Strahovi i reprodukcija u žena

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Jednom postignuta trudnoća u žene s PCOSom (najčešće primjenom lijekova), dalje napreduje kao bilo koja druga trudnoća, dakle sam tijek trudnoće može biti sasvim uredan, a mogu ju pratiti i određeni problemi, koji nemaju (ne moraju) imati direktne veze s PCOS-om.

U trenutku kada se žena odluči za majčinstvo, nađe se pred mnoštvom pitanja, koja mahom započinju sa “Što ako …” i slično. Ako ima i neke ginekološke probleme, pitanja i strahova je još i više. Najčešće njene bojazni tiču se toga hoće li se uz ginekološki problem koji ima uspjeti ostvariti kao (biološka) majka, hoće li se trudnoća desiti spontano ili će biti potreban neki postupak medicinski potpomognute oplodnje, hoće li trudnoća, kada se ipak ostvari, protjecati uredno i tako dalje.
Od ginekoloških stanja koja buduću trudnicu tjeraju u, nećemo pretjerati kažemo li – očaj, ima više. U ovom tekstu razmotrit ćemo ukratko nekoliko najčešćih. O svemu smo ranijih godina detaljno pisali i svakoj temi posvetili nekoliko tekstova. U svakodnevnom radu vidimo kako nejasnoća i pitanja i dalje ima mnogo, pa zaključujemo kako nikada nije naodmet iznova podsjećati na važne teme.

Endometrioza i trudnoća.

Uz endometriozu je česta smanjena reprodukcijska sposobnost, iako nije zapravo sasvim jasno zašto. Ako do trenutka kada se odluči za potomstvo ženi nije dijagnosticirana endometrioza, u tijeku dijagnostičke obrade neplodnosti u oko 35% neplodnih žena ustanovi se kako je upravo ona uzrok problema.
Važno je zapamtiti da sama dijagnoza endometrioze ne znači kako žena nikada neće postati biološka majka, a upravo je to pitanje s kojim se u svakodnevnom radu često susrećem.
Jednom ostvarena trudnoća iza liječenja endometrioze, neovisno postigne li se spontano ili iz postupka medicinske oplodnje, dalje napreduje kao i svaka „obična” trudnoća.

Sindrom policističnih jajnika i trudnoća.

Prema nekim istraživanjima, oko 6-7% žena generativne dobi imaju PCOS, a od njih gotovo 25% ni ne zna da ima PCOS, dok se ne pojavi problem neplodnosti.
Razlog smanjenoj plodnosti/neplodnosti je razumljiv. Naime, PCOS je povezan i s određenim odstupanjima u statusu spolnih hormona, pa žene s PCOSom gotovo u pravilu imaju anovulatorne menstruacijske cikluse.
Jednom postignuta trudnoća u žene s PCOSom (najčešće primjenom lijekova), dalje napreduje kao bilo koja druga trudnoća, dakle sam tijek trudnoće može biti sasvim uredan, a mogu ju pratiti i određeni problemi, koji nemaju (ne moraju) imati direktne veze s PCOS-om.
Ako trudnoća ni na koji način ne bi bila moguća, kao zadnja opcija postoji i mogućnost surogat-majke, odnosno posvojenje.

Miomi i trudnoća.

Miome maternice ima 20-50% žena generativne dobi. Oni imaju tendenciju rasta tijekom trudnoće, te, ovisno o veličini i smještaju, mogu komplicirati trudnoću, a ponekad diktiraju i način poroda. Uz miome, neovisno o tome ima li žena određene smetnje ili ne, postoji veća mogućnost spontanog pobačaja ili prijevremenog porođaja, pa se takva trudnoća prati kao (uvjetno) rizična.
Manji miomi u pravilu ne uzrokuju nikakve probleme, no veći mogu uzrokovati određene komplikacije i u samom tijeku trudnoće i poroda.
Ako trudnoća i porod proteknu bez većih komplikacija, rješavanje mioma maternice ostavlja se za razdoblje iza puerperija.

Ginekološki rak i trudnoća.

Odmah na početku ćemo reći kako je trudnoća, spontana ili medicinski potpomognuta moguća i u žena koje se liječe od ginekološkog raka, odnosno koje su izliječene, odnosno u kojih se definitivno liječenje planira za vrijeme iza ostvarene trudnoće. Naravno, sve ovisi o stadiju bolesti, o histološkom tipu raka, o terapijskim mogućnostima, o kondiciji i o dobi žene itd.
Uz neke maligne bolesti, naročito u početnoj fazi bolesti, od kojih je žena bolovala i liječila se prije trudnoće moguće je zanijeti i iznijeti trudnoću do kraja. Uz neke druge maligne bolesti (bilo zbog odstranjenja reproduktivnih organa, bilo zbog agresivnog liječenja, bilo zbog uznapredovalog stadija bolesti) iako je žena u generativnoj dobi, trudnoća nije moguća.
Žena koja zanese tijekom liječenja od neke maligne bolesti ili u koje se maligna bolest pojavi u trudnoći predstavlja ogroman problem liječnicima – mora se pravilno procijeniti kolika je opasnost za trudnicu i nerođeno dijete od ne-liječenja, odnosno liječenja. Ako se odluči provoditi liječenje, potrebno je procijeniti pravi trenutak i modalitet liječenja.
Ponekad treba donijeti odluku čiji život spašavati – trudnice ili nerođenog djeteta.

Prema interesu, ovaj popis strahova kada je u pitanju reprodukcija u žene će se obnavljati i dopunjavati. Pozivamo vas na suradnju.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Trudnoća

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Prehrana

Je li kombucha sigurna u trudnoći?

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteTrudnoća, drugo, ali i blaženo stanje, čudesan je proces koji mijenja tijelo žene na mnogo načina. U ovome razdoblju dolazi do brojnih tjelesnih promjena, a zbog utjecaja hormona i do raznih emocionalnih oscilacija. Posebnu pažnju buduća majka tada posvećuje svojem zdravlju, ali i svemu onome što nanosi ili unosi u sebe. Prehrana kao temelj zdrave […]

Trudnoća

Nadutost i trudnoća – što mi savjetujete?

Trudnoća

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKorioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Rodnica

Cistocela

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaCistocela je protruzija mokraćnog mjehura u rodnicu koja nastaje zbog defekta dna zdjelice. Prolaps genitalnih organa je poremećaj koji pogađa žene svih životnih dobi. Rizik raste s godinama života pogotovo ulaskom u postmenopauzu pa oko polovice žena starijih od 55g ima neki oblik prolapsa. Rizični čimbenici koji pogoduju nastanku prolapsa su trudnoća, teški vaginalni porodi […]

Trudnoća

Je li moguća trudnoća?

Iz iste kategorije

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Povišene vrijednosti i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteVentrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]