Što kad grlo zaboli?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Bolno i upaljeno grlo je nešto s čime smo se svi susreli barem jednom u životu.

 Obično se grlobolja i ne smatra bolešću, no svi će se složiti da nam ova tegoba značajno otežava svakodnevno funkcioniranje, stvara neugodan osjećaj „izgrebanog“ grla i ždrijela, otežava gutanje, osobito krute hrane, a u težim slučajevima i tekućine. Sluznica grla i ždrijela je crvena, često i otečena, a upala može biti praćena i pojavom afti.

Iako upalu grla i sluznice usne šupljine najčešće povezujemo s prehladom, uz viruse i bakterije do nje mogu dovesti i drugi uzročnici poput primjerice peludi i prašine…

U većini slučajeva ove tegobe prolaze unutar nekoliko dana, no zbog neugode koju izazivaju često se poseže za lijekovima koji ove tegobe mogu ublažiti i učiniti lakše podnošljivim.

Ukoliko upala perzistira ili je praćena temperaturom te ozbiljnije narušenim općim stanjem organizma i mogućim osipom, potrebno se javiti liječniku koji će po obavljenom pregledu i potrebnoj dijagnostici propisati odgovarajuću terapiju, koja ponekad uključuje i odgovarajući antibiotik.

Za simptomatsko liječenje bolnih i upalnih stanja u ustima i ždrijelu na raspolaganju su nam i lijekovi na bazi benzidamina koji najčešće dolaze u obliku praktičnih sprejeva ili otopine za grgljanje.  

BELUPO PROMO

Kod upala usne šupljine praćene grloboljom, osobito onih virusnog porijekla često si možete pomoći i sami.

U širokoj paleti lijekova dostupnih bez recepta, novost je i Belupov lijek Zynol.

Po sastavu benzidamin, ovaj analgetik i prouupalni lijek lokalnog djelovanja pravo je rješenje za bolna i upalna stanja u ustima i ždrijelu, uključujući grlobolju, afte, upale desni, tegobe zbog zubnih proteza…

Ovaj lijek može se primijeniti i nakon malih stomatoloških ili kirurških zahvata u usnoj šupljini.

Primjena Zynola moguća je i kod upale krajnika (mandula), a u specifičnim slučajevima može se primijeniti i kod bolesnika koji su morali biti podvrgnuti zračenju ili kemoterepiji pa kao posljedicu imaju upalu sluznice usta (tzv, postradijacijski mukozitis).

Benzidamin, aktivni sastojak Zynola, specifično djeluje na lokalne mehanizme upale kao što su bol, edem ili granulom. Lokalno primijenjen benzidamin svoje protuupalno djelovanje ostvaruje smanjenjem otoka te smanjenjem formiranja eksudata. Uz to ima analgetska svojstva te lokalno anestetsko djelovanje.

Zynol je pogodan je za primjenu kod odraslih i djece starije od 6 godina, a dostupan je  u tri oblika i dvije doze. Sprejevi su jačine 3 mg/ml i 1,5 mg/ml dok je otopina za grgljanje u jačini od 1,5 mg/ml.

Sva pakiranja prodaju se bez recepta, u ljekarni.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog lječnika ili ljekarnika.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Antibiotik

Grlobolja kod djece: kako znati radi li se o virusnoj ili bakterijskoj upali grla?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Bolno grlo je jedan od najčešćih razloga za dolazak u pedijatrijsku ordinaciju. U većini slučajeva grlobolja kod djece uzrokovana je virusnim infekcijama gornjih dišnih puteva i antibiotsko liječenje nije potrebno. Odluka o načinu liječenja donosi se na temelju kliničke slike i po potrebi nalaza brisa ždrijela. Uzroci grlobolje Grlobolja je u pravilu uzrokovana virusnom ili […]

Grlobolja

Sindrom periodičke vrućice PFAPA

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Naziv PFAPA je akronim sastavljen od početnih slova simptoma koji se javljaju u tom sindromu: periodička vrućica (Periodic Fever), afte (Aphthous stomatitis), upala grla (Pharyngitis) i povećani limfni čvorovi na vratu (Adenitis).

