Prema članku „Early Evidence Supports Ketogenic Diet for Mental Illness“ objavljenom u časopisu Psychiatric Research, pilot studija pokazuje kako bi ketogena dijeta mogla biti korisna u smanjenju simptoma bipolarnog poremećaja i shizofrenije te razrješavanju metaboličkog sindroma.
Kod sudionika koji su se pridržavali dijete s visokim udjelom masti i malo ugljikohidrata za 30% su reduciranih psihijatrijski simptomi, a težina prosječno za 10%. Prvi autor članka Shebani Sethi, dr. med., sa Sveučilišta Stanford u Stanfordu, u Kaliforniji, da se i kod pacijenata koji su na terapiji antipsihoticima, može djelovati na pretilost, metabolički sindrom i inzulinsku rezistenciju.
Nedavna istraživanja podupiru hipotezu da psihijatrijske bolesti mogu proizaći, barem djelomično, od nedostataka u metabolizmu mozga i da keto dijeta može djelovati neuroprotektivno smanjujući upalu i oksidativni stres.
Pilot studija uključila je 21 sudionika sa shizofrenijom ili bipolarnim poremećajem u dobi od 18 do 75 godina. Svi su bili na terapiji psihotropnim lijekovima. Sudionici su imali prekomjernu težinu (indeks tjelesne težine ≥ 25), a više od 5% porasta na tjelesnoj težini dogodio se tijekom uzimanja psihotropnih lijekova ili su imali barem jednu metaboličku abnormalnost (kao što je inzulinska rezistencije ili dislipidemija).
Svima je objašnjeno kako provesti keto dijetu, koja je uključivala 10% ugljikohidrata, 30% proteina i 60% masti. Zdravstveni treneri kontrolirali su ispitanike oko 5-10 minuta svaki tjedan. Psihijatrijske procjene, koje su uključivale ocjenu raspoloženja i ljestvice globalnog funkcioniranja, dovršene su na početku, nakon 2 mjeseca i na kraju 4-mjesečne studije.
Do kraja ispitivanja, 14 pacijenata se u potpunosti pridržavalo dijete, šest ih se djelomično pridržavalo, a samo se jedan nije pridržavao. Više razine ketona, što ukazuje na bolje pridržavanje, koreliralo je s boljim metaboličkim zdravljem. Mjerenja skalama su pokazala kako su ispitanici doživjeli 31% smanjenje ozbiljnosti simptoma (P < 0,001). Sveukupno, 43% (P < 0,02) sudionika postiglo je oporavak kako je definirano kriterijima obrasca za praćenje kliničkog raspoloženja: 50% grupe koja se pridržavala i 33% onih koji su se djelomično pridržavali.
Na početku istraživanja 29% sudionika imalo je metabolički sindrom, a više od 85% imalo je komorbidna medicinska stanja kao što su pretilost, hiperlipidemija ili predijabetes. Do kraja istraživanja nitko nije zadovoljio kriterije za metabolički sindrom.
U prosjeku, sudionici su doživjeli smanjenje težine i indeksa tjelesne težine za 10%. Opseg struka smanjen je za 11%, indeks masne mase za 17%, a sistolički krvni tlak smanjen za 6%. Osim toga, poboljšali su se i metabolički markeri, uključujući visceralnu mast, upalu, A1c i inzulinsku rezistenciju. Također je došlo do smanjenja triglicerida od 20% i povećanja lipoproteinskog kolesterola niske gustoće od 21% (oba na P < 0,02). Ograničenja studije uključuju malu veličinu uzorka, nedostatak kontrolne skupine i kratko trajanje.
23.4.2024