazuju povećan rizik od neonatalne smrti, teške retinopatije nedonoščadi, nekrotizirajućeg enterokolitisa i spontane perforacije crijeva.


Bronhopulmonalna displazija je najčešći respiratorni poremećaj u nedonoščadi karakteriziran prekidom u razvoju pluća, a koji može nastati prije poroda, za vrijeme poroda i poslije poroda. Novije studije ukazuju na izravan učinak fetalnog imunološkog odgovora i kronične plućne bolesti nedonoščadi, koja predstavlja rizik za nastanak astme u djetinjstvu.


Periventrikularna leukomalacija je vrsta prijevremene ozljede mozga povezana s nepovoljnim ishodima u neurološkom razvoju uključujući cerebralnu paralizu.


Intraventrikularno krvarenje (krvarenje u moždane komore) u nedonoščadi je najčešći uzrok hidrocefalusa i povećava rizik u neurološkom razvoju.


U takvim slučajevima brojne studije su pokazale niži indeks mentalnog razvoja, niži IQ, te poremećaje iz autističnog spektra.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?