Cervikogena glavobolja je jedna od čestih glavobolja koje je često neprepoznata i neadekvatno liječena. Preklapa se s drugim glavoboljama, osobito glavoboljom tenzijskog tipa i migrenom. Karakterizirana je boli koja počinje u vratu i širi se u glavu, te je povezan s mišićno-koštanim ili neurovaskularnim problemima u vratnoj kralježnici.
Uzroci cervikogene glavobolje
Cervikogena glavobolja povezana je s poremećajima vratne kralježnice i njezinih potpornih struktura. Uobičajeni uzroci su:
1. Mišićno-koštana disfunkcija: Disfunkcija u gornja tri vratna kralješka (C1, C2, C3) može dovesti do boli koja se prenosi u glavu. To je zato što gornji vratni živci dijele put boli s trigeminalnim živcem, koji daje osjet glavi i licu.
2. Ozljeda ili trauma: trzajne ozljede, padovi ili druge traume vrata mogu opteretiti ili oštetiti cervikalne strukture, što dovodi do cervikogene glavobolje.
3. Problemi s držanjem: Loše držanje, osobito kod osoba koje rade za stolom ili onih koji provode sate koristeći elektroničke uređaje, pridonosi stresu na vratnoj kralježnici, povećavajući rizik od cervikogene glavobolje.
4. Degenerativna stanja: Osteoartritis, hernija diska ili druga degenerativna stanja vratne kralježnice mogu iritirati ili stisnuti živce, pokrećući cervikogenu glavobolju.
5. Druga medicinska stanja: Određene operacije ili neke bolesti kao što su tumori ili infekcije vratne kralježnice također mogu uzrokovati cervikogene glavobolje.
Simptomi
Cervikogene glavobolje imaju različite karakteristike koje ih razlikuju od drugih vrsta glavobolja. Bol često počinje u vratu i širi se u zatiljnu regiju, sljepoočnice ili iza očiju. Bol je obično umjerena do jaka i može trajati satima ili potrajati kao kronično stanje. Obično je jednostrana. Glavobolju pogoršavaju specifični pokreti vrata ili stalni položaji. Bolesnici mogu imati smanjen opseg pokreta vratom, ukočenost i osjetljivost vratnih mišića a neki se žale na popratne simptome kao što su mučnina, vrtoglavica ili zamagljen vid, iako su oni rjeđi u usporedbi s migrenom.
Dijagnoza
Pravodobno dijagnoza cervikogene glavobolje ključna je za učinkovito liječenje. Dijagnoza se prvenstveno temelji na kliničkoj slici a potkrijepljena je slikovnim dijagnostičkim pretragama. Potebno je učiniti temeljit fizikalni pregled koji uključuje procjenu pokretljivosti vrata, osjetljivosti mišića i prepoznavanje točaka okidača boli. MR mozga potrebno je učiniti kako bi se isključili drugi uzroci glavobolje. Cervikogena glavobolja mora se razlikovati od migrene i glavobolje tenzijskog tipa prema simptomima.
Liječenje
Liječenje cervikogene glavobolje usmjereno je na rješavanje temeljnog poremećaja vratne kralježnice i ublažavanje boli. Multidisciplinarni pristup često daje najbolje rezultate.
Nefarmakološki tretmani
Fizikalna terapija: prilagođeni program vježbi za vrat, istezanja i jačanja može poboljšati držanje, smanjiti napetost mišića i poboljšati pokretljivost.
Manualna terapija: Tehnike poput spinalne manipulacije ili mobilizacije koje izvode obučeni stručnjaci mogu ublažiti bol u vratu i povezane glavobolje.
Korekcija držanja: Ergonomske intervencije i posturalni trening pomažu smanjiti opterećenje vratne kralježnice, posebno za osobe koje rade za stolom.
Promjene u načinu života: redoviti prekidi od dugotrajnog sjedenja, izbjegavanje stresom i usvajanje zdravih navika spavanja su korisni.
Farmakološki tretmani
Analgetici: Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) kao što su ibuprofen mogu se propisati za kratkotrajno olakšanje.
Mišićni relaksansi: mogu smanjiti napetost mišića.
Prevencija
Prognoza cervikogene glavobolje varira ovisno o uzroku tegoba. Većina bolesnika postiže značajno poboljšanje uz konzervativno liječenje, ali ipak ima i onih koji mogu zahtijevati trajno liječenje. Cervikogene glavobolje mogu značajno utjecati na svakodnevni život, a mnoge preventivne mjere usmjerene su na smanjenje opterećenja vratne kralježnice i održavanje dobrog općeg zdravlja vrata. Strategije za sprječavanje cervikogene glavobolje su:
1. Korekcija držanja
2. Ergonomski radni prostor
3. Vježbe jačanja i fleksibilnosti vrata
4. Istezanje mišića vrata i ramena
5. Izbjegavanje naprezanja koje se ponavlja
4. Kontrola stresa
5. Ergonomske prilagodbe u svakodnevnom životu
6. Zdrave životne navike (redovita tjelesna aktivnost i izbjegavanje aktivnosti koje opterećuju vrat).
Cervikogena glavobolja je iscrpljujuće stanje koje proizlazi iz poremećaja vratne kralježnice. Njezina složena prezentacija zahtijeva sveobuhvatan dijagnostički pristup kako bi se razlikovala od drugih vrsta glavobolje. Učinkovito liječenje uključuje kombinaciju fizikalne terapije i farmakoloških intervencija. Uz odgovarajuće liječenje, mnogi bolesnici mogu doživjeti značajno olakšanje i poboljšati kvalitetu života. Znanstvena istraživanja cervikogene glavobolje bitna su za daljnje poboljšanje dijagnostičke točnosti i razvoj inovativnih terapija.
27.12.2024