Suhi kašalj

Što znamo o infekciji novim koronavirusom (SARS-CoV-2) kod djece?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Početak 2020.-te godine u cijelom je svijetu obilježen borbom protiv infekcije novim koronavirusom koja se krajem prethodne godine pojavila u Kini i potom brzo proširila na gotovo sve kontinente.

Osip

Temperatura, grlobolja i osip kod djeteta: o čemu se radi?

Mononukleoza

Prema nalazima sumnjam da imam mononukleozu. Molim Vas mišljenje prema nalazima kolika je mogućnost da imam tu dijagnozu.

Grlobolja

Bolest usta, šaka i stopala

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ovu virusnu bolest prepoznajemo po tipičnom osipu koji se javlja u ustima, na šakama i stopalima male djece, češće u ljetno-jesenskom periodu.

Iz iste kategorije

Obiteljska medicina

Rekurentne infekcije mokraćnog sustava

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Rekurentne IMS su one koje su javljaju dva ili više puta u šest mjeseci, odnosno tri ili više puta u jednoj godini. Rekurentne IMS češće su reinfekcije (upala uzrokovana mikroorganizmom različitim od prijašnje upale), a rjeđe su relapsi (upala uzrokovana istim mikroorganizmom koji je dokazan prije početka liječenja zadnje upale). Rezorvoar za reinfekciju je fekalna […]

Obiteljska medicina

Strah od anestezije – molim Vaš savjet i pomoć kako se riješiti straha

Obiteljska medicina

Hepatitis B i C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Hepatitis je virusna upala jetre koja dovodi do oštećenja i uništenja jetrenih stanica. Može biti kratkotrajan (akutni) i dugotrajan (kronični). Virusi hepatitisa označavaju se slovima od A do G. Treba napomenuti da se uzrok hepatitisa ponekad ne može objasniti, što upućuje na to da neki virusi još nisu otkriveni. Kronični hepatitis B i C, u […]

Obiteljska medicina

Hipertenzija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Arterijska hipertenzija (AH) ili povišeni krvni tlak, definiran je prema smjernicama ESC i ESH, kao krvni tlak viši od 140/90 mmHg. AH-a se dijeli na primarnu ili esencijalnu koju nalazimo u 95% hipertoničara (mehanizam nastanka je nejasan) i na sekundarnu. Kod primarne AH-e ulogu ima nasljeđe, pretilost, pretjeran unos soli, stres, nedovoljna fizička aktivnost. Uzroci […]

Obiteljska medicina

Možete li mi reći što može biti uzrok povišenim/sniženim parametrima u krvi?

Obiteljska medicina

Osteoporoza

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakterizira smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, s posljedičnom krhkosti i povećanim rizikom za prijelome. Osteoporoza uglavnom zahvaća žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. U praksi razlikujemo primarnu od sekundarne osteoporoze. Primarna osteoporoza se javlja zbog ubrzanog gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze i […]

Obiteljska medicina

Duboka venska tromboza

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Venska tromboza je multifaktorska bolest obilježena nastankom ugruška, tromba u dubokim venama udova. Prisutnost tromba u veni uzrokuje lokalno smanjenje venskoga protoka, oštećenje okolnoga tkiva uzrokovana povišenim venskim tlakom u zahvaćenom području te posebno značajno povećanje rizika za pojavu plućne embolije (VTE-venska tromboembolija) zbog migracije trombotskog sadržaja u plućnu cirkulaciju. Rizik za nastanak venske tromboze […]

Obiteljska medicina

Ankilozantni spondilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ankilozantnispondilitis je kronična upalna reumatska bolest nepoznate etiologije, karakterizirana zahvaćenošću sakroilijakalnih zglobova i kralješnice te povezanošću s antigenom HLA B27. Zajedno sa psorijatičnim artritisom, enteropatskim artritisom, reaktivnim artritisom i nediferenciranim spondiloartritisom, ubraja se u skupinu bolesti koje se zajednički nazivaju seronegativnim spondiloartritisima. Bolest se češće javlja u muškaraca (oko 3 puta češće nego u žena), a dob […]