Što kad grlo zaboli?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Bolno i upaljeno grlo je nešto s čime smo se svi susreli barem jednom u životu.

 Obično se grlobolja i ne smatra bolešću, no svi će se složiti da nam ova tegoba značajno otežava svakodnevno funkcioniranje, stvara neugodan osjećaj „izgrebanog“ grla i ždrijela, otežava gutanje, osobito krute hrane, a u težim slučajevima i tekućine. Sluznica grla i ždrijela je crvena, često i otečena, a upala može biti praćena i pojavom afti.

Iako upalu grla i sluznice usne šupljine najčešće povezujemo s prehladom, uz viruse i bakterije do nje mogu dovesti i drugi uzročnici poput primjerice peludi i prašine…

U većini slučajeva ove tegobe prolaze unutar nekoliko dana, no zbog neugode koju izazivaju često se poseže za lijekovima koji ove tegobe mogu ublažiti i učiniti lakše podnošljivim.

Ukoliko upala perzistira ili je praćena temperaturom te ozbiljnije narušenim općim stanjem organizma i mogućim osipom, potrebno se javiti liječniku koji će po obavljenom pregledu i potrebnoj dijagnostici propisati odgovarajuću terapiju, koja ponekad uključuje i odgovarajući antibiotik.

Za simptomatsko liječenje bolnih i upalnih stanja u ustima i ždrijelu na raspolaganju su nam i lijekovi na bazi benzidamina koji najčešće dolaze u obliku praktičnih sprejeva ili otopine za grgljanje.  

BELUPO PROMO

Kod upala usne šupljine praćene grloboljom, osobito onih virusnog porijekla često si možete pomoći i sami.

U širokoj paleti lijekova dostupnih bez recepta, novost je i Belupov lijek Zynol.

Po sastavu benzidamin, ovaj analgetik i prouupalni lijek lokalnog djelovanja pravo je rješenje za bolna i upalna stanja u ustima i ždrijelu, uključujući grlobolju, afte, upale desni, tegobe zbog zubnih proteza…

Ovaj lijek može se primijeniti i nakon malih stomatoloških ili kirurških zahvata u usnoj šupljini.

Primjena Zynola moguća je i kod upale krajnika (mandula), a u specifičnim slučajevima može se primijeniti i kod bolesnika koji su morali biti podvrgnuti zračenju ili kemoterepiji pa kao posljedicu imaju upalu sluznice usta (tzv, postradijacijski mukozitis).

Benzidamin, aktivni sastojak Zynola, specifično djeluje na lokalne mehanizme upale kao što su bol, edem ili granulom. Lokalno primijenjen benzidamin svoje protuupalno djelovanje ostvaruje smanjenjem otoka te smanjenjem formiranja eksudata. Uz to ima analgetska svojstva te lokalno anestetsko djelovanje.

Zynol je pogodan je za primjenu kod odraslih i djece starije od 6 godina, a dostupan je  u tri oblika i dvije doze. Sprejevi su jačine 3 mg/ml i 1,5 mg/ml dok je otopina za grgljanje u jačini od 1,5 mg/ml.

Sva pakiranja prodaju se bez recepta, u ljekarni.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog lječnika ili ljekarnika.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Djeca

Grlobolja kod djece: kako znati radi li se o virusnoj ili bakterijskoj upali grla?

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBolno grlo je jedan od najčešćih razloga za dolazak u pedijatrijsku ordinaciju. U većini slučajeva grlobolja kod djece uzrokovana je virusnim infekcijama gornjih dišnih puteva i antibiotsko liječenje nije potrebno. Odluka o načinu liječenja donosi se na temelju kliničke slike i po potrebi nalaza brisa ždrijela. Uzroci grlobolje Grlobolja je u pravilu uzrokovana virusnom ili […]

Grlobolja

Sindrom periodičke vrućice PFAPA

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNaziv PFAPA je akronim sastavljen od početnih slova simptoma koji se javljaju u tom sindromu: periodička vrućica (Periodic Fever), afte (Aphthous stomatitis), upala grla (Pharyngitis) i povećani limfni čvorovi na vratu (Adenitis).

Osip

Temperatura, grlobolja i osip kod djeteta: o čemu se radi?

Suhi kašalj

Što znamo o infekciji novim koronavirusom (SARS-CoV-2) kod djece?

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePočetak 2020.-te godine u cijelom je svijetu obilježen borbom protiv infekcije novim koronavirusom koja se krajem prethodne godine pojavila u Kini i potom brzo proširila na gotovo sve kontinente.

Grlobolja

Bolest usta, šaka i stopala

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOvu virusnu bolest prepoznajemo po tipičnom osipu koji se javlja u ustima, na šakama i stopalima male djece, češće u ljetno-jesenskom periodu.

Grlobolja

Prema nalazima sumnjam da imam mononukleozu. Molim Vas mišljenje prema nalazima kolika je mogućnost da imam tu dijagnozu.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Obiteljska medicina

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Obiteljska medicina

Možete li mi razjasniti nalaz krvne slike?

Obiteljska medicina

Akne

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteAkne (acne vulgaris) su polietiološka dermatoza koja se pojavljuje na seboroičkim područjima kože, a obilježena je nastankom komedona, upalnih lezija (papula, pustula, nodusa) i ožiljaka. Akne su jedna od najčešćih kroničnih upalnih dermatoza. Pogađa oba spola i pojavljuje se u oko 80% adolescenata. Obično započinje u dobi između 12. i 14. godine života i najčešće […]

Obiteljska medicina

Trebam li se docijepiti protiv tetanusa ako sam se ubola škarama u dlan?

Obiteljska medicina

CVI (cerebrovaskularni inzult, moždani udar)

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteMoždani udar (MU) označava heterogenu grupu poremećaja koji su definirani kao iznenadni, lokalizirani poremećaj moždane cirkulacije koji izaziva neurološki ispad. Moždani udar može biti ishemični (80 %) a u pravilu nastaje uslijed tromboze ili embolije te hemoragični (20 %) koji nastaje uslijed puknuća krvne žile (subarahnoidalno ili intracerebralno krvarenje). Simptomi moždanog udara koji traju <1 […]

Obiteljska medicina

Periferna arterijska bolest

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePeriferna arterijska bolest (PAB) naziv je za aterosklerotsku, stenozirajuću, okluzivnu ili aneurizmatsku bolest aorte i njenih organaka (ekstrakranijalnih karotidnih i vertebralnih, arterija gornjih i donjih ekstremiteta, te mezenterijalnih i renalnih arterija), a koja ne uključuje bolesti koronarnih arterija. Važna je manifestacija sistemske aterosklerotske bolesti. U zapadnim zemljama periferna arterijska bolest pogađa oko 5% populacije u […]

Obiteljska medicina

Akutni infarkt miokarda

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteAkutni koronarni sindrom je skupina različitih kliničkih prezentacija od infarkta miokarda s elevacijom ST spojnice (STEMI), infarkta miokarda bez elevacije ST spojnice (NSTEMI) i nestabilna angina. STEMI je u pravilu uzrokovan potpunim aterotrombotičnim začepljenjem koronarne arterije te je primarni cilj što brža reperfuzija primarnom angioplastikom ili fibrinolitičkom terapijom dok je u podlozi NSTEMI-ja obično stenoza […]