Karcinom i depresija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

U svom svakodnevnom radu vrlo često se danas susrećemo s bolesnicima koji boluju od teških, pa i neizlječivih bolesti. Jedno od njih su i pacijenti oboljeli od karcinoma.

U svom svakodnevnom radu vrlo često se danas susrećemo s bolesnicima koji boluju od teških, pa i neizlječivih bolesti. Jedno od njih su i pacijenti oboljeli od karcinoma.
Već sama sumnja na pojavu ove bolesti izaziva znatan stres. Postavlja pred pacijenta mnoge strahove s kojima se mora suočiti, mnoge pretrage koja mora proći u dijagnostičkom postupku; očekujući konačnu „presudu“. Ponekad je ta neizvjesnost najteži period i najjači emotivni problem u cijelom postupku liječenja. Sve ono što pacijenti prolaze u dijagnostičkom postupku, a kasnije i u liječenju; strahovi s kojima su suočeni; strah od boli, nesigurne budućnosti, a možda i neizbježene smrti, izazivaju socijalne, emocionalne i psihološke patnje. Javlja se cijeli niz simptoma od poricanja, ljutnje, nedostatka samopouzdanja i samokontrole, tuge, depresije, krivnje, osjećaja usamljenosti,.. i konačno nade. Milioni ljudi je oboljelo od neke vrste karcinoma, ali nisu svi umrli. U liječenju raka postignut je veliki napredak. Novije dijegnostičke matode omogućuju ranu dijagnozu, a time i veliku mogućnost izliječenja. I sam proces liječenja je djelotvorniji s manje popratnih nus pojava i sve više izliječnih bolesnika.

Onkolozi su primarno zaokupljeni liječenjem osnovne bolesti, obitelj i prijatelji to smatraju djelom normalnog reagiranja, te je mali broj onih koji su upućeni psihijatru zbog simptoma depresije i tjeskobe.
I samo dijagnosticiranje poremećaja je otežano zbog preklapanja raznih simptoma bolesti poput sniženog osnovnog raspoloženja, gubitka energije, malaksalosti, gubitka apetita, gubitka na tjelesnoj težini.. sa simptomima depresije.

Iako je psihološka pomoć i podrška jedan od bitnih čimbenika koji pomažu u jačanju ličnosti u borbi protiv bolesti, te sam odnos bolesnika i liječenika ključni u pozitivnim tokovima liječenja; uvođenje nove generacije antidepresivam, sa zantno manjim profilom nus pojava,  dokazano i znatnoj mjeri pomaže pacijentima da se lakše  nose s  bolešću.
Djelovanjem antidepresiva pacijenti će se polako osjećati bolje u smislu ublažavanja napetosti, tjeskobe, boljeg raspoloženja i boljeg sna.
Stvari oko njih neće se činiti tako beznadne, pa će „crna“ promišljanja zamjeniti nada u pozitivni ishod bolesti.
Ublažavanjem simptoma depresije i tjeskobe smanjit će se i bolovi, pa će kvaliteta života biti bolja.
Moramo naglasiti individualni pristup svakom pacijentu; prilagodba lijeka i doze, obavezno provođenje psihoterapije, te suradnja s cijelim timom u postizanju što kvalitetnijeg života naših pacijenata.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Bipolarni afektivni poremećaj 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFarmakološki tretmani Samo je pet lijekova — kariprazin, lumateperon, lurasidon, kombinacija olanzapina i fluoksetina i kvetiapin — odobreno za liječenje akutne faze bipolarnog poremećaja. Korištenje antipsihotika i antikonvulziva — od kojih oba pomažu stabilizirati raspoloženje — raste, ali litij ostaje prvi izbor za ovo stanje, unatoč svojoj starosti i nepotpunom razumijevanju njegovog djelovanja. Usprkos tome, […]

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Psihijatrija

Zašto se panični i depresivni poremećaji vraćaju?

Psihijatrija

Utjecaj nesanice na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSve više literature ukazuje kako poremećaji spavanja utječu na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja. Iako se nesanica dugo smatrala simptomom depresije, čini se da ona utječe na tijek i odgovor na liječenje samog depresivnog poremećaja. Očekivalo bi se da će poremećaj spavanja nestati uz odgovarajuću terapiju antidepresivima zajedno s drugim simptomima depresivnog poremećaja. Iako se […]

Psihijatrija

Rizici za razvoj psihijatrijski poremećaja kod osoba s insomnijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteO rizicima od razvoja psihijatrijskih poremećaja kod osoba s poremećajima spavanja manje se vodi računa nego o poremećajima spavanja povezanim s psihijatrijskim poremećajima. Ipak, postoje dokazi da su poremećaji spavanja povezani s povećanim rizikom od razvoja psihijatrijskih poremećaja. Vezano uz rizik od razvoja velikog depresivnog poremećaja, osobe s insomnijom, kao i osobe s hipersomnijom imaju […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta6. Alkoholizam Uporaba alkohola može dovesti do dvije vrste problema: ovisnost i zlouporaba. Ovisnost je karakterizirana prilagodbom koja se javlja s ponovljenom konzumacijom alkohola što rezultira tolerancijom na učinke alkohola i simptomima ustezanja koji se javljaju nakon prekida konzumacije. Kod zlouporabe se problemi javljaju u životu zbog štetnih posljedica koje proizlaze iz od izravnih učinaka […]

Psihijatrija

Samopouzdanje i javni nastup – molim savjet

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta5. Shizofrenija Za razliku od prethodno navedenih psihijatrijskih poremećaja, spavanje nije temeljna značajka shizofrenije. Međutim, problemi sa spavanjem, uključujući poteškoće s uspavljivanjem i prosnivanjem (održavanjem sna bez buđenja) te smanjenu kvalitetu sna, česti su kod oboljelih od shizofrenije, iako ne postoje sustavni epidemiološki podaci o prevalenciji poremećaja spavanja u ovoj populaciji. Dodatna vrsta problema sa […]