Učinkovita terapija hiperkolesterolemije kombinacijom dva lijeka

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Jedan od važnih ciljeva sekundarne prevencije srčanožilnih bolesti je sniženje povišenih masnoća u krvi.

Za učinkovito sniženje povišene razine kolesterola u krvi potrebna je dijetalna prehrana i medikamentna terapija sa statinom i ezetimibom. Statini su lijekovi koji blokiraju sintezu kolesterola u jetri, a ezetimib sprječava apsorpciju kolesterola iz crijeva.

Rezultati studije IMPROVE-IT pokazali su učinkovito sniženje ukupnog i LDL-kolesterola i smanjenje srčanožilnih događaja. U studiju je bilo uključeno 18 000 bolesnika s akutnim koronarnim sindromom. Dio bolesnika primao je samo statin, a dio bolesnika kombinaciju dva lijeka statin i ezetimib. Praćenje bolesnika bilo je tijekom 7 godina. Rezultati studije prezentirani su na godišnjem sastanku AHA (American Heart Association) koji je održan u Chicagu u studenom 2014. godine. Skupina bolesnika koja je primala kombinaciju dva lijeka imala je veće sniženje LDL-kolesterola i manji broj srčanožilnih događaja nego skupina bolesnika koja je primala samo statin u terapiji.

Tijekom praćenja registrirano je 5 250 srčanožilnih događaja koji su uključivali srčani infarkt, moždani udar, smrt zbog srčanožilnog uzroka, potrebu za revaskularizacijom miokarda ili potrebu hospitalizacije zbog nestabilne angine pektoris. Razina LDL-kolesterola bila je 2,9 mmol/L u skupini koja je primala kombiniranu trapiju statin i ezetimib, a 3,9 mmol/L u skupini koja je primala samo statin.

U skupini bolesnika koja je primala kombiniranu terapiju bilo je 32,7% srčanožilnih događaja, a u skupini je primala samo statin bilo je 34,7% srčanožilnih događaja. Drugim riječima to znači da liječenjem 100 bolesnika možemo spriječiti dva srčanožilna događaja.

U skupini koja je primala kombiniranu terapiju registriarano je značajno sniženje  C-reaktivnog proteina (CRP) u usporedbi sa skupinom koja je primala samo statin. Poznato je da niža razina CRP u krvi znači i manji rizik nastanka srčanožilnih događaja.

Rezultati istraživanja potvrdili su poznatu hipotezu što se tiče LDL-kolesterola: “dobro je niže, ali što je niže to je bolje”.

Klinički značaj studije IMPROVE-IT je u tome što je pokazala mogućnost učinkovitog sniženja LDL-kolesterola kombicaijom dva lijeka. Nakon infarkta miokarda bolesnici imaju uobičajenu terapiju u koju spada i statin, a dodatak ezetimiba poboljšava ishod bolesnika.

Možda bi buduće smjernice za liječenje hiperkolesterolemije trebale uzeti u obzir rezultate ove studije za bolesnike kojima je potrebna terapija za siženje lipida u krvi za sekundarnu prevennciju srčanožilnih bolesti.

Na kraju može se zaključiti da rezultati studije jasno pokazuju da možemo učinkovito sniziti ukupni i LDL-kolesterol u bolesnika nakon akutnog infarkta srca. Dokazana je učinkovita terapija hiperkolesterolemije kombinacijom dva lijeka, statina i ezetimiba. Liječenjem 100 bolesnika možemo spriječiti dva srčanožilna događaja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

Aneurizma aorte – koji su mi daljnji koraci?

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

UZV srca, VES, Holter srca i EKG – molim Vaše mišljenje

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Kardiologija

Kaheksija u bolesnika sa srčanim popuštanjem (srčana kaheksija)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKaheksija je sindrom nenamjernog gubitka 5% ili više tjelesne težine unatrag godine dana uz prisutne sljedeće kliničko-laboratorijske faktore (barem tri moraju biti prisutna): snižen indeks tjelesne mase, umor, smanjena mišićna snaga, gubitak apetita, poremećaj biomarkera u krvi (snižen hemoglobin i serumski albumin, povišen interleukin 6 i C-reaktivni protein). Ona se može javiti u mnogim kroničnim […]