
Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer.
Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova lateralnih moždanih komora. Njihov promjer u najširem dijelu prelazi normalnu vrijednost od 10 mm. Dakle širina komore prelazi 10 mm.
Tako da razlikujemo blagu ventrikulomegaliju gdje je širina komora od 10 do 12 mm, 90% fetusa će se normalno razvijati bez ikakvih posljedica, a 10 % imat će neurorazvojne probleme.
Umjerena ventrikulomegalija gdje je širina komora od 13 do 15 mm, 90% fetusa će se također normalno razvijati, a 10 % bude imalo neurorazvojne probleme.
Teža ventrikulomegalija nastaje ako je širina komora veća od 15 mm.
U tom razdoblju razvoja fetusa od 18 do 22 tj. Gestacije kada uočimo ventrikulomegaliju, možadno tkivo hemisfera velikog mozga je u velikoj mjeri očuvano, subarahnoidalni prostor je očuvan (ne razvija se još povećanje intrakranijalnog tlaka), a vrijednosti mjerenja promjera glavice su normalni.
Za razliku od ventrikulomegalije, hidrocefalus je uznapredovali i teži poremećaj koji najčešće zahvaća sustav komora, lateralne komore te treću i četvrtu moždanu komoru. Kod hidrocefalusa je reducirano moždano tkivo, povišen intrakranijalni tlak što može uzrokovati povećanje promjera i opsega glavice.
Blokada u cirkulaciji cerebrospinalne tekućine između treće i četvrte moždane komore dovodi do širenje lateralnih komora. Brojni su uzroci začepljenja tih tankih prolaza, najčešće su to infekcije, cerebrospinalne ili spinalne anomalije, kromosomske anomalije i moždana krvarenja.
Kada se detektira ventrikulomegalija mora se obratit pozornost na ostale abnormalnosti mozga (Dandy-Walker sy.) kralježnice (myelomeningocela) te ostalih sustava fetusa. Potrebno je napraviti amniocentezu radi uvida u kariogram i detekcije kromosomskih abnormalnosti. Iz krvi se radi pretraga TORCH (dijagnostika protutjela na Toxoplasmu gondi, Rubella virus, Cytomegalovirus i Herpes simplex virus 1 i 2.) i Parvo virus B19.
U kasnijoj trudnoći može se napraviti i MR (magnetska rezonanca) fetalnog mozga radi detaljnijeg uvida.
Ventrikulomegalija može biti izolirana, asimetrična (proširenje jedne komore ili njezinih rogova bez promjena u moždanom parenhimu, a može biti simetričan (proširenje obije komore). Ako se uoči ventrikulomegalija, osim gore navedenih dijagnostičkih postupaka, potrebno je i daljnje ultrazvučno praćenje svakih 2 do 3 tjedna.
26.6.2